Vendet më ndotëse në botë

ndotja e ajrit

Ndotja globale është një problem mjaft serioz që duhet trajtuar në një mënyrë themelore. Kur flasim për ndotjen e prodhuar nga të dy vendet, flasim kryesisht për ndotjen e ajrit. Edhe pse ka lloje të ndryshme ndotjesh, ndotja e ajrit po shkakton pasoja të rënda në mbarë botën, si ngrohja globale dhe ndryshimet klimatike. Të vendet më ndotëse në botë Janë ato që lëshojnë gazrat më ndotës në atmosferë.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë vendet që ndotin më shumë dhe çfarë pasojash ka ndotja e ajrit në mjedis.

Ndotja e ajrit

fabrikat që ndotin

Kjo është një çështje që nuk është më ekskluzive për interesat mjedisore. Me kalimin e viteve është bërë pjesë e përditshmërisë së të gjithëve. Ndotja e ajrit është një shqetësim i përhapur, dhe zgjidhja e saj nuk është në dorën e qeverive apo shumëkombësheve, por të gjithë mund të kontribuojnë me një kokërr rërë për të ndalur këto pasoja. Dëshmia më e dukshme e ndotjes së ajrit janë retë e famshme të ndotjes që grumbullohen rreth qendrave urbane dhe janë të dëmshme për shëndetin.

Ka forma të tjera të ndotjes së ajrit që nuk janë lehtësisht të dallueshme apo të dukshme, por që kanë edhe pasoja vdekjeprurëse për shëndetin e gjallesave dhe ekosistemeve. Këta ndotës po shkaktojnë ngrohje dhe pasoja katastrofike për planetin. Në zbulimin tonë të shkaqeve rrënjësore të ndotjes së ajrit, ne shohim se gjatë mijëra viteve të jetës në këtë planet, janë prodhuar emetime toksike.

Emetimet toksike janë pjesë e ciklit jetësor, por brenda intervalit natyror. Me fjalë të tjera, ndotja natyrisht nuk ndikon ndjeshëm në përbërjen ose strukturën e ekosistemeve sepse ndodh në mënyrë spontane. Është pjesë e ciklit dhe nuk rritet për shkak të aktivitetit njerëzor. Midis këtyre emetimeve gjejmë gazra të emetuara gjatë shpërthimeve vullkanike, por efektet e tyre nuk ishin të përhershme. Megjithatë, me ardhjen e Revolucionit Industrial Njerëzor dhe rritjen e intensifikimit të popullsisë, ne jemi përballur me një peizazh global të ndotjes së ajrit.

Çdo ndotje e ajrit i referohet pranisë së elementeve toksike të prodhuara nga aktiviteti njerëzor.

Pasojat kryesore

vendet që ndotin më shumë

Siç e dimë të gjithë, pasojat e ndotjes së ajrit janë mjaft të shumta. E para dhe më e menjëhershme është rritja dhe përkeqësimi i sëmundjeve të frymëmarrjes dhe kardiovaskulare tek njerëzit që jetojnë në qendrat urbane të ndotura. Të tjerët, pranë burimeve industriale, ato i lëshojnë këto produkte toksike në atmosferë. Sëmundjet e frymëmarrjes dhe kardiovaskulare janë rritur ndjeshëm në të gjitha këto fusha.

Është vlerësuar se rreth 3% e shtrimeve në spital shkaktohen nga përkeqësimet e sëmundjeve të lidhura me to me sasinë e ndotësve në atmosferë. Vendet më të ndotura në botë janë ato me përqendrimet më të larta të këtyre gazrave dhe për rrjedhojë edhe ndikimet më të mëdha në shëndet.

Një tjetër efekt serioz i ndotjes së ajrit është efekti i njohur serë. Nuk duhet të ngatërrojmë vetë efektin serë me rritjen e tij. Problemi nuk është se ka një efekt serë (pa të, jeta nuk do të ishte ashtu siç e njohim ne), është se po rrit efektet e këtyre gazeve. Disa nga problemet e shkaktuara nga ndotja e ajrit janë shkatërrimi i ekosistemeve, aktivitetet në shkallë të gjerë, rritja e nivelit të detit, zhdukja e tokës, riprodhimi i insekteve, zhdukja e specieve, Etj

Vendi më i ndotur në botë

vendet më ndotëse në botë dhe pasojat

Ne e dimë se çdo vit më shumë se 36 miliardë ton dioksid karboni emetohen në atmosferë. Është gazi kryesor serrë përgjegjës për ndryshimet klimatike. Rruga e emetimit të këtij karburanti është kryesisht për shkak të aktiviteteve ndotëse të njerëzve. Megjithatë, vetëm disa nga vendet më ndotëse të botës emetojnë shumicën dërrmuese të këtyre gazrave. Ndoshta vendet më ndotëse në botë në vitet e fundit janë Kina, Shtetet e Bashkuara, India, Rusia dhe Japonia.

