Një shpërthim pa gravitet të madh është regjistruar në një termocentral bërthamor në Francë

Stacioni bërthamor

Dje autoritetet franceze u njoftuan kur ndodhi një shpërthim në një termocentral bërthamor në qytetin e Flamanville. Siç ndodh gjithmonë me këtë lloj ngjarjeje, alarmi ra, por më në fund duket se gjithçka është nën kontroll.

Për momentin dihet se vetëm pesë persona kanë qenë të dehur për shkak të thithjes së tymit, megjithëse gjendja e tij nuk është e rëndë, kështu që gjithçka duket se ka qenë një frikë e thjeshtë. Me këto lloje të ngjarjeve, ai shpesh sjell "frikën" e përhershme të bërthamës, dhe më shumë pas asaj që ndodhi me Fukushima.

Vetëm këtë javë që kaluan të gjithë alarmet kanë rënë në Fukushima kur njëri nga reaktorët ishte gati të binte në det në të cilën ende nuk keni qasje. Kështu që prishja e këtij shpërthimi në një termocentral bërthamor në Francë, ai na vuri përsëri në njoftim.

Ngjarja ndodhi në orën 10:00 me kohën lokale brenda një dhome makinerish. Të paktën 7 vetë ishin atje sipas gazetave lokale. Autoritetet tashmë e kanë njoftuar atë nuk ka rrezik të kontaminimit, pasi që ky shpërthim ndodhi në një zonë ku reaktori nuk është instaluar ende.

Arsyeja e shpërthimit është për shkak të a dështim serioz teknik nga një përfaqësues i prefekturës së La Mancha, zona ku është vendosur impianti. Nuk ka mbetur asgjë më shumë se një incident i vogël.

Kjo fabrikë i përket kompanisë Electricite de France (EDF) dhe në të njëjtën fabrikë aktualisht ekzistojnë dy reaktorë bërthamorë në veprim që ishin ndërtuar në 1986 dhe 1987. Reaktori i tretë do të planifikohet për komisionim vitin e ardhshëm.

Franca është një të vendeve më me rrënjë bërthamore dhe është ndër pretendimet e tij që të ndahet nga kjo lloj energjie.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.