Shpikjet e reja të bazuara në mjedis ndihmojnë me energjinë e rinovueshme

shpikje të reja të bazuara në mjedis si energji e rinovueshme

Incredibleshtë e pabesueshme se çfarë mund të arrihet me zhvillimin dhe hulumtimin e teknologjive të reja. Kërkimet janë përqendruar në mjedisi të jetë në gjendje të prodhojë energji përmes diellit dhe erës.

Ka shumë shpikje të reja që janë zhvilluar falë veprimit mbi energjitë e rinovueshme dhe interesit për t'i përmirësuar ato për një të ardhme me efikasitet më të mirë të energjisë dhe që synojnë tranzicionin. Cilat janë këto shpikje të reja?

Luledielli i zgjuar

luledielli i zgjuar që gjeneron energji diellore të rinovueshme

Shpikje të reja teknologjike të zhvilluara nga mjedisi, si p.sh. dielli dhe era ata kanë revolucionarizuar tregjet dhe kërkimet. Midis këtyre shpikjeve të reja gjejmë një luledielli fotovoltaike, një pemë ere, një kërpudhë diellore, etj. Kjo do të ndihmojë për të marrë energji të rinovueshme nga elementët e mjedisit dhe për të arritur qëndrueshmërinë.

Luledielli i zgjuar ka një qark të zgjuar të lidhjes që përfshin sipërfaqet e paneleve diellore dhe moduleve. Kjo ofron një avantazh të madh: lejon që ajo të zhvendoset në përputhje me pozicionin e diellit për të optimizuar sasinë e dritës që merr, ashtu si bën një luledielli e vërtetë. Ky mekanizëm i përshtatjes në orientimin e diellit siguron një performancë të 40% më e lartë se instalimet tradicionale.

Luledielli ka panele monokristaline në formën e petaleve. Ato janë bërë me një gotë që siguron një jetë më të dobishme dhe është shumë rezistente ndaj ngjarjeve të ndryshme klimatike në zonë si shirat e mëdha, erërat, etj. Përveç kësaj, instalimi i tij është shumë i lehtë. Ajo zë vetëm 18 metra katrorë panele diellorë në lëvizje. Edshtë i dehur në dysheme ose direkt në tokë dhe është të aftë për të gjeneruar deri në 5.500 kWh në vit.

luledielli i zgjuar që lëviz me diellin

Në perëndim të diellit, paneli diellor paloset automatikisht në pozicionin e pushimit dhe e bën më të lehtë pastrimin e paneleve. Gjithashtu e bën këtë kur zbulon erën mbi 54 kilometra në orë për të shmangur dëmtimin e mundshëm të instalimit dhe uljen e performancës së tij (mos harroni se ndërsa rritet era, sasia e rrezatimit diellor që godet sipërfaqen është më e vogël). Ka një sistem ftohës që optimizon prodhimin e energjisë ndërmjet 5% dhe 10% më shumë se panelet që janë fiksuar.

Transferimi juaj në vende të tjera në rast se ndryshoni vendbanimin tuaj nuk është shumë i komplikuar. Por luledielli i zgjuar nuk është shpikja e vetme që do të revolucionarizojë Panairi i Genera në Ifema, e cila do të zhvillohet ndërmjet 28 shkurtit dhe 3 marsit. Për zbatimin e këtyre shpikjeve dhe për të lehtësuar sfidat inxhinierike të paraqitura nga projekti, softueri për elektronikën, lëngjet dhe strukturat ka qenë thelbësor.

Pema e erës

pema e erës që gjeneron energji të rinovueshme

Një tjetër nga shpikjet e energjisë të dizajnuara për mjedisin është pema e erës. Isshtë një turbinë ere në formë peme. Ka një strukturë të lartë 10 metra dhe të gjerë 7,5 metra. Ai përmban 63 fletë materiale plastike shumë rezistente (ABS) që kapin erën dhe transferojnë energjinë përmes një gjeneratori të vendosur në bazën e secilit prej tyre.

Efikasiteti dhe performanca e kësaj peme është mjaft e lartë. Vetëm një prej këtyre pemëve të erës është i aftë të gjenerojë 3 kW energji menjëherë, dhe rreth 1.900 kWh brenda një viti.

Kërpudha dhe pllaka diellore

pllaka diellore që gjenerojnë energji diellore të rinovueshme

Në këtë javë, drejtuesi i programit televiziv 'Volando voy', Jezus Calleja, ka prezantuar disa kërpudha diellore që janë të afta të rimbushin celularët. Hasshtë prezantuar në shkretëtirën e Tabernas, në Almería dhe është i aftë të rimbushë telefonat mobil. Shkretëtira ka më shumë se 3.000 orë me diell gjatë gjithë vitit.

Pllakat diellore të kulmit janë instaluar gjithashtu në zona me më shumë diell për të përfituar dhe rritur performancën e prodhimit të energjisë. Për të demonstruar përdorimin që mund të bëhet nga energjia diellore në Spanjë, Calleja vizitoi shkretëtirën e Almerisë me automjetin e parë të markës Spanjolle që punon vetëm me energji diellore.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis Jose Quinones Rodriguez dijo

  pershendetje bukur te degjoj nga ty.
  Po kështu, unë jam duke propozuar të bëj një model rrotullues të pemës diellore. me disa inovacione dhe do të doja të mbash krah për krah atë që ata bëjnë, si dhe të përhapja atë që unë po bëj.

  Unë pres një përgjigje.

  Atte.

  ing luis quinones,

 2.   ivana dijo

  Përshëndetje Miguel