Ndërtesat me konsum pothuajse zero të energjisë

certifikatën e efiçiencës së energjisë

Sipas portalit inarkia.es, për të marrë Certifikata e Passivhaus, një ndërtesë duhet të kufizojë kërkesën për ftohje ose ngrohje në një maksimum prej 15 kilovat orë për metër katror në vit. Energjia primare nuk mund të kalojë 120 kWh / m² në vit dhe pengesa për kalimin e ajrit duhet të jetë më e vogël ose e barabartë me 0,6 rinovime / orë (vëllimi i ajrit në një ndërtesë pasive duhet të rinovohet 60 përqind çdo orë).

Në gusht 2014, Energiehaus Architects bëhet kompania e parë spanjolle e aprovuar për të certifikuar ndërtesat sipas standardit Passivhaus. Ky akreditim i bën Energiehaus Architects një referencë për çertifikimin e ndërtesave me konsum të ulët të energjisë

La Certifikimi i Passivhaus Jo vetëm që parashikon rregulloret evropiane të ndërtimit për dekadën e ardhshme, por gjithashtu jep në të tashmen tonë një garanci për ata zhvillues që duan të marrin ndërtesa me performancë shumë të lartë termike, energjie dhe komoditeti. Standardi Passivhaus është pjekur gjatë njëzet viteve të fundit, duke u bërë një referencë ndërkombëtare për ndërtesa me energji shumë të ulët (nZEB).

Në Spanjë, aktualisht ka 44 ndërtesa që plotësojnë këto kërkesa, me Katalonia në epërsi. Aty ku janë përqendruar 13 nga 44 sipas Platforma e Ndërtimit të Passivhaus. Vendin e dytë e ndajnë Madridi dhe Navarra, të dy me pesë. Asturias, Cantabria, Shteti Bask, Castilla y León dhe Ishujt Balearik kanë nga dy në secilin rast, ndërsa Galicia, Komuniteti i Valencias, Aragon dhe Ishujt Kanarie shtojnë përkatësisht një.

 

Disa shembuj me certifikimin Passivhaus

Shtëpia Mesdhetare, Katalonia

Struktura e kësaj shtëpie të vendosur në komunën e Castelldefels është tërësisht prej druri, dhe të dyja brenda strukturës në fjalë, pasi në pjesën e jashtme është instaluar izolimi fleksibël gjithashtu i bërë nga fibra druri (panele të ngurtë në rastin e pjesës së jashtme). Me orientim Jug-Veri, ai ka dritare të mëdha në Jug dhe Lindje, me xham të dyfishtë për kontrollin diellor që së bashku me grilat dhe grilat, mbrojnë nga incidenca e diellit në verë.

Passivhaus

Cilësia e ajrit të brendshëm garantohet nga një sistem ventilimi mekanik me rrjedhë të dyfishtë me rikuperimi i nxehtësisë, së cilës i është shtuar një bateri pas trajtimit për ajrin e drejtuar, për ta ngrohur ose ftohur atë dhe e cila vepron si kryesore ajer te kondicionuar te shtepise.

Shtëpia midis Encinas, Asturias

Kjo shtëpi ndërthur konceptet e efiçiencës së energjisë të një shtëpie pasive me përdorimin e materialeve dhe sistemeve të ndërtimit me ndikim të ulët mjedisor. Për ndërtimin e tij u studiua radioaktiviteti natyror i mjedisit, shumë e ulët kur ndodhesh në terren gëlqeror, dhe një studim gjeobiologjik u krye në vend për të lokalizuar zonat e pushimit.

Të gjitha materialet u zgjodhën me kritere biokonstruktive, kryesisht me origjinë organike, 100% e rinovueshme, të tilla si druri i petëzuar kryq për strukturën; izolim tape për fasadë dhe çati; izolim qelqi qelizor nën pllakë; tuba polipropileni, instalime elektrike dhe materiale elektrike; një instalim elektrik biokompatibil; suva gëlqereje në fasadë. Ai gjithashtu i jep përparësi përdorimit të energjisë diellore dhe ripërdorimin ujë shiu për tualete, lavatriçe dhe ujitje.

Tesla

Ndërtesa e zyrave, Komuniteti i Valencias

Buildingshtë ndërtesa e parë i zyrave me certifikatë Passivhaus në Spanjë. Ka një sipërfaqe prej 1.436 m2 të shpërndarë në tre kate. Dizajni i tij bioklimatik ishte jetik sepse orientimi në veri dhe lVolumetria u imponua nga kushtet e komplotit dhe programit funksional. Kjo është arsyeja pse ai punoi, në thelb, në optimizimin e hapjeve, duke u përpjekur të gjente një ekuilibër midis kontributit të dritës natyrore dhe zvogëlimit të humbjeve të transmetimit.

Vendndodhja e tij, e bashkangjitur në fasadën jugore të magazinës ekzistuese industriale, parandaloi ftohjen e natës nga ventilimi kryq natyror; Për të zvogëluar këtë kërkesë, u hartuan dy patio të brendshme, të cilat përforcojnë kontributin e dritës natyrore.

Ndërtesa Valdecero, Madrid

El Ndërtesa Valdecero, e vendosur në Valdemoro, është ndërtesa e parë me konsum pothuajse zero në Spanjë. Një ndërtesë unike, një pionier për sa i përket efikasitetit të energjisë, angazhimit mjedisor dhe është i shqetësuar përdorimi i materialeve ekologjike të ndërtimit.

Projekti ka 27 shtëpi, në një ndërtesë të 8 kate me 20 vende parkimi dhe 2 lokale afariste. Shtëpi me 1, 2 dhe 3 dhoma gjumi, si dhe 3 apartamente nën çati me tarraca të mëdha në çati, me një shpërndarje të suksesshme dhe një propozim modern dhe elegant të dizajnit.

Ndërtesa Valdecero

Ajo ka një sistem të izolim termik i jashtëm (SATE) dhe një zarf jeshil që përmirëson cilësinë e ajrit dhe izolimin e ndërtesave përveç uljes së emetimeve të Co2. Ai gjithashtu ka sisteme aktive që përdorin elemente mbrojtës diellorë për kontroll efikas të rrezeve të diellit. Prodhohet energjia fotovoltaike dhe kondicionimi i ajrit zgjidhet përmes ngrohjes aerotermike dhe dyshemesë.

Uji i shiut ripërdoret gjithashtu për mbulim dhe ujitje. Ajri i brendshëm rinovohet vazhdimisht dhe pjesa e jashtme filtrohet. Materialet e përdorura në ndërtimin e tij ato janë më natyrale dhe pa kimikate


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.