Përfitimet e pabesueshme të energjisë gjeotermale!

Si punon? energjia gjeotermike Isshtë energjia e depozituar në formën e nxehtësisë nën sipërfaqen e tokës.

Kjo nxehtësi që përmbahet në nëntokë përdoret përmes përdorimit të pompave të nxehtësisë gjeotermale në nxehtësia në dimër, ftohja në verë dhe furnizimi me ujë të nxehtë. Prandaj, ajo jep ose nxjerr nxehtësi nga toka në varësi të faktit nëse duam të marrim ftohje apo ngrohje, përmes një qarku të varrosur në nëntokë përmes të cilit qarkullon një tretësirë ​​uji me glikol.

Është një Burim i pashtershëm të energjisë Ditë 365 i vitit Ore 24 në ditë, dhe ndryshe nga sistemet e tjera, kushtet meteorologjike të momentit (dielli, era, etj.) nuk ndikojnë.

Isshtë një energji e konsideruar e pastër, e ripërtëritshme dhe shumë efikase, të zbatueshme si në ndërtesa të mëdha, spitale, fabrika, zyra, në shtëpi, madje edhe në ndërtesa të ndërtuara tashmë.

Energjia gjeotermale është e aftë të furnizojë deri në 100% të nevojave për ngrohje dhe ujë të ngrohtë shtëpiak (DHW) të një shtëpie, ndërtese, etj., Madje edhe me temperatura shumë të ulta të jashtme, gjithashtu duke siguruar ftohje në verë, të gjitha me të njëjtin instalim, përmes ngrohjes nën dysheme ose mbështjellësve.

Kjo energji është e respektueshme me mjedis dhe ka ndikim zero në mjedis, pasi shkëmbyesit e nxehtësisë janë të vendosura në tokë ose në themelet e vetë ndërtesave.

aerotermale

Megjithëse është një nga burimet më pak të njohura të ripërtëritshme të energjisë, efektet e tij ato janë spektakolare për tu admiruar në natyrë. Me siguri që të gjithë mund të kujtojmë imazhet e vullkanit Etna në Siçili në shpërthim të plotë, ne kemi provuar ndonjëherë efektet relaksuese të ujërave termale ose fumarolët dhe gejzerat e admiruara, të tilla si ato në parkun Timanfaya në Lanzarote, për shembull.

Suedia ishte vendi i parë evropian që përdori energjinë gjeotermale, si pasojë e Kriza e naftës e vitit 1979 . Në vende të tjera si Finlanda, Shtetet e Bashkuara, Japonia, Gjermania, Hollanda dhe Franca, energjia gjeotermale është një energji e njohur që zbatohet për dekada.

Sektori i energjisë elektrike ka gjithnjë e më shumë investime

Zbatimet gjeotermale varen nga karakteristikat e secilit burim. Përdoren kryesisht burimet gjeotermale me temperaturë të lartë (mbi 100-150ºC) për prodhimin e energjisë elektrike . Kur temperatura e rezervuarit nuk është e mjaftueshme për të prodhuar energji elektrike, aplikimet e tij kryesore janë termike në sektorët industriale, të shërbimeve dhe të banimit. Kështu, në rastin e temperaturave nën 100ºC, ajo mund të përdoret direkt ose përmes një pompë nxehtësie gjeotermale (ngrohje dhe ftohje). Së fundmi, kur bëhet fjalë për burime me temperatura shumë të ulëta (nën 25ºC), mundësitë e përdorimit janë ato kondicionimi i ajrit dhe marrja e ujit të nxehtë.

Pompë nxehtësie gjeotermale (BCG)

Pompat e nxehtësisë gjeotermale janë shumë efikase dhe nuk varen nga ndryshimet e temperaturës dhe lagështisë së ajrit gjatë gjithë ditës ose stinëve.

Ato janë të lidhura me këmbyesit që qëndrojnë praktikisht të qëndrueshëm dhe konstantë në temperaturë dhe lagështirë gjatë gjithë vitit.

pompë nxehtësie aerotermale ajër në ujë

Pompat e nxehtësisë aerotermale, ndryshe nga pompat e nxehtësisë konvencionale ajër në ujë, janë projektuar dhe ndërtuar për energji maksimale nga ajri i jashtëm në kushte klimatike shumë të rënda, si në dimër ashtu edhe në verë.

Falë mbivlerësimit të përbërësve të tij, ata janë në gjendje të kapin më shumë energji nga jashtë. Ata gjithashtu kanë një kompresor të projektuar posaçërisht që lejon arrijnë temperaturat e punës mbi 60ºC

Zhvillimi i pompat e nxehtësisë gjeotermale bëjnë të mundur që ata të jenë një alternativë ndaj sistemeve konvencionale të ngrohjes. Duke pasur parasysh këto, procesi i instalimit dhe fillimit është më i thjeshtë dhe më i sigurt dhe kërkesat për mirëmbajtje të këtij lloji të pajisjeve janë shumë të ulëta.

Ngrohja dhe Ftohja me të njëjtin sistem?

Në dimër shtëpia nxehet duke i dhënë të ftohtë tokës dhe në verë ftohet duke i dhënë nxehtësinë tokës, gjithmonë me të njëjtin instalim pa ndonjë kosto të shtuar

Dhe pse të mos ngrohni edhe pishinën? ju mund të ngrini pishinën tuaj disa gradë dhe të fitoni rehati.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.