Si funksionon energjia gjeotermale

si funksionon energjia gjeotermale

Për shkak të konkurrencës së lartë dhe efikasitetit më të madh të energjisë së rinovueshme, ajo është gjithnjë e më e zbrazët në tregun ndërkombëtar. Ekzistojnë shumë lloje të energjisë së ripërtëritshme (mendoj se të gjithë e dimë këtë), por në fakt, në burimet e ripërtëritshme, kemi gjetur më shumë burime energjie 'të famshme', të tilla si energjia diellore dhe era dhe burime të tjera më pak të njohura të energjisë gjeotermale. Shumë njerëz ende nuk e dinë si funksionon energjia gjeotermale.

Prandaj, ne do të kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që ju duhet të dini për mënyrën se si funksionon energjia gjeotermale dhe sa e rëndësishme është.

Energjia gjeotermale

si funksionon energjia gjeotermale karakteristikat

Para se të dimë se si funksionon energjia gjeotermale, duhet të dimë se çfarë është. Energjia gjeotermale është një burim i ripërtëritshëm i energjisë bazuar në përdorimin e nxehtësisë që ekziston në tokë nën tokë. Me fjalë të tjera, ajo përdor nxehtësinë nga shtresat e brendshme të tokës dhe gjeneron energji me të. Energjia e rinovueshme shpesh përdor elementë të jashtëm si uji, ajri dhe rrezet e diellit. Sidoqoftë, energjia gjeotermale është i vetmi burim energjie që është i lirë nga kjo normë e jashtme.

Ekziston një gradient i temperaturës thellë në tokë ku shkelim. Me fjalë të tjera, temperatura e tokës do të afrohet gjithnjë e më afër bërthamës së tokës ndërsa ne zbresim. Isshtë e vërtetë që thellësia më e thellë e zërit që njerëzit mund të arrijnë nuk i kalon 12 km, por ne e dimë këtë gradientët e temperaturës do të rrisin temperaturën e tokës me 2 ° C deri në 4 ° C çdo 100 metra. Shpatet e rajoneve të ndryshme të planetit janë shumë më të mëdha, sepse korja hollon në këtë pikë. Prandaj, shtresa më e brendshme e tokës (siç është manteli më i nxehtë) është më afër sipërfaqes së tokës dhe siguron më shumë nxehtësi.

Si funksionon energjia gjeotermale: Nxjerrja

burimet e energjisë gjeotermike

Ne do të rendisim se cilat janë burimet e nxjerrjes për të kuptuar më mirë se si funksionon energjia gjeotermale.

Rezervuarët gjeotermik

Gradientet termike të thella në zona të caktuara të planetit janë më të theksuara se në të tjerat. Kjo çon në efikasitet më të madh të energjisë dhe gjenerimin e energjisë përmes nxehtësisë së brendshme të tokës. Në përgjithësi, potenciali i prodhimit të energjisë gjeotermale është shumë më i ulët se ai i energjisë diellore (60 mW / m² për energjinë gjeotermale dhe 340 mW / m² për energjinë diellore). Sidoqoftë, kur gradienti i përmendur i temperaturës është më i lartë (i quajtur rezervuar gjeotermik), potenciali i gjenerimit të energjisë është shumë më i lartë (deri në 200 mW / m²). Ky potencial i madh i prodhimit të energjisë gjeneron akumulim të nxehtësisë në akuifer, i cili mund të përdoret në industri.

Për të nxjerrë energji nga rezervuarët gjeotermal, së pari duhet të kryhet një studim i mundshëm i tregut, sepse kostot e shpimit rriten jashtëzakonisht me thellësinë. Kjo është, ndërsa stërvitemi më thellë, përpjekja për të tërhequr nxehtësi në sipërfaqe rritet. Ndër llojet e depozitave gjeologjike, ne kemi gjetur tre lloje: ujë të nxehtë, minerale të thata dhe gejzerë.

