Pajisjet më efikase për të kursyer energji në shtëpi

pajisje më efikase

La Energjia elektrike është një nga burimet më të rëndësishme të energjisë sot. Meqenëse disa qytete filluan të elektrizohen në shekullin e 9-të, shumë industri dhe pajisje të jetës së përditshme tani fuqizohen nga kjo energji. Na ndihmon të dyve të qëndrojmë të lidhur nëpërmjet pajisjeve të komunikimit, të kryejmë punët shtëpiake me elektroshtëpiake, nëpërmjet përpunimit të të dhënave me pajisje kompjuterike, burokracisë online, kohës së lirë etj.

Prandaj, është pjesë përbërëse e përditshmërisë sonë, por përdorimi i tepërt i tij mund të çojë në fatura të larta dhe ndikim më të madh mjedisor. Dhe për këtë është ky artikull, që të përpiqemi t'i shmangim sa më shumë të dyja gjërat, pa hequr dorë nga mirëqenia dhe teknologjia aktuale, por duke qenë më të qëndrueshëm...

Çfarë është etiketa e efikasitetit të energjisë?

etiketa e efikasitetit

La Etiketa e efiçencës së energjisë së Bashkimit Evropian është një mjet që u mundëson konsumatorëve të kuptojnë dhe krahasojnë më mirë efikasitetin e pajisjeve elektroshtëpiake dhe të marrin vendime blerjeje më të qëndrueshme dhe ekonomike. Kjo etiketë i klasifikon pajisjet në një shkallë nga A në G bazuar në sasinë e energjisë që ato konsumojnë. Pajisjet e klasit A ​​(jeshile) janë ato që konsumojnë më pak energji (më efiçente nga pikëpamja energjetike). Pajisjet e klasës G (e kuqe) janë ato që konsumojnë më shumë energji dhe ato që duhen shmangur.

Ka lloje të tjera etiketash, të tilla si Energy Star, një iniciativë e Agjencisë së Mbrojtjes së Mjedisit të Shteteve të Bashkuara (EPA) e krijuar në vitin 1992. Objektivi i saj kryesor është të promovojë pajisjet elektrike dhe elektronike që kanë efikasitet të lartë dhe superior të energjisë. .

Ndryshimet në etiketimin dhe ekuivalencat e reja

Më parë, shkalla e efikasitetit të energjisë matej me shkronjat: A+++, A++, A+, A, B, C, D dhe E. Megjithatë, që nga muaji mars 2021, prezantohet etiketa e re duke ndjekur udhëzimet e BE-së. Me këtë ndryshim, nivelet A+++, A++ dhe A u eliminuan dhe u krijua një shkallë e re me 7 shkronja: A, B, C, D, E, F, G, ku etiketa A ishte ajo me efikasitetin më të lartë dhe G ishte me e ulet.. Kjo masë synon të eliminojë konfuzionin në lidhje me klasifikimin midis varianteve të ndryshme të A më sipër.

Pajisjet më të mira me efikasitet të energjisë

pajisje efikase

Pasi ta kuptoni këtë për etiketat, në mënyrë që të mos keni nevojë të kërkoni se çfarë janë ato pajisjet më të mira me efikasitet më të madh, për të kursyer energji në shtëpi dhe për të kontribuar në mjedis duke reduktuar faturën tuaj të energjisë elektrike, ne e kemi bërë këtë përzgjedhje me kujdes:

Mikrovalët më efikase

Me zbritje Orbegozo My 2115...
Me zbritje Taurus Fastwave 20 Grill...
Me zbritje Mikrovalë SEVERIN me...

El microondas Është një pajisje e përdorur gjerësisht dhe ka gjithnjë e më shumë ndjekës. Mund të përdoret për të ngrohur, gatuar, gratinuar ose shkrirë shpejt dhe është e rëndësishme që të jetë efikas, si këto tre modele që ju tregojmë.

Lavastoviljet më efikase

L pjatalarëse Ata jo vetëm që konsumojnë ujë, por gjithashtu përdorin energji elektrike për të funksionuar. Prandaj, është e rëndësishme të blini një të klasit A, në mënyrë që të vërtetohet në etiketë se është sa më efikas dhe kështu të kurseni energji me çdo larje.

Frigoriferët më efikasë

La Nevera Nuk është pajisja që konsumon më shumë, por është një nga ato që kontribuojnë më shumë në konsum dhe në faturë. Arsyeja është se është e lidhur 24/7, është gjithmonë në punë, dhe kjo tregon. Prandaj, zgjidhni një nga këto opsione më të mira dhe më efikase që kemi zgjedhur për ju.

Makinat larëse më efikase

Ashtu si lavastovilja, një tjetër pajisje që konsumon ujë dhe energji elektrike është Makina larese. Prandaj, mos hezitoni të blini një nga këto dhe të zëvendësoni pajisjen tuaj të vjetër, pasi në planin afatgjatë do të kompensohet nga kursimet që do të keni.

Furrat më efikase

El furrë elektrike Është një nga pajisjet që konsumon më shumë, pasi rezistencat përdoren për të gjeneruar nxehtësi që mund të konsumojë 2000 W dhe në disa raste edhe më shumë se 3000 W. Prandaj, është jetike që të jetë efikase për të kursyer energji.

Televizorët më efikas

La Televizor, që nga shpikja e saj, ka pushtuar shtëpitë dhe zë një vend të privilegjuar. Ne kalojmë shumë orë para saj dhe kjo duket në faturën e energjisë elektrike. Prandaj, kurseni para me këta televizorë efikasë.

Llambat më efikase

Ka shumë lloje të Llamba të kursimit të energjisë, bazuar në teknologjinë LED, konvencionale dhe inteligjente. Këtu rekomandoj më të mirat.

Kondicionerët më efikasë

Në verë ne duam të jemi gjithmonë në një temperaturë komode dhe për ta bërë këtë duhet të konsumojmë energji. Megjithatë, minimumi i mundshëm mund të konsumohet duke përdorur temperatura jo shumë të ulëta (23-26ºC) dhe me një ajër të kondicionuar efikas si keto. Dhe, mos harroni ta keni shtëpinë të izoluar mirë, në mënyrë që të mos hyjë nxehtësia nga jashtë...

Stufat më efikase

Me zbritje Radiator Cecotec...
Me zbritje Taurus Tropicano 2400...
Me zbritje Orbegozo CV 2300 B...

Diçka e ngjashme me sa më sipër ndodh me muajt e dimrit. Të gjithë duam të kthehemi në shtëpi dhe që ajo të ketë një temperaturë të rehatshme. Stufat, së bashku me furrat, janë zakonisht pajisjet që konsumojnë më shumë energji elektrike. Për këtë arsye, është dyfish e rëndësishme që të mos përdoren temperatura shumë të larta, dhe blini një sobë efikase, si dhe të kesh shtëpinë të izoluar mirë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.