End of the World Vault ndodhet në Svalbard

Brendësia e qemerit të fundit të botës

Njihet gjerësisht si Fundi i Kafshës Botërore dhe i quajtur zyrtarisht Dhoma Globale e Farave Svalbard është e fshehur rreth 120 metra e thellë, më saktësisht e vendosur në një mal në arkipelagun norvegjez të Svalbard, në Arktik.

Kjo dhomë është e blinduar dhe është e përgatitur të përballojë shpërthimet bërthamore, shpërthimet vullkanike, tërmetet dhe fatkeqësitë e tjera, natyrore dhe njerëzore.

Pse ta ndërtojmë këtë Vault?

Fundi i Qemerit Botëror Ajo u ndërtua për të ruajtur 860.000 mostra të më shumë se 4.000 specieve të farërave nga 231 vende.

Me synimin që një ditë të mund të përdoren në rast të një katastrofe botërore.

Ajo u krijua në vitin 2.008 dhe sot kjo bankë gjigande e farërave ka marrë më shumë se 20.000 lloje të reja farërash nga njëqind vende të botës.

Pjesëmarrësi i fundit që i është bashkuar kësaj kauze (si një vend që dhuron fara) është qeveria e Japonisë, i cili siguroi mostra të elbit.

Pjesëmarrës për shkak të shqetësim për sigurinë afatgjatë të të korrave tuaja që ka lindur pas tërmetit dhe cunamit të vitit 2.011.

Krijimi i tij

Qemeri ose Dhoma, është financuar nga Qeveria e Norvegjisë dhe mbështetur nga Global Trust Diversity Trust, i cili është një grup në të cilin marrin pjesë disa vende dhe subjekte private, përfshirë Fondacionin Bill dhe Melinda Gates.

Ajo që synohet me këtë është shërbejnë si një dollap dhe hambar i mundshëm për të gjithë njerëzimin në rast se plantacionet ekzistuese të ushqimit në planet u shkatërruan totalisht nga një katastrofë, qoftë e shkaktuar nga njeriu, të tilla si një luftë bërthamore, ose shkaktuar natyrshëm, të tilla si një tërmet ose një "asgjësues". "Epidemi bujqësore.

Instalimi i tij, i mbrojtur nga dyert hermetike dhe detektorët e lëvizjes, është i ndarë në 3 depo, ku ata i mbajnë farat në minus 18 gradë në kuti alumini.

fara në kuti alumini

Me këtë, ata janë në gjendje të garantojnë statusin e ruajtjes së të gjitha farërave për shekuj, të cilët do të mbeten të ngrirë edhe në rast të ndërprerjes së energjisë.

Sfond

Ekzistenca e bankave farë nuk është e re, në fakt, të gjitha vendet në botë kanë bankat e tyre.

Një vend ku mbahen mostrat e farës me pritje që, për shkak të një fenomeni ose një tjetri, të korrat të zhduken nga vende të caktuara dhe duhet të zëvendësohen.

Ata kanë lindur kështu bankat lokale të farës, një masë themelore e sigurisë ushqimore.

Në këtë mënyrë, ata u ofrojnë shkencëtarëve dhe fermerëve në rajon varietete të ndryshme të farërave të bimëve, në mënyrë që, në rast të sëmundjeve ose problemeve të jashtme, të korrat lokale të mos humbasin.

Një arsyetim tjetër është për ruajtjen e varieteteve gjenetike.

Svalbard, është në të vërtetë qendra e një sistemi bankar farë në të gjithë botën, të dizajnuara për të mbledhur dhe ruajtur qindra mijëra lloje, duke përfshirë kështu pothuajse të gjitha bimët që janë kultivuar (ndonjëherë) nga njerëzit.

Siç u përmend më lart, Fundi i Vault Botëror ose Dhoma Globale e Farave për të gjitha këto, Ajo ka koleksionin më të madh të biodiversitetit të kulturave në Tokë.

Duke ruajtur miliona e miliona fara të më shumë se 860.000 varieteteve.

,Shtë, pa dyshim, t'ju jap një ide, si një "rezervë" që synon të mbrojë njerëzimin nga uria e shkaktuar nga problemet e ndryshimit të klimës ose nga fatkeqësitë natyrore ose njerëzore.

varietetet e bankave të farës

Hapja e parë

Po, hapja e parë dhe sigurisht jo e fundit.

Fundi i Kafshës Botërore ose "Arka e Noes" me farë për herë të parë panë dritën e Diellit në 2015.

Në atë vit, bota e dinte atë Zyrtarët e bankës së farës ICARDA në Alepo (u zhvendos në Bejrut si rezultat i luftës) 116.000 mostra u kërkuan të nxirreshin nga Svalbard.

Asnjë farë nuk është dashur të hiqet kurrë deri në atë vit. për shkak të Luftës Civile Siriane, i cili shkaktoi një kaos të tillë që njerëzit që "ruajnë" Qemerin në Fund të Botës dhanë alarmin.

Brian Lainoff, Zëdhënësi i Crop Trust (një nga administratorët ndërkombëtarë të Vault) tha:

"Qemeri mund të hapet vetëm në rast të një ngjarje katastrofike, të tillë si një përmbytje ose thatësirë, që mund të kërcënojë një kulturë me zhdukje."

"Ne thjesht nuk e dimë se çfarë do të ndodhë, në çdo moment ata mund të sulmojnë objektet." Lainoff vuri në dukje në lidhje me Qendra Ndërkombëtare për Kërkime Bujqësore në Zonat e thata me seli në Siri, një nga 11 bankat botërore të farës Crop Trust.

