Japonia deklaron krizë në Fukushima kur një prej reaktorëve bie në oqean

Shkencëtarët në uzinën bërthamore Fukushima Daiich në Japoni kanë shpalli gjendjen e jashtëzakonshme sepse një nga reaktorët është gati të bjerë në oqean.

Nivelet e rrezatimit vdekjeprurës janë zbuluar rreth vendit nga një vrimë e shkaktuar nga karburanti bërthamor i shkrirë. Makthi i Fukushimës rishfaqet.

MINUTËN E FUNDIT: Shpërthimi pa gravitet në një termocentral bërthamor në Francë

Nivelet e rrezatimit që arrijnë u zbuluan 530 Sievert në orë brenda reaktorit joaktiv 2 të kompleksit bërthamor Fukushima të dëmtuar gjatë katastrofës së tërmetit dhe tsunamit që goditi Japoninë në 2011. Ishte media japoneze që raportoi lajmin duke cituar TEPCO.

Fukushima

Nëse llogarisim në atë 8 Sieverts konsiderohet i pashërueshëm dhe fatal Për njerëzit, ne tashmë mund të llogarisim rrezikun e lartë të këtyre niveleve të rrezatimit që arrijnë në 530 Sievert.

Fukushima

Un vrimë jo më pak se një metër katror në madhësi është zbuluar gjithashtu nën enën nën presion të reaktorit. Sipas studiuesve, hapja e dukshme në hekura prej metali të njërit prej tre reaktorëve që ishte shkrirë në 2011 besohet të ketë qenë shkaku që karburanti bërthamor i shkrirë të binte nëpër enë.

Skelat prej hekuri kanë një pikë shkrirjeje prej 1.500 gradë sipas TEPCO, e cila shpjegon se ekziston mundësia që mbeturinat e karburantit të kenë rënë brenda dhe të krijojnë vrimën. Ato gjurmë të karburantit kanë qenë zbuluar në ekipin në fund enë presioni pak mbi vrimë.

Gjetjet e fundit u botuan falë një sondë dhome e vendosur brenda reaktorit. Duke përdorur një aparat fotografik të kontrolluar nga distanca të montuar në një tub të gjatë, shkencëtarët ishin në gjendje të imazhizonin disa vende që janë shumë të vështira për t'u arritur dhe ku mbetet materiali bërthamor i mbetur.

Substanca e gjetur atje është aq toksike saqë madje robotë të projektuar posaçërisht për të hetuar thellësitë nënujore poshtë termocentralit janë dëmtuar dhe janë humbur totalisht.

TEPCO shpreson të publikojë më shumë informacion Informacion i hollësishëm mbi dëmin e shkaktuar me ndihmën e robotëve vetëlëvizës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

23 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo dijo

  Nëna jonë tashmë na ndau ...
  -Disa muaj para këtij sulmi (shkaktuar nga shpërthimi i 4 mikrobombave atomike, të vendosura përpara Fukushimës), ndërmarrja që siguronte "sigurinë" e uzinës u ndryshua dhe një kompani ISRAELI filloi të ofrojë shërbimin.
  -Kjo kompani e njëjtë që siguroi siguri në kompleksin e WTC, në vitin 2001.
  -Kjo kompani e njejtë ku punonte MK ULTRA NGA VRASJA ORLANDO Si një element i sigurisë.
  -PAS disa javëve para kësaj sulmi, NETENYAHU bisedoi me Ministrin e Japonisë, SHINZO ABE (KULETN NOM, dhe e kërkoi të hapë fondet e pensionit të Japonisë, për të miratuar paratë, ose, përndryshe një gjë e tillë do të ishte e mundur).
  ekziston korniza, tani do të duhet t'i marrim këta qen për të gjykuar ndërkombëtarisht ...

  1.    sebastian micolo dijo

   Everyshtë çdo i çmendur në këtë botë

   1.    Carolina dijo

    I njëjti shënim thotë qartë se këto vrima u krijuan nga tërmeti. Nuk e di nga e merrni sulmin. Shinzo Abe nuk është as ministri i Japonisë, ai pushoi së qeni një që nga viti 2007 - 4 vjet para se të ndodhte e ashtuquajtura "sulm" juaj.

    1.    sy dijo

     Njeri, ai do të të tregojë se sigurisht që ata po përpiqen ta shesin ty si një tërmet sepse nuk ka rëndësi se dihet që është shkaktuar dhe se ju besoni gjithçka që ata duan të besoni. Mos argumentoni dhe jini të lumtur.

    2.    Diogjeni dijo

     Shinzō Abe është Kryeministri aktual i Japonisë, ju lutem mos shkruani marrëzira.

  2.    Bernard dijo

   Ricardito, duket se ke harruar të marrësh ilaçet.

  3.    Roberto dijo

   Sa interesante ku mund të gjej më shumë informacion në lidhje me të

 2.   aldo dijo

  Paratë nuk mund të paguanin të gjithë dëmin që do t'i bënin planetit ... asgjë.

