Hedhja e mbeturinave

Mbetjet e ngurta hedhin në det

Si të përpunojmë mbeturinat vazhdon të jetë një çështje në pritje në shumë qytete të botës, veçanërisht në ato më të populluara për shkak të vëllim i madh i mbeturinave prodhuar nga banorët e saj.

Pikërisht për shkak të mungesës së përpunimit efikas të mbetjeve, hedhja e mbetjeve të ngurta është bërë një problem shumë serioze në shumë pjesë të planetit.

Llojet e mbeturinave

Plehrat përfshijnë tre grupe të mëdha:

 • Organike: mbetje biologjike të tilla si lëkura frutash dhe perimesh, mbetje ushqimore, letër indi (mëndafshi, leshi dhe pambuku). Këto janë mbeturina të degradueshme.
 • Inorganike: minerale dhe produkte sintetike (metale, qelq, karton të plastifikuar). Mbeturinat elektronikeAta nuk janë të biodegradueshëm.
 • Sanitar: mbeturinat e materialeve mjekësore të përdorura (garzë, fasho, pambuk), letër higjienike, peceta sanitare, pëlhura dhe pelena të disponueshme.

La mbeturinat sanitare është ai që shqetëson më shumë ambientalistët sepse është ai që ata me të vërtetë konsiderojnë plehra.

Mbetjet organike mund të riciklohen dhe prodhimi i plehrave për bimë frutore dhe pemë dhe mbetje inorganike është pothuajse 100 përqind e riciklueshme.

Me politikat e duhura publike dhe ndërgjegjësimin e qytetarëve në mënyrë që ata të kuptojnë rëndësinë e klasifikimit të mbeturinave, një pjesë e problemit mjedisor do të zgjidhej.

Mbetjet inorganike mund të riciklohen ose ripërdoren, dhe ato organike, bëhen plehra, plehra shtëpiake ose ushqim për disa kafshë.

Hedhja e mbeturinave të ngurta ndot ajrin, tokën dhe ujin

deponia e mbeturinave

Por problemi më serioz është trajtimi i mbetjeve sanitare dhe përzierja e të gjitha llojeve të mbeturinave që shkojnë në deponi ose deponi dhe që do të ndodhin derisa të arrihet riciklimi i përqindjes më të lartë të mundshme të mbetjeve të ngurta.

Ndërkohë bashkëjetesa e llojeve të shumta të mbeturinave në deponitë do të vazhdojnë të gjenerojnë ndotjen e ajrit, tokës dhe ujit duke ulur cilësinë e mjedisit në përgjithësi, dhe veçanërisht në qytetet pranë deponive, të cilat priren të jenë përqendrime të mëdha të qenieve njerëzore.

Ndotja e ajrit nga hedhja e mbeturinave

basura

El ajri ndotet me gazra nga dekompozimi i plehrave, nga ana e tij, terren Ndikohet gjithashtu kur mbetjet përzihen me to dhe ujë ai ndryshohet kur mbeturinat hidhen direkt në dete dhe lumenj ose kur shirat lajnë substancat toksike që prodhojnë reaksione kimike që ndodhin kur mbeturinat bien në kontakt me ajrin ose me materiale të tjera.

Kur prodhohet kalbja e mbetjeve organike gazra serë siç janë: metan (CH4), Oksid azoti (N20) Dioksid karboni (CO2). Kjo e fundit është më e dëmshme për shkak të toksicitetit të saj dhe sepse mbetet në atmosferë për rreth pesëqind vjet.

Këto gazra janë përgjegjës për ndryshimi i klimës ndërsa bllokojnë nxehtësinë e gjeneruar nga rrezet diellore dhe rrisin ngrohja globale (rritja e temperaturës së Tokës). Shkencëtarët vlerësojnë se temperatura e planetit mund rritet ndërmjet 1,5 në 5,5º nëse nuk kontrollohen emetimet e gazeve serë në atmosferë.


3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   agustina cabrera dijo

  Çfarë mut unë gjithashtu doja nga uji

 2.   Franklin dhe Jimi Publishers XNUMX B dijo

  Nxënësit e klasës së gjashtë B të IE ACGR janë sensibilizuar dhe premtojnë të zgjedhin mbeturinat në mënyrë që të mos vazhdojnë të ndotin shtëpinë tonë që është në planetin tokë

 3.   Franklin dhe Jimi Publishers XNUMX B dijo

  dhe ne i kërkojmë të gjithëve që të reflektojnë mbi të sepse është një problem shumë serioz që tashmë po na prek