Kur flasim për emetimet e CO2, ne në fakt e quajmë atë gaz primar, por quhet edhe metrikë. Kur ne tashmë i dimë emetimet ekuivalente të CO2, ne mund të dimë tashmë gjurmën e karbonit të secilit shtet, megjithëse logjikisht ndotja që prodhon nuk është gjithçka, as CO2.

Nëse nuk e dimë, duhet të dimë se nivelet aktuale të ndotjes nuk kanë ndodhur në të paktën 3 milionë vjet pa njerëzit në Tokë. Duhet mbajtur mend gjithashtu se në atë kohë Toka po kalonte një periudhë vullkanizmi shumë aktiv.

Sipas të dhënave në dispozicion, ne zbulojmë se Kina përbën 30% të totalit të emetimeve globale, ndërsa Shtetet e Bashkuara përbëjnë 14%. Le të analizojmë se cila është renditja e vendeve më të ndotura në botë:

 • Kina, me më shumë se 10.065 milionë tonë emetime të dioksidit të karbonit
 • Shtetet e Bashkuara, 5.416 GtCO2
 • Indi, me 2.654 GtCO2 emetime
 • Rusia, me 1.711 milion ton emetim CO2
 • Japoni, 1.162 GtCO2
 • Gjermani, 759 milion ton CO2
 • Iran, 720 milion ton CO2
 • Koreja e Jugut, 659 milion ton CO2
 • Arabia Saudite, 621 MtCO2
 • Indonezi, 615 MtCO2

Vendet më të ndotura në botë

vendet më ndotëse në botë

Bangladesh

Bangladeshi hyri në renditjen e vendeve më të ndotura në botë për statusin e lartë të ndotjes. Cilësia e ajrit të tij është shumë e ulët në krahasim me nivelet e lejuara. Është arritur mesatarisht 97,10 grimca ndotëse. Kjo shumë i detyrohet pjesërisht më shumë se 166 milionë njerëz që jetojnë në Bangladesh janë përgjegjës për emetimet masive. Është në vitet e fundit që sektori industrial i vendit është rritur në mënyrë eksponenciale. Ka shumë fabrika, veçanërisht fabrikat e tekstilit, që prodhojnë sasi të mëdha të emetimeve të gazrave serrë.

Arabia Saudite

Burimi kryesor i ekonomisë së Arabisë Saudite është nxjerrja e naftës. Ky është një burim i madh të ardhurash dhe është bërë një nga problemet e tyre më serioze. Është nxjerrja e naftës që jo vetëm prodhon përfitime ekonomike, por nxjerr edhe një sasi të madhe gazrash ndotës. emetimet e karburanteve fosile Ato janë më toksike dhe të dëmshme për shëndetin.

Indi

Në radhët e ka hyrë edhe India vendet më ndotëse në botë me rritje të lartë industriale. Jo vetëm që rritet në industri, por keqpërdor edhe plehrat kimike. Ky përdorim i gabuar i plehrave ka ndotur të gjitha tokat pjellore dhe akuiferët që ruajnë ujin.

Kinë

Mund të thuhet se Kina është një nga vendet lider në ekonominë botërore. Megjithatë, është gjithashtu ndër vendet më të ndotura në botë. Ishte ajo që prezantoi politika të reja ndërgjegjësuese dhe operacionale për masat për parandalimin dhe kontrollin e ndotjes së mjedisit. Megjithatë, qytetet e mëdha kanë një shtresë të ndotjes së ajrit aq të trashë sa që mezi mund ta shihni diellin. Emetimet e dioksidit të karbonit në Kinë vazhdojnë të dyfishojnë ato të vendeve të tjera të mëdha si Shtetet e Bashkuara.

Egjipt

Kur mendoni për vendin më të ndotur në botë, me siguri nuk mendoni për këtë vend. Kështu, si në vende të tjera si India dhe Arabia Saudite, industrializimi i bizneseve të mëdha fillestare po zgjerohet me shpejtësi. Ky zhvillim industrial çon në emetime të tepërta të gazeve serrë. Egjipti mund të ketë arritur nivele të ndotjes, gjithsej 20 herë më të larta se sa lejohet.

Brasil

Brazili është një nga vendet në zhvillim me një ekonomi të begatë. Fatkeqësisht, ky zhvillim ekonomik shoqërohet me një ndërgjegjësim të ulët për kujdesin ndaj mjedisit. Ky nivel i ulët i përqendrimit do të thotë se ka edhe pak veprime nga qeveria. E gjithë kjo shtohet në shpyllëzimi masiv i pësuar nga një nga mushkëritë kryesore të planetit, Amazona. Ai jo vetëm që rrit sasinë e gazit ndotës, por gjithashtu ul thithjen e dioksidit të karbonit nga bimët.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për vendet më ndotëse në botë dhe më të ndoturit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.