Materiale të biodegradueshme

materiale të biodegradueshme për ushqim

Përballë problemit serioz botëror që kemi me ndotjen plastike, materiale të biodegradueshmeMe Ato janë materiale që dekompozohen falë ndërhyrjes së qenieve të gjalla siç janë kërpudhat dhe mikroorganizmat e tjerë që janë të pranishëm në natyrë. Falë kësaj, ata nuk mbërthehen në tokë ose në asnjë medium dhe nuk ndotin. Procesi i dekompozimit fillon me bakteret që nxjerrin enzimat dhe favorizojnë transformimin e produktit fillestar në elementë më të thjeshtë. Së fundi, të gjitha mikro -grimcat e tokës absorbohen gradualisht.

Për këtë arsye, meqenëse materialet e biodegradueshme po bëhen shumë të rëndësishme, ne do t'i kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini rreth tyre.

Cilat janë materialet e biodegradueshme

materiale të biodegradueshme

Materialet e biodegradueshme konsiderohen të gjitha ato materiale që dekompozohen për shkak të ndërhyrjes së kërpudhave dhe mikroorganizmave të tjerë që ekzistojnë në natyrë. Kur një substancë sulmohet nga bakteret, fillon procesi i dekompozimit, i cili nxjerr enzima për të ndihmuar në shndërrimin e produktit fillestar në elementë më të thjeshtë. Faza e fundit konsiston në thithjen graduale të grimcave nga toka.

Nga ana tjetër, materialet që nuk zbërthehen mbeten vetëm në tokë dhe shkatërrojnë ekosistemin përreth. Shumica e materialeve sintetike moderne nuk kanë baktere që mund t'i thjeshtojnë ato, kështu që ato mbeten të paprekura me kalimin e kohës, duke ndotur kështu mjedisin.

Për fat të mirë, përparimi shkencor na ka ndihmuar gjithashtu në këtë fushë, duke krijuar materiale ekologjikisht të qëndrueshme dhe të biodegradueshme që mund të zëvendësojnë ato që tani janë të vjetëruara dhe të dëmshme. Të parandalosh akumulimi i komponimeve jo të biodegradueshme në natyrëDy zgjidhje aktualisht janë duke u studiuar: përdorimi i rrënjëve ose shtameve mikrobike që mund të sulmojnë produktet që konsiderohen të pa degradueshme, ose zhvillimi i materialeve që mund të jenë të biodegradueshme nga llojet e zakonshme.

Në këtë mënyrë, akumulimi i materialeve që po ndodh çdo ditë në planetin tonë, dhe që shumë njerëz nuk janë në dijeni, mund të përfundojë një herë e përgjithmonë, ose të pakësojë shumë disa paketime, letra, materiale, etj. Nuk keni nevojë të prisni disa vjet derisa të zhduket plotësisht organikisht.

Llojet e materialeve të biodegradueshme

ndotja plastike

Le të shohim se cilat janë materialet më të zakonshme dhe më të njohura të biodegradueshme:

Plastikë nga niseshte dhe thekër

Plastikat e biodegradueshme të bëra nga misri ose niseshteja e grurit aktualisht po prodhohen në një shkallë industriale, për shembull për të bërë qese plehrash. Degradimi i këtyre plastikave mund të zgjasë 6 deri në 24 muaj, nëntokësore ose në ujë, në varësi të shpejtësisë me të cilën niseshteja është përfshirë.

Në mënyrë të ngjashme, plastika plotësisht e biodegradueshme e bërë nga thekra ose fibra të ngjeshura mund të zëvendësojë plastikat me bazë nafte. Njëra prej tyre bazohet në niseshte thekre dhe vjen në formën e materialeve kokrrizore që përdoren për të bërë pjata. Në ndryshim mund të merret përbërja dhe procesi i plasticizimit, karakteristikat teknike të tilla si dendësia, moduli elastik, forca në tërheqje, deformimi, etj Karakteristikat e këtyre materialeve janë shumë të ngjashme me ato të polimereve konvencionale me origjinë petrokimike.

