Ndotja e ujit

ujë

Normalisht, ndotja e ujit ndodh përmes shkarkimeve direkte ose indirekte në burimet ujore (lumenj, dete, liqene, etj.) Nga të ndryshme Substancat ndotëse.

Natyra ka aftësinë të pastrohet vetë nëse merr një sasi të vogël të ndotësve, dhe në këtë mënyrë, rifiton ekuilibrin. Problemi fillon kur ndotësit tejkalojnë aftësinë thithëse të sistemit.

Format kryesore të ndotjes së ujit:

Njëri prej tyre ka të bëjë me të tijën cikli natyror, gjatë së cilës ai mund të bie në kontakt me përbërës të caktuar ndotës (të tilla si minerale të tretura ose të pezulluara dhe substanca organike) që ekzistojnë në koren e tokës, atmosferën dhe në ujëra.

Por një lloj tjetër i ndotjes së ujit - i cili tenton të jetë më i rëndësishmi dhe dëmtuesi - është ai që ka një marrëdhënie të veçantë me veprimin e njeriut. Këtu kemi shumë mundësi. Ndër më të zakonshmet mund të përmendim:

 • Shkarkimi i substancave toksike të mbetura nga proceset industriale dhe urbane, të cilat hidhen në lumenj, dete dhe liqene.
 • Ndotja e prodhuar nga përdorimi intensiv i pesticideve dhe plehrave në bujqësi intensive, të cilat depërtojnë në akuiferet nëntokësore.

 • Plehrat e hedhura në brigjet, për fat të keq këto plehra duhen qindra apo mijëra vjet për tu degraduar.

Basura

 • Përdorimi i karburanteve ndotës në anije, të cilat përfundojnë në det si rezultat i pastrimit të anijeve, ose si rezultat i aksidenteve, siç është Prestige.

Ndotja e oqeanit

Megjithëse mund të mos duket si ajo, është shumë e rëndësishme që të jemi të vetëdijshëm për rrezikun e ndotjes së oqeanit dhe që falë këtyre të ruhet jeta detare e shumë specieve, përveç na jep mundësinë e të pasurit oksigjen, po ai oksigjen që thith.

El hedhja e qëllimshme e mbeturinave, derdhjet e naftës dhe larmia e lartë e kimikateve të ashpra që derdhen në kauzën oqeanike ndotja e tij jo vetëm që ndikojnë në bimët dhe speciet detare që jetojnë në to, por edhe në tërësi popullsia botërore

Derdhjet e naftës

Aktualisht brent është më i madhi kërcënim në lidhje me ndotjen e oqeanit, pasi që prodhimi dhe transporti i naftës është rritur shumë në mënyrë që të plotësojë nevojat e ekonomisë aktuale.

prodhimi dhe transporti i naftës

Për shkak të derdhjeve të naftës në oqean, vdes shumica e kafshëve që banojnë në to

derdhjet e naftës

Le të mendojmë gjithashtu për gjithçka që gjeneron naftë, e cila shpesh përdoret për të bërë plastikë dhe shumë produkte të tjera, për fat të keq e gjithë kjo duket se përfundon në fund të oqeanit.

mbeturinat në det

Efektet Negativë të Vajit të Oqeanit

Thuhet se më shumë se 80% e ndotjes që ndodh në oqeane është faji ynë, dhe në thelb kjo është për shkak të përdorimit të pahijshëm që po bëjmë të naftës.

Përveç kësaj, për shkak të një përpjekjeje të madhe në pastrimin për të eleminuar mbetjet e naftës që gjenden në fund të oqeanit, është treguar se dëmtimi i ujit dhe jetës detare vazhdon për të paktën 10 vjet. Duke marrë parasysh faktin se ka disa derdhje vaji çdo vit, numri i efekteve të tilla është shkatërrues.

derdhjet e naftës dhe pasojat e tyre

Parandalimi dhe kontrolli i ndotjes detare me Naftë

Kur vendoset një pikë e ndotjes detare për shkak të naftës, kryhen një sërë studimesh të zonës për të vendosur protokollin që do të ndiqet, në mënyrë që të pastrojeni plotësisht. Nëse njolla është e vogël, mund të zgjidhni të prisni që ajo të tretet natyrshëm, megjithëse gjëja më normale është të parandaloni para se të vraponi.

Për këtë arsye, ky lloj i parandalimit detar zakonisht bëhet nga anije, politikat e veprimit të të cilave janë si më poshtë:

 • Zhvillimi i standardeve teknike për aplikim në cisternat
 • Inspektimet teknike të cisternave
 • Kontrolli i trafikut detar
 • stërvitje
 • Përgjigje do të thotë që parandalojnë aksidentet (kulla kontrolli, rimorkiatorë, etj.)

Kontaminimi i burimeve ujore

Deti nuk është i vetmi që merr kontaminim, në fakt ne kemi një problem të madh për shkak të ndotjes së lumenjve dhe liqeneve.

Fatkeqësisht, ka shumë agjentë që mund të ndotin lumenjtë dhe liqenet. Më e rëndësishmja do të ishte:

 • ujrat e zeza dhe mbetje të tjera që kërkojnë oksigjen (të cilat zakonisht janë lëndë organike, zbërthimi i të cilave prodhon deoksigjenimin e ujit).
 • Agjentët infektivë që përfundojnë duke shkaktuar çrregullime gastrointestinale dhe madje sëmundje të tmerrshme tek ata që pinë atë ujë (kolera, ...).

uji i mbetur

 • Ushqyesve të bimëve Ato kanë për qëllim të stimulojnë rritjen e bimëve ujore, të cilat përfundojnë në dekompozim, shterrojnë oksigjenin e tretur dhe shkaktojnë erëra të pakëndshme.

 • Produkte kimike, të tilla si pesticide, produkte të ndryshme industriale, substancat kimike të përfshira në detergjentë, sapunë dhe produktet e dekompozimit të përbërjeve të tjera organike.

uji i mbetur

 • Minerale inorganike dhe përbërje kimike.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.