Rezervuarët e ujit të nxehtë

Ekzistojnë dy lloje të rezervuarëve të ujit të nxehtë: ujë burim dhe ujë nëntokësor. E para mund të përdoret si një banjë e nxehtë duke i përzier pak me ujë të ftohtë që të mund të lahet në të, por e para ka problemin e rrjedhjes së saj të ulët. Ne anen tjeter, kemi ujëmbajtjet nëntokësore, të cilat janë rezervuarë me temperatura shumë të larta dhe pak thellësi. Ky lloj uji mund të përdoret për të nxjerrë nxehtësinë tuaj të brendshme. Ne mund të qarkullojmë ujë të nxehtë përmes një pompë për të përfituar nga nxehtësia e saj.

Depozita e thatë është një zonë ku shkëmbi është i thatë dhe shumë i nxehtë. Në këtë lloj rezervuari nuk ka lëng që mbart energji gjeotermale ose ndonjë lloj materiali të depërtueshëm. Janë ekspertët ata që prezantuan këto lloj faktorësh për të transferuar nxehtësinë. Këto fusha kanë prodhim më të ulët dhe kosto më të lartë të prodhimit. Disavantazhi i këtij lloji të fushës është se teknologjia dhe materialet për këtë praktikë janë ende ekonomikisht të paqëndrueshme, prandaj duhet të zhvillohet dhe përmirësohet.

Depozitat e ujërave të zeza

Gejzeri është një burim i nxehtë që natyrshëm lëshon një kolonë avulli dhe ujë të nxehtë. Pak në këtë planet. Për shkak të ndjeshmërisë së gejzerave, gejzerat duhet të përdoren në një mjedis shumë të vlerësuar dhe të kujdesshëm në mënyrë që të mos zvogëlojnë performancën e tyre operacionale. Për të nxjerrë nxehtësinë nga sedimentet e gejzerit, nxehtësia duhet të përdoret direkt nga turbina për të marrë vitalitet mekanik.

Problemi me këtë nxjerrje është se ri-injeksioni i ujit në temperatura të ulëta do të ftohë magmën dhe do ta zbrazë atë. Analizohet gjithashtu se injektimi i ujit të ftohtë dhe ftohja e magmës shkaktojnë tërmete të vogla dhe të shpeshta.

Si funksionon energjia gjeotermale: Termocentrali gjeotermal

termocentrali gjeotermik

Për të ditur se si funksionon energjia gjeotermale duhet të shkojmë në termocentralet gjeotermale. Ato janë vendet ku gjenerohet kjo lloj energjie. Funksionimi i një termocentrali gjeotermik bazohet në një operacion mjaft kompleks që funksionon në të një sistem fushë-bimësh. Me fjalë të tjera, energjia nxirret nga brendësia e Tokës dhe çohet në impiantin ku gjenerohet energjia elektrike.

Gradienti gjeotermik i fushës gjeotermale në të cilën punoni është më i lartë se ai i tokës normale. Kjo është, temperatura në thellësi rritet më shumë. Kjo zonë me një gradient më të lartë gjeotermik është zakonisht për shkak të pranisë së një akuifer të kufizuar nga uji i nxehtë, dhe akuiferi ruhet dhe kufizohet nga një shtresë e papërshkueshme që kufizon të gjithë nxehtësinë dhe presionin. Ky është i ashtuquajturi rezervuar gjeotermik, ku nxirret nxehtësia për të gjeneruar energji elektrike.

Puset e nxjerrjes gjeotermale të lidhura me termocentralet janë të vendosura në këto zona gjeotermale. Avulli nxirret përmes një rrjeti tubash dhe drejtohet në fabrikë ku energjia termike e avullit shndërrohet në energji mekanike dhe më pas në energji elektrike. Pasi të kemi energjinë elektrike, ne thjesht duhet ta transportojmë atë në vendin e përdorimit.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se si funksionon energjia gjeotermale.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.