Mbeturinat plastike në det janë një problem serioz mjedisor

mbeturinat plastike që ndotin brigjet dhe detet

Siç kemi folur edhe në raste të tjera, plastika është një ndotës i shkëlqyeshëm për detet dhe oqeanet tona. Miliona tonë plastikë janë ruajtur në oqeanet tona duke shkaktuar ndikime negative në florën dhe faunën që jetojnë në të.

Janë rreth 12 milion ton të mbetjeve plastike në dete. Ky ndotje nuk është aq i dukshëm sa pjesa tjetër e ndotjeve, por është një ndotje në shkallë globale. Ekspertët vlerësojnë se deri në pesë për qind e të gjitha plastikave të prodhuara në të gjithë botën përfundojnë si mbeturina në dete. Çfarë ndodh me këto plastike?

Ndotja e deteve dhe oqeaneve

Shumica e plastikës arrijnë në det përmes lumenjve. Këto mbeturina janë kudo. Si në bregdet ashtu edhe në ujë, peshqit dhe zogjtë e detit vuajnë nga prania e tyre

Problemi më i madh është mikroplastika, grimcat më të vogla, të cilat formohen nga konsumimi i gomave të makinave ose përmbahen në kozmetikë që po bëhen gjithnjë e më të rrezikshme. Ekspertët flasin për rreth pesë trilion grimca, me një peshë totale prej 270.000 tonë, të gjetura në dete. 94% e zogjve të detit gjetën vdekjen në brigjet gjermane ata kanë mikroplastikë në stomakun e tyre.

Qeset plastike dhe problemi i vendeve në zhvillim

plastika gjeneron ndikime në faunë dhe florë

Për shembull, në vendet e zhvilluara si Gjermania, qeset plastike janë zhdukur. Sidoqoftë, në ekonomitë në zhvillim si Afrika, rritja ekonomike do të thotë më shumë prodhim të plastikës dhe për këtë arsye më shumë mbeturina.

Edhe pse në shumë vende plastika përdoret gjithnjë e më pak, ka akoma shumë për të punuar. Njerëzit duhet të bëhen të vetëdijshëm se ky është një problem i vërtetë dhe se vret shumë kafshë. . Pastrimi i një kilometri të vetëm të kostove të vijës bregdetare deri në 65.000 euro në vit, kështu që është gjithashtu e kushtueshme për qeveritë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.