Zero ndërtesat, më efikasja e energjisë

zero ndërtesë me efiçiencë të energjisë

Sot, gjatë ndërtimit të ndërtesave, është thelbësore të merret parasysh efikasiteti i energjisë. Përdorimi i energjisë duhet të shoqërohet nga një arkitekturë e mirë për t'u kryer. Marrëdhënia midis efikasitetit të energjisë dhe arkitekturës së mirë është gjithnjë e më e lidhur.

Ne përpiqemi të shfrytëzojmë maksimalisht burimet e energjisë në ndërtesa për të minimizuar konsumin dhe ndikimin që ndodh në mjedis. Për ta bërë këtë, është jetike e rëndësishme të organizoni dhe të kryeni planifikim në të cilin efikasiteti i energjisë është një përparësi. A doni të dini më shumë rreth kësaj?

Strategjitë e energjisë

Ekziston një lloj strehimi që është krijuar për të konsumuar shumë pak energji dhe për të garantuar përdorimin dhe ruajtjen e mirë të burimeve. Bëhet fjalë për të ashtuquajturën «shtëpi pasive« Këto shtëpi janë ndërtuar kështu konsumojnë shumë pak burime, duke shfrytëzuar në maksimum energjinë e gjeneruar nga rrezatimi diellor, duke përfituar nga rrymat natyrore të ajrit për të ftohur dhe ajrosur shtëpinë, izolim të mirë, pajisje për rigjenerimin e nxehtësisë, etj.

E gjithë kjo shkakton një minimizim të burimeve dhe një përdorim të mirë të energjisë. Por bota e efiçiencës së energjisë nuk ndalet në këto shtëpi, por përparon edhe më tej.

Zero ndërtesa

ndërtesa pa konsum të energjisë

Ky është revolucioni në efikasitetin e energjisë në ndërtesa. Këto ndërtime konsumojnë saktësisht të njëjtën sasi ose më pak se ajo që prodhojnë vetë. Në këtë mënyrë, konsumi i tij është aq i vogël sa është plotësisht i vetëmjaftueshëm. Në fakt, kapaciteti i tij i energjisë mund të shkojë edhe pak më tej, gjithashtu furnizimi me ndërtesa të tjera afër. Kështu, e gjithë kjo është e mundur falë energjive të rinovueshme.

Një ndërtesë zero duhet të plotësojë disa kushte për të qenë sa më efikase. Gjëja e parë është të zvogëlohet kërkesa për energji sa më shumë që të jetë e mundur. Me masat e reduktimit të konsumit ne gjithashtu do të zvogëlojmë kostot e vetë pajisjeve.

Sapo shtëpia të konsumojë shumë pak, ne vetëm mund të barazojmë raportin midis shpenzimit të energjisë dhe prodhimit. Kështu, shtëpia jonë do të jetë në gjendje të gjenerojë energjinë e saj duke përdorur energjinë e rinovueshme.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.