Fushata e riciklimit

Riciklimi është i rëndësishëm për planetin

Ne të gjithë mund të organizojmë një fushata e riciklimit në qytetin tonë, pasi është mjaft e zakonshme që të mos ketë programe për ndarjen, grumbullimin dhe riciklimin e të gjitha mbetjeve që krijohen.

Kjo është arsyeja pse shkolla, një OJQ, një klub, ndërmarrje dhe institucione të tjera mund të organizojnë fushata riciklimi që promovojnë riciklimin e të gjitha llojeve të mbeturinave. Nëse dëshironi të organizoni një, këtu janë udhëzimet që duhet të ndiqni.

Këshilla për një fushatë të suksesshme riciklimi

Ekzistojnë disa lloje të koshave të riciklimit

Që fushata e riciklimit të jetë e suksesshmeudhëzime të caktuara duhet të merren parasysh si p.sh.:

 • Fushatat e riciklimit kanë një kohë të caktuar fillimi dhe mbarimi, nëse nuk shndërrohen në programe. Ka një datë fillimi dhe një datë mbarimi.
 • Një e mirë komunikim Në zonën ku është planifikuar fushata, të gjitha llojet e mediave duhet të përdoren, të tilla si postera, reklama, rrjete sociale, derë më derë, ndër të tjera.
 • Jepni informacion të qartë kur përhapni fushatën në mënyrë që të gjithë ta kuptojnë mesazhin dhe mënyrën se si do të kryhet.
 • Para fillimit të fushatës, duhet të menaxhoni se çfarë do të bëhet me mbetjet ose materialet që janë mbledhur.
 • Përfshini të gjithë sektorët socialë dhe të komunitetit për ta bërë atë me të vërtetë të suksesshëm.
 • Jepni mundësi dhe forma të pjesëmarrjes qytetarëve në mënyrë që më shumë njerëz të mund të bashkëpunojnë.
 • Kur fushata përfundon, rezultatet duhet të raportohen në media të ndryshme në mënyrë që ata që morën pjesë të dinë se si përfundoi dhe çfarë u arrit.
 • Fushatat e riciklimit mund të përsëriten, por është e përshtatshme të jesh krijues dhe të komunikosh në një mënyrë tjetër.

Një fushatë riciklimi mund të jetë lokale, rajonale dhe madje edhe kombëtare. Ata mund të përqendrohen në një sasi të madhe të produkteve ose materialeve që janë mbeturina, por nuk duhet të hidhen ashtu siç do të gjeneronin ndotje përveç harxhimit të burimeve.

Riciklimi duhet të bëhet mënyra kryesore për të menaxhuar mbeturinat, në çdo qytet, qytet dhe vend duhet të promovohet riciklimi. Në këtë mënyrë ju do të mbroheni mjedis.

Një fushatë e mirë riciklimi duhet të rrisë ndërgjegjësimin dhe të informojë për nevojën për riciklim dhe jepni informacion se si ta bëni atë.

A keni organizuar ndonjëherë një fushatë riciklimi? Çfarë hapash ndërmorët për ta organizuar?

Për të qenë të plotë, mos harroni të shpjegoni kuptimin e ngjyrave në koshat e riciklimit:

Kontejnerët e riciklimit
Artikulli i lidhur:
Koshat e riciklimit, ngjyrat dhe kuptimet

Si mund të kryejmë një fushatë riciklimi në shkollë?

Inkurajimi i riciklimit që në moshë të hershme është zakonisht një mundësi e shkëlqyeshme në mënyrë që ata të futin këto zakone në jetën e tyre të përditshme. Nëse i mësojmë fëmijët të riciklojnë që në moshë të vogël, i bëjmë që të vazhdojnë ta bëjnë atë automatikisht në të ardhmen. Le të shohim cilat janë çelësat në mënyrë që një fushatë riciklimi në shkollë të funksionojë mirë:

 • Mësoni 3R-të dhe rëndësinë e tyre
 • Filloni me një sistem riciklimi në klasë
 • Mësoni dhe caktoni kontejnerët për të ruajtur të gjitha materialet e përdorura në zanate
 • Ripërdorni të gjitha sendet që mund të përdoren diku tjetër
 • Bëni aktivitete në mënyrë që fëmijët të përdorin sende të ricikluara
 • Shpjegoni rëndësinë e larjes së duarve pas riciklimit të materialeve
 • Organizoni turne të drejtuara në impiantet lokale të riciklimit

Si t’i motivojmë njerëzit të riciklojnë?

Për t'i motivuar njerëzit të riciklojnë, duhet të stimuloni me një lloj çmimi. Ju mund të zgjidhni të krijoni një fushatë dhurimi për të inkurajuar kulturën e mospërdorimit të letrës ose paketimit nëse nuk është e nevojshme. Në mënyrë që të ndahen në mënyrë efektive mbeturinat, është e rëndësishme të keni kosha të mjaftueshëm të riciklimit për këtë.