 3.   Carla dijo

  Ndërsa bota është shkatërruar në copa nga kotësia e paskrupullt e qenies njerëzore pa qenë në gjendje të fillojë një ndryshim për t'u kujdesur për sa pak kemi që është planeti ynë. Diku tjetër ata mbajnë një demonstratë të quajtur El Tetazo sepse tre burra po bënin diell në gjinjtë e tyre në një plazh. Prej andej topi u bashkua dhe ata bënë një marrëzi totale. Prandaj them, sepse jo të gjithë zhveshemi dhe dalim në rrugë për të protestuar për një ndryshim total për kujdesin e mjedisit nëse guxojmë. Sepse nëse vazhdojmë kështu, as lëkura në trupat tanë nuk do të mbetet

  1.    David Wyn Thomas dijo

   tha mire

  2.    zbavitem dijo

   Mjerisht është realiteti që ne i kushtojmë më shumë vëmendje marrëzive sesa asaj që është me të vërtetë e rëndësishme në këto situata që kalojmë gjithmonë pa shikuar

  3.    Ines Manny dijo

   Urime Karla !!! frika dhe paragjykimet që na paralizojnë nuk do të na shpëtojnë nga katastrofa totale ...

 4.   Tupolev dijo

  Burime zero. Zero.

 5.   xiowii dijo

  Ky lajm është alarmant, sepse nëse në incidentin e vitit 2011 me rrjedhjen e reagensit bërthamor, ai përfundimisht përfundoi në bregdetin e Florida, sipas studimeve të kryera mbi peshqit dhe ujin; tani me këtë nivel të lartë rrezatimi, mbi 500 sitë, ai do të arrijë të gjithë oqeanet.

 6.   Marlene dijo

  Shpikjet shpikje të reja po na shkatërrojnë

 7.   Alexander dijo

  Drita e vetëdijes le të ndriçojë zemrat e Njeriut. Dhe le të jemi të denjë për të lindur dhe të ndjeshëm në planetin tonë.

 8.   Rosa Maria Cano dijo

  Unë e di vetëm që pushteti dhe paraja i bëjnë ata të çmendur dhe të pandjeshëm ndaj dëmit që qeniet njerëzore mund t'i shkaktojnë faunës dhe mjedisit të kalbet ... sepse jo për të gjitha paratë në botë ata do të jenë në gjendje të rregullojnë këtë dëm

 9.   Carlos Ruz dijo

  Unë nuk jam duke thënë se hebrenjtë nuk janë të aftë për diçka të tillë ... e çuditshme është se ata do t'ju thoshin, Ricardo. Vazhdoni hetimet, na tregoni se cila kompani do të fitojë ndërtimin e murit të Trump në kufirin me Meksikën.

 10.   Louis fran dijo

  Titulli i lajmit nuk është alarmant. Ku e kuptoni që reaktori ka rënë në det? Gazetaria më e ulët dhe më e dëmshme, shkoni dhe fryni mullinjtë e erës dhe hani bar

 11.   Mary dijo

  Ajo që thotë Ricardo është në tubin tuaj dhe ka disa artikuj që flasin për të. Ajo që ndodh është që nëse nuk doni të shihni, nuk shihni, edhe pse gjithçka është në sy

 12.   Carlos dijo

  Për të sqaruar pak, njësitë e përdorura për të matur sasinë e rrezatimit efektiv ose ekuivalent në një trup të caktuar (Sieverts) janë të sakta vetëm kur përdoren në interval të ulët të matjes (dmth: 20 mSv "milisievert") dhe ndërsa ato rriten, drejtpërdrejta ose efektet indirekte nuk mund të jenë të sakta, ose me fjalë të tjera, ato mund të parashikohen keq sepse një sasi prej 250 Sv mund të ketë të njëjtat efekte si 50 Sv! Në çdo rast, sasia dhe lloji i grimcave të energjisë që gjenden në vend janë jashtëzakonisht vdekjeprurëse. E tmerrshme çfarë ndodh sot në Fukushima.

 13.   francisco molina soriano dijo

  Pavarësisht nëse është një sulm, apo një katastrofë natyrore, nuk e di pse nuk ka një koalicion të vendeve që përpiqen ta rregullojnë këtë, kjo do të përfundojë duke na vrarë të gjithë.

 14.   Chema dijo

  Në të vërtetë niveli i komenteve është, në përgjithësi me disa përjashtime, injorant i papërfillshëm ose tepër i çoroditur nëse nuk është injorant. A nuk e keni kuptuar akoma që në të gjithë botën, 98 ose 99 përqind e mediave të të gjitha llojeve janë PRON nga kompanitë më të pasura kombëtare ose transnacionale në botë, të cilat nga ana tjetër janë kaq të pasura? Për të qenë korporatat e mëdha të tre më fitimprurëseve bizneset që ekzistojnë: Trafikimi i qënieve njerëzore, prodhimi dhe shitja e armëve dhe prodhimi dhe shpërndarja e drogës? Të paktën zbuloni se kush i qeveris ata !!!