Plastikë sintetike dhe natyrore të biodegradueshme

Në këtë grup, ka disa lloje të polimereve sintetike që mund të degradojnë natyrshëm ose duke shtuar substanca që mund të përshpejtojnë degradimin e tyre. Këto plastika përfshijnë plastikë të biodegradueshëm me oksigjen dhe poli (ε-caprolactone) (PCL). Plastikat oksiduese të biodegradueshme janë plastika sintetike, në të cilën aditivët kimikë që nxisin oksidimin i shtohen përbërjes për të filluar ose përshpejtuar procesin e degradimit oksidativ për të prodhuar produkte të biodegradueshme. PCL është një poliester termoplastik i biodegradueshëm dhe biokompatibil i përdorur në aplikimet mjekësore.

Polimeret natyrore të biodegradueshme, të quajtura edhe biopolimere, prodhohen nga burime të rinovueshme. Disa nga produktet që kemi përmendur përfshijnë polisakaridet e prodhuara nga bimët (niseshte misri, kasava, etj.), poliester i prodhuar nga mikroorganizmat (kryesisht baktere të ndryshme), gome natyrale, etj.

Letra dhe pëlhura natyrale

Ne e përdorim letrën në një mënyrë të caktuar në jetën tonë të përditshme, e cila gjithashtu mund të jetë një material i biodegradueshëm. Mund të jenë peshqir letre, peceta, fletore, gazeta, letra postare, qese letre kraft, fatura, bileta parkimi, pjata dhe gota letre, forma dhe aplikime, apo edhe artikuj ndihmues. Meqenëse të gjithë jemi të rrethuar nga letra, pse të mos e përdorim përsëri?

Ju mund të kaloni në veshje të bëra nga kimikate të njohura dhe pëlhura pambuku, jute, liri, leshi ose mëndafshi. Përveç mëndafshit, pëlhurat natyrale janë më të lira, të rehatshme për tu veshur dhe me frymë. Për dallim nga pëlhurat sintetike, pëlhurat natyrore janë të biodegradueshme dhe nuk kanë nevojë t'i nënshtrohen një procesi sintetik. Përfitimet e shumta të këtyre produkteve janë se ato prishen lehtë dhe nuk prodhojnë nënprodukte toksike. Nga ana tjetër, najloni, poliesteri, likra, etj. Ato prodhohen me përpunim sintetik dhe janë pëlhura jo të biodegradueshme.

Avantazhet e materialeve të biodegradueshme

slogan

Ka përparësi të shumta në përdorimin e materialeve të biodegradueshme. Le të shohim se cilat janë ato:

 • Nuk prodhon mbeturina: Ato janë materiale krejtësisht natyrale që mund të konsumohen nga mikroorganizmat pa vështirësi, prandaj i përdor ato për të vepruar në ciklin tim jetësor. Prandaj, nuk prodhon mbeturina sepse nuk qëndron gjatë në deponi ose në vendgrumbullim.
 • Nuk gjeneron akumulim të deponive: Ato janë një zgjidhje e shkëlqyeshme për problemet e hapësirës që ekzistojnë në deponitë, për shkak të akumulimit të materialeve jo të biodegradueshme.
 • Ato janë të lehta për tu prodhuar dhe manipuluar: Mund të bëni pothuajse çdo gjë me materiale të biodegradueshme pa ulur cilësinë.
 • Ato nuk përmbajnë toksina: përdorimi i materialeve të biodegradueshme nuk lejon një varësi të tillë nga përdorimi i materialeve të tjera që kërkojnë konsum më të lartë të energjisë dhe ndotje më serioze.
 • Ato janë të lehta për tu ricikluar: ato janë plotësisht të ripërdorshme dhe nuk kërkojnë procese të komplikuara për trajtimin e tyre.
 • Janë në modë: Shtë një treg që është në rritje dhe gjithnjë e më shumë dihet për të.
 • Ata nuk ndotin: Nëse flasim për mbeturinat e tyre, materialet e biodegradueshme kanë më pak ndikim në peizazhin dhe ekosistemin.
 • Ju bën të jeni më mbështetës: Shtë një mënyrë e bukur për të vepruar para natyrës dhe jetës pasi ne po kontribuojmë në kujdesin e mjedisit dhe po ndihmojmë në krijimin e zhvillimit të qëndrueshëm.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për materialet e biodegradueshme dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.