Ju mund të dhuroni lodra, rroba dhe libra që nuk ju shërbejnë në mënyrë që dikush tjetër t'i përdorë përsëri. Gjëja më e mirë është të komunikosh të gjitha këto veprime dhe të motivosh arritjen e një lloj objektivi për të zvogëluar ndikimin mjedisor të aktiviteteve në baza ditore.

Cilët sektorë promovojnë fushata sociale siç është riciklimi?

Për të bërë më shumë njerëz të riciklojnë Alwaysshtë gjithmonë interesante të kontaktosh me organizata joqeveritare, qendra arsimore, apo edhe qendra sportive cilët janë sektorët që mund t'ju ofrojnë ndihmën më të madhe, ndoshta duke ju siguruar një dhomë për të mbajtur konferenca dhe për të rritur kështu ndërgjegjësimin tek njerëzit, ose duke vendosur postera, për shembull.

Si duhet të riciklohet?

Për të ricikluar në mënyrë korrekte është e rëndësishme të njihni mirë mbeturinat, llojin e tyre dhe vendin ku duhet të depozitohen. Mbeturinat më të zakonshme të krijuara në shtëpitë tona në baza ditore janë paketimi, plastika, letra, kartoni dhe qelqi. Të gjithë ata duhet të ndahen nga mbetjet organike dhe të depozitohen në kontejnerët e tyre përkatës.

Më pas, ne duhet të dimë se çfarë janë mbetjet e rrezikshme ose toksike dhe ku t'i depozitojmë ato. Për këtë, ka kontejnerë specifik, ato për bateritë, vajin e përdorur dhe pikat e pastra në qytete.

Çfarë mund të bëjmë për të përmirësuar riciklimin e mbeturinave?

Shtë e rëndësishme të ricikloheni për t'u kujdesur për mjedisin

Për të përmirësuar riciklimin e mbeturinave, gjëja e rëndësishme është të stërvitet mirë dhe të njohësh të ndryshme llojet e kontejnerëve që ekzistojnë. Mundemi gjithashtu kërkoni nga këshillat vendorë të përmirësojnë sistemin e mbeturinave, duke lehtësuar depozitimin dhe mbledhjen e të njëjtave. Më e rëndësishmja nga të gjitha është zvogëlimi i konsumit për të përmirësuar efikasitetin dhe përdorimin e lëndëve të para.

Si të krijoni një fushatë për mbledhjen e mbeturinave?

Hapat që duhen ndjekur do të jenë pak a shumë të njëjtë sikur të duam të krijojmë një riciklim; domethënë, ne duhet të vendosim kontejnerët e duhur dhe të shpjegojmë se ku shkon çdo mbeturinë. Cfare ka me shume, është e rëndësishme ngritja e vetëdijes, ose duke shfaqur video dhe / ose imazhe të ndotjes që ekziston në planet, dhe efektet që shkakton në natyrë dhe në veten tonë.

Especiallyshtë veçanërisht interesante të fillosh në kopshte ose shkollaDihet se kur fëmijët mësojnë që në moshë të re të kujdesen për mjedisin, ata kanë më shumë gjasa të vazhdojnë ta bëjnë këtë si të rritur.

Pak nga pak, secili duke vënë kokrën e tij të rërës, ne do të jemi në gjendje të kemi një Tokë më të pastër.


7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  Faleminderit Adriana, lajmet janë shumë të këndshme, është se unë kërkoj për këtë temë në google sepse dua që populli Costa Rican (vendi im) të jetë i vetëdijshëm për ta bërë atë dhe nëse preferoni, kërkoni "rio virilla Costa Rica ", dhe ata do të dalin lajme të pakëndshme në lidhje me mbeturinat që hidhen fatkeqësisht në lumenj.

 2.   sofia dijo

  Më pëlqen shumë ajo që thotë sepse kështu mund të rivendosemi

 3.   Imazhi i mbajtësit të vendit Gabriel Castillo dijo

  Super! Ai shërbeu si bazë për planifikimin e një fushate në kompaninë për të cilën unë punoj.

 4.   Dani dijo

  Si të mblidhen burimet mjedisore?

 5.   Andrea Julieth Lopez luftë e fshehtë dijo

  Ky informacion më ndihmoi shumë faleminderit adrian

 6.   Manuel dijo

  Përshëndetje, unë do të doja të merrja mbështetje dhe informacion për të ricikluar mbeturinat nga puna ime. Ne përdorim shumë plastikë dhe do të doja ta ndihmoja pak planetin.

 7.   Robert dijo

  Pershendetje dite e mire; Brenda lagjes sonë, ne po organizojmë ndarjen e mbeturinave me pika të gjelbërta.
  Prodhuar nga ne, ato do të vendosen në një vend të vetëm, (një bateri prej 15 qesesh) ne jemi dakord me kompaninë që do të heqë mbeturinat, ne do të vendosim një kamera kontrolli dhe do të korrigjojmë atë që e bën atë në mënyrë jo të duhur.
  Këshilla, çfarë informacioni duhet t'i japim fqinjit, në mënyrë që ai të dijë se ku t'i vendosë mbeturinat, etj.
  Ju faleminderit shumë për kohën tuaj.