Kursim energjie

Kurse energji

Kur flasim për mjedisin dhe ruajtjen e natyrës, është e pamundur të mos devijojmë drejt mjedisit. kursim energjie. Shpenzimet e energjisë janë një nga faktorët kryesorë që çojnë në emisionet e gazeve serë në atmosferë dhe, për këtë arsye, ka probleme globale mjedisore siç janë ndryshimi i klimës dhe rritja e efektit serë. Për të lehtësuar këto probleme, ekzistojnë udhëzime të caktuara për sjelljen në shtëpi për të zvogëluar konsumin e energjisë në baza ditore.

Në këtë artikull ne do të mësojmë se sa e rëndësishme është kursimi i energjisë dhe si mund ta përdorim atë në jetën tonë të përditshme për të fituar këto zakone të shëndetshme dhe të qëndrueshme.

Kursimet dhe përfitimet e energjisë

Gjithmonë thuhet se është me rëndësi jetike të kursejmë energji për t'u kujdesur për planetin tonë. Sidoqoftë, ka shumë njerëz që rimendojnë pse ky gjest është kaq i rëndësishëm. Pjesa më e madhe e energjisë që ne përdorim kishte ditë vinte nga burime të karburantet fosile. Këto lëndë djegëse fosile Gjatë përdorimit dhe nxjerrjes së tyre, ato ndotin atmosferën dhe ujin dhe tokat.

Nëse vazhdimisht kërkojmë më shumë energji nga industritë, do të rrisim ndotjen që prodhojmë në mjedis. Për këtë arsye, është me rëndësi jetike që të zvogëlohet harxhimi i energjisë në nivelin individual dhe në lokalin tonë në përgjithësi.

Kursimi i energjisë përfshin disa përfitime për xhepin tonë përveç që është një mundësi e mirë për kujdesin e mjedisit. Ndër përfitimet kryesore që marrim nga kursimi i energjisë rendisim si më poshtë:

 • Ne mundemi ulin koston e faturave të energjisë elektrike, ujit dhe gazit. Kjo na kursen shumë para gjatë muajve.
 • Nëse zvogëlojmë konsumin tonë, kostot e prodhimit gjithashtu do të ulen dhe kompanitë e mëdha do të jenë në gjendje të hyjnë në konkurrencë duke ulur çmimet e dritës, energjisë elektrike dhe dëmtimeve.
 • Duke pasur më pak varësi të energjisë nga vendet e tjera, ne mund të përdorim energjinë e vendit tonë.
 • Ne ndotim mjedisin më pak kështu që përmirësojmë shëndetin tonë dhe atë të ekosistemeve natyrore.
 • Garanton që ka një furnizim, veçanërisht ujë, në kohë thatësire.
 • Gjithashtu në minimum keqësimin që i shkaktojmë planetit me shfrytëzimin e burimeve natyrore.
 • Ne lëshojmë më pak gazra serë.

Masat e kursimit të energjisë në shtëpinë tonë

Tani që kemi parë përfitimet që mund të na sjellë zvogëlimi i shpenzimeve tona të energjisë, ne duhet të dimë se si ta zbatojmë atë në shtëpinë tonë. Ne mund të kontribuojmë në shëndetin e mjedisit ndërsa unë marr faturat e energjisë elektrike dhe, për këtë arsye, do të kemi edhe kursime shtesë ekonomike.

Ne do të tregojmë disa nga udhëzimet kryesore që mund të përdorim në shtëpinë tonë për të kontribuar në kursimin e energjisë:

 • Ne mundemi të përmirësojë izolimin ose dritaret dhe dyert për të kontribuar në përdorimin më të vogël të ngrohjes dhe ajrit të kondicionuar. Përveç kësaj, kjo do të na ndihmojë të zvogëlojmë ndikimin akustik nga zhurma e jashtme. Për të siguruar që dritaret dhe dyert tona janë në gjendje të mirë, ne do të duhet të përdorim hyrje me xham të dyfishtë dhe korniza PVC. Ne do të sigurohemi që asnjë ajër të mos hyjë nëpër ndonjë boshllëk dhe është e nevojshme, ne do të marrim, duke hequr motin pjesën e brendshme të kornizave.
 • Gjatë kohës së dimrit është interesante të hapni blinds dhe perde kur është me diell dhe t'i ulni ato gjatë natës. Në verë, ne mund të bëjmë të kundërtën për të shmangur nxehtësinë ekstreme gjatë orëve me diell. Hapja e dritares natën do të na ndihmojë të heqim ajrin e nxehtë nga shtëpia në mënyrë që të rinovohet.
 • Interestingshtë interesante të mbash një temperaturë të qëndrueshme në shtëpi prej rreth 25 ° në verë dhe rreth 20 ° në dimër.
 • Mos përdorni radiatorë me gaz ose elektrik për të tharë rrobat. Interestingshtë interesante të përdorni rroba të lagura dhe t'i vendosni në një karrige pranë radiatorit.
 • Nëse e kuptoni ajrin e kondicionuar, mbyllni dritaret dhe dyert për të ruajtur më mirë ajrin e pastër.
 • Nëse blini pajisje elektrike, sigurohuni që ato të kenë një klasë A ose më të lartë. Mbani në mend se një frigorifer i klasit A ​​+++ konsumon deri në 70% më pak se një i klasës së mesme. Në planin afatgjatë, kjo lloj pajisjeje do të na ndihmojë të zvogëlojmë faturën tonë të energjisë elektrike.
 • Ne do të rregullojmë temperaturën e frigoriferit në përputhje me kohën e vitit atë që takojmë. Në verë është e nevojshme për të ulur temperaturën dhe në dimër për të rritur atë. Mos harroni të shkrini ngrirjen në mënyrë periodike në mënyrë që bora të mos grumbullohet.
 • Mos e filloni tharëse rondele ose pjatalarëse derisa të mbushen plotësisht.
 • Kur përdorni këto pajisje, është më mirë të përdorni kanaçe më të shkurtër dhe të ulni temperaturat për të ulur kostot. Në rastin e lavatriçes, ideali është vendosja e tyre në 30 gradë dhe jo më shumë se 800 rrotullime.
 • Ndërsa të gjithë llambat zhyten, duke ndryshuar atë për llojin LED. Megjithëse janë më të shtrenjta në periudhën afatshkurtër, ato zgjasin 30 herë më shumë se një e zakonshme dhe kursejnë deri në 80% të dritës.
 • A ndalon plotësisht të gjitha pajisjet elektronike që nuk po përdorni. Stand-by-i i pajisjeve është ajo dritë e vogël e kuqe ose jeshile që mbetet kur një është jashtë. Kjo dritë e vogël mund të konsumojë deri në 7% të të gjithë dritës në shtëpi. Shtë një kokërr rërë që ia vlen të merret parasysh.
 • Interestingshtë interesante të kontrolloni ofertat e tregut herë pas here për të zgjedhur një kompani që ju ofron një plan që përshtatet me konsumin tuaj në oraret e tyre. Do të ishte gjithashtu ideale të kaloni në ato tregje që ofrojnë energji të rinovueshme. Në këtë mënyrë, ne garantojmë se 100% e energjisë sonë vjen nga burime jo-ndotëse.
 • Fikni çezmat kur nuk po i përdorni dhe preferohet t'i hapni dhe mbyllni sa herë që të jetë e nevojshme.
 • Shtë më mirë të bëni dush para banjës. Në luftë është interesante që ata instaluan një shpërndarës që jep ndjesinë se del më shumë ujë kështu që do të duhet më pak kohë për të bërë dush.
 • Në verë është më mirë të ujitni bimët tuaja natën. Në këtë mënyrë shmangim djersitjen për shkak të nxehtësisë së tepërt.

Shpresoj që me këto këshilla të mund të përfshini kursime të energjisë në shtëpinë tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.