Arsyeja për kërkesën për heqjen e farërave ishte se ata duhej të rivendosnin një koleksion që ishte dëmtuar nga konflikti (duke vrarë në atë kohë 250.000 njerëz dhe duke shkaktuar më shumë se 11 milion të largoheshin nga shtëpitë e tyre).

katastrofë e shkaktuar nga njeriu në luftën siriane

Krizat, si në atë kohë në konfliktin sirian, janë saktësisht lloji i ngjarjeve që ky sistem i ruajtjes është krijuar për të mbështetur.

Mbrojtja e biodiversitetit në botë është pikërisht qëllimi i Svalbard Seed Vault.

Emocione të gjetura

Sidoqoftë, punëtorët e Svalbard Responsible Crop Trust janë të mendimit se Vlen të përmendet se sa keqardhje është që tërheqja e parë nga ky Vault është në përgjigje të një katastrofe të shkaktuar nga njeriu, sesa një lloj ngjarjeje katastrofike moti.

Për fat të mirë, ICARDA do të rikthejë varietetet e të korrave që ka ruajtur, të cilat mund të provojnë të jenë veçanërisht të rëndësishme për të ndihmuar botën të mbijetojë një klimë në ndryshim që po vë ekuilibrin e mjedisit gjithnjë e më shumë në rrezik.

Megjithëse nga ana tjetër dhe për fat të keq, është thellësisht e trishtueshme që ICARDA nuk mund të mbajë më operacionin e saj në Alepo (qyteti më i madh në Siri dhe një nga vendbanimet më të vjetra të banuara në botë) sepse ishte shkatërruar nga lufta.

Duke ruajtur të gjithë historinë e bujqësisë, këto banka farash ruajnë më të vlefshmet që na kanë lejuar të mbijetojmë dhe të përparojmë si specie.

Siria ishte "farkëtimi" i shenjave të para të bujqësisë në historinë njerëzore, kështu që është e dhimbshme që është pikërisht atje, vendi ku u duhej të siguronin farëra në bankën e tyre lokale.

Fundi i Kafshës Botërore nuk është më i sigurt

Informacioni i fundit i marrë nga Svalbard është ai Vault pësoi infiltrim të ujit për shkak të rritjes së temperaturave, duke rrezikuar thesarin që strehon midis fletëve të akullit.

Svalbard Vault më në fund u godit nga pasojat e ndryshimit të klimës.

Rritja e temperaturës bëri që shkrirja e përhershme natyrore të shkrijë, që do të thotë se toka përreth Dhomës filloi të shkrihej dhe uji filloi të depërtonte në tunelin hyrës.

RFI Hege Aschim, zëdhënës i Statsbygg, kompania përgjegjëse për ndërtimin dhe operacionet teknike në Svalbard në një deklaratë tha:

«Tuneli është shumë i gjatë, rreth 100 metra. Në tetor 2017, kemi pasur temperatura shumë të larta dhe shumë shi në rajonin e Svalbard dhe kemi pasur një përmbytje të madhe "

"Ishte një natë e shtune. Shumë ujë u infiltrua përmes tunelit hyrës, deri në 15 ose 20 metra në brendësi dhe pasi brenda është shumë ftohtë, uji ngriu. Duhet të them se farat dhe vetë qemeri i farës nuk ishin kurrë në rrezik. Por ne kishim blloqe akulli në hyrje, dhe kjo natyrisht nuk duhej të ndodhte.

Meqenëse nuk mund të hyjmë me makineri atje, ne i nxjerrim me ndihmën e zjarrfikësve dhe punëtorëve të tjerë. Ishte mjaft dramatike ”.

Ata që janë përgjegjës për Dhomën e Farërave Globale sigurojnë që farat (afër 900.000) nuk u prekën, megjithëse ishte e nevojshme të merreshin masa për të zgjidhur problemin.

Kompania Statsbygg hoqi pajisjet elektrike në hyrje për të zvogëluar burimet e nxehtësisë dhe ndërtoi mure të papërshkueshëm nga uji brenda tunelit dhe kanaleve kulluese në malet përreth.

tunele akulli në Vault

Zëdhënësi i Statsbygg RFI Hege Aschim raportoi:

“Ne do të modifikojmë tunelin e hyrjes dhe do të ndërtojmë një pjesë të re posaçërisht. Tani është bërë me një material metalik, kështu që do të jetë një konstruksion më i fortë.

“Ne gjithashtu do të ndihmojmë tunelin duke modifikuar tokën që e rrethon atë. Ne do të ndryshojmë rreth 17.000 metra kub tokë rreth ndërtimit.

Ne do ta ndihmojmë këtë tokë të ngrijë falë tubave që ftohen. Dhe mbi tunel, ne do të vendosim një lloj qilimi që ftohet. E gjithë kjo për të ndihmuar në ngrirjen e përhershme të stabilizohet ".

Këto punime janë planifikuar të fillojnë në pranverën e këtij viti, menjëherë pas dhjetë vjetorit të krijimit të Bankës Botërore të Farërave.

Agjencitë përgjegjëse, përfshirë Qeverinë Norvegjeze, shpresojnë që rezervati Svalbard të zgjasë përgjithmonë në këtë zonë, Arktik, ndër më të prekurit nga ngrohja globale.

Një mendim i fundit

Fundi i Qemerit Botëror është ndërtuar për të siguruar ruajtjen e jetës njerëzore në një planet që ata janë të ngarkuar të shkatërrojnë në mënyrat më të ndryshme.

Duket paradoksale, por është realiteti i trishtueshëm që nga njëra anë, ne krijojmë ndotje, vrasim njëri-tjetrin, shkatërrojmë mjedisin dhe sulmojmë qeniet e tjera me veprimet tona, dhe nga ana tjetër, sigurohemi që të mbijetojmë në rast të katastrofave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.