Polemika e madhe e biokarburanteve dhe dioksidit të karbonit

biokarburanteve

Sot biokarburantet përdoren për aktivitete të caktuara ekonomike. Më të përdorurat janë etanol dhe bionaftë. Kuptohet që gazi i dioksidit të karbonit i emetuar nga biokarburantet balancohet plotësisht nga thithja e CO2 që ndodh me fotosintezën në bimë.

Por duket se nuk është plotësisht kështu. Sipas një studimi nga Instituti i Energjisë i Universitetit të Miçiganit drejtuar nga John DeCicco, sasia e nxehtësisë e mbajtur nga CO2 e emetuar nga djegia e biokarburanteve nuk është në ekuilibër me sasinë e CO2 të thithur nga bimët gjatë procesit të fotosintezës ndërsa bimët rriten.

Studimi u krye në bazë të të dhënave nga Departamenti i Bujqësisë i Shteteve të Bashkuara. U analizuan periudhat në të cilat prodhimi i biokarburanteve u intensifikua dhe thithja e emetimeve të dioksidit të karbonit nga të korrat vetëm kompensojnë 37% të emetimeve totale të CO2 të emetuara duke djegur biokarburantet.

Gjetjet nga studimet e Miçiganit argumentojnë qartë se përdorimi i biokarburanteve vazhdon të rrisë sasinë e CO2 të emetuar në atmosferë dhe nuk zvogëlohet siç mendohej më parë. Megjithëse burimi i emetimit të CO2 vjen nga një biokarburant si etanoli ose bionafta, emetimet neto në atmosferë janë më shumë sesa ato të thithura nga bimët e kulturave, prandaj ato vazhdojnë të rrisin efektin e ngrohjes globale.

John DeCicco tha:

'Ky është studimi i parë që shqyrton me kujdes karbonin e emetuar në tokën ku janë rritur biokarburantet, në vend që të bëjë supozime për të. Kur të shikoni se çfarë po ndodh në të vërtetë në tokë, do ta gjeni karbon jo i mjaftueshëm që hiqet nga atmosfera për të ekuilibruar atë që del nga gypi i gypit ".


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.