Mbetjet organike mund të bëjnë një përzierje plehrash shtëpiake

Një nga borxhet e papaguara që qytetet kanë me mjedis është manipulimi i duhur i mbetje organike. Siç kemi treguar në postimet e mëparshme, deponitë e pakontrolluara të mbeturinave ndotin tokën, ajrin dhe ujin dhe gjëja më e keqe është se në një mënyrë ose në një tjetër ata përfundojnë duke arritur në zinxhirin ushqimor të njerëzve ose kafshëve.

El reciclaje, e cila duhet të praktikohet gjithnjë e më shumë midis individëve dhe industrive, zgjidh vetëm trajtimin e kontejnerëve të dritës, plastikës dhe tetrabikave; letër dhe qelq, por ne jemi akoma larg zgjidhjes ekologjike të problemit të mbetjeve organike që nuk mund t'i hedhim në koshat e riciklimit.

Sidoqoftë, mbetje të tilla, me një investim të vogël dhe një mësim të shpejtë, mund të bëhen plehrash të shkëlqyeshëm për bimët dhe pemët frutore që duhen plehëruar dhe fekonduar.

L mbetje organike janë, për shembull, ato që rezultojnë nga krasitja e kopshtit, lëvoret e frutave, në përgjithësi, perimet mbeten nëse do të bëhen në shtëpi në një shkallë të vogël. Avantazhi është se është organik, kështu që nuk do të duhet të përdorim plehra kimikë ose sintetikë për të rritur bimët tona ose perimet e kopshtit. Ju nuk keni pse të merreni me mbeturinat organike që nuk dëshironi, ju mund ta bëni atë vetëm me ato që dëshironi, natyrisht aq më mirë, por të paktën shumë njerëzve nuk u pëlqen të trajtojnë lloje të caktuara të mbetjeve organike dhe është e kuptueshme , të tilla si bajgë, jashtëqitje kali ose pule. Ju gjithashtu mund të bëni një plehrash të mirë me Lëvozhga vezësh, lëvore frutash, pjesë të perimeve që nuk i përdorim, kafe, hi, etj, që do të thotë se të gjithë mund të kenë "recetën" e tyre të plehrave.

Për këtë, disa kosha të vegjël plehrash, për përdorim shtëpiak, në të cilin krijohet një ekosistem që shkakton dekompozimi i kontrolluar i mbetjeve, që dekompozimi primar është tashmë plehrash dhe shtuar në tokën ku janë rrënjosur bimët tona, ato përmirësojnë përbërjen e saj ushqyese, duke i bërë bimët dhe perimet më të forta dhe më të forta.

Shumë dyqane të ndërlidhura ofrojnë kosha shtëpiak për plehrash të përdorshëm, dhe kompleti përfshin gjithçka që ju nevojitet për të krijuar plehrat dhe udhëzime të thjeshta. Me këtë ne do të ushqejmë bimët tona pa zbrazur burimet e tokës, pa substanca kimike dhe pa emisione ndotëse, përveç se do t'i japim një dalje të mirë mbetjeve organike duke ricikluar ato për t'i shndërruar ato në pleh organik ose plehrash.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.