Krahasimi midis energjisë aerotermale dhe gazit natyror: cili është më efikas dhe ekologjik?

gaz aerotermik ose natyror

Kur vjen dimri, është koha të mendoni se si të mbyllni kur të vijë i ftohti. Një nga dyshimet më të shpeshta që po shihet aktualisht është nëse gaz aerotermik ose natyror për ngrohje. Energjia aerotermale është dëshmuar të jetë një sistem shumë efikas, por gazi natyror nuk është shumë prapa.

Në këtë artikull do të bëjmë një krahasim midis energjisë aerotermale dhe gazit natyror për të parë se cila nga të dyja është një zgjedhje më e mirë për ngrohjen e shtëpisë tuaj.

Cili sistem është më i sigurt?

ngrohje dimërore

Siguria e ofruar nga çdo sistem bazohet në funksionimin e tij. Djegia ndodh në kaldaja me gaz dhe gjithmonë ekziston rreziku i rrjedhjeve të gazit, zjarreve dhe shpërthimeve. Përveç kësaj, djegia gjithmonë prodhon tym, i cili mund të përbëjë rrezik për shëndetin nëse përfundon i ruajtur në një vend të ajrosur keq.

Në energjinë aerotermale nuk i kemi këto probleme sepse nuk ka djegie dhe funksionon vetëm me energji elektrike. Prandaj, nuk ka rrezik zjarri, shpërthimi ose tymi. Kaldaja me gaz ofrojnë një rritje të madhe të sigurisë, megjithëse mënyra më e mirë për të shmangur rrezikun është përdorimi i një sistemi ngrohjeje pa djegie.

Djegia prodhon gjithmonë dioksidi i karbonit, oksidet e azotit dhe gazrat e tjerë që përfundojnë në atmosferë. Në një sistem aerotermik nuk ka djegie, kështu që nuk është e mundur të largohen gazrat toksikë në atmosferë.

Krahasimi i efikasitetit midis energjisë aerotermale dhe gazit natyror

gazi aerotermik dhe natyror

Pompat e nxehtësisë aerotermale janë të afta të thithin nxehtësinë nga ajri i jashtëm dhe ta transferojnë atë në brendësi të ndërtesës. Për sa i përket performancës termike, që është ajo që na intereson në këtë seksion, është perfekt. Që një pompë nxehtësie të funksionojë, ajo duhet të lidhet me rrjetin. Konsumon 1 kW energji dhe jep 4 kW energji.

Sa i përket bojlerit të gazit, për çdo kilovat të konsumuar prodhohen 1,09 kilovat energji elektrike, shumë më pak se me pompat e nxehtësisë aerotermale. Kjo vlerë arrihet në kaldaja me kondensim të instaluar aktualisht në shtëpi. Krahasuar me kaldajat e mëparshme të gazit, efikasiteti i energjisë nuk arrin unitet.

Mirëmbajtja aerotermale ose gazi natyror

prizë aerotermale e jashtme

Dallimi më i madh midis sistemeve aerotermale dhe kaldajave me gaz është padyshim djegia, e cila kthehet në plan të parë kur analizojmë mirëmbajtjen e nevojshme. Kur gazi digjet, mbetjet prodhohen në bojler. Akumulimi i kësaj mbetjeje mund ta vështirësojë kullimin dhe të pengojë funksionimin e tij. Prandaj, kërkon më shumë mirëmbajtje sesa nxehtësia e ajrit. Sistemi nuk funksionon me djegie dhe nuk kërkon dalje tymi.

Këto dy sisteme përdoren për të ngrohur brendësinë e ndërtesës dhe për të marrë ujë të ngrohtë për banim. Dallimi është se Nxehtësia aerotermale mund të përdoret gjithashtu për të ftohur ndërtesat në ditët e nxehta.

Kjo për shkak se pompat aerotermale kanë një sistem inverter. Karakterizohet nga aftësia për të kapur nxehtësinë nga ajri i jashtëm për të ngrohur shtëpinë në dimër dhe për të mbledhur nxehtësi nga pjesa e brendshme në verë për të ftohur shtëpinë.

Nga një këndvështrim total, përdorimi i energjisë aerotermale do të jetë më i madh gjatë gjithë vitit. Kaldaja me gaz nuk shërben për ftohjen e brendshme, do të duhet të përdorim një sistem shtesë.

Çmimi i secilit

Sa kushton ngrohja e një shtëpie me bojler me gaz? Nëse kemi energji termike të gazit, sa janë këto para? Për të llogaritur çmimin e një kilovat-orë nxehtësie, është e nevojshme të dihet sasia e energjisë që duhet të prodhohet dhe kostoja për kilovat-orë energji që ne përdorim.

Le të supozojmë se na duhen 10 kWh për të ngrohur shtëpinë tonë. Për të përcaktuar energjinë termike të nevojshme për të marrë një sasi të caktuar të energjisë termike, Këto 10 kWh duhet t'i ndajmë me 1,09 nëse kemi një kazan me gaz ose 4 nëse kemi një pompë aerotermale.. Këto vlera i kemi parë në seksionin që tregon efikasitetin e dy sistemeve.

Prandaj, për të prodhuar 10 kWh, kaldaja me gaz duhet të prodhojë 9,2 kWh. Dhe për të ngrohur ajrin do të na duhen 2,5 kWh. Duke ditur këto shifra, është e nevojshme të llogaritet kostoja e atyre kilovat-orëve. Në të dyja rastet çmimet ndryshojnë shumë sepse varen nga kompania dhe nëse është treg i rregulluar apo i lirë. Ne do të bëjmë llogaritjet tona duke supozuar se jemi në një treg të rregulluar.

Ne kemi miratuar një normë gazi prej 0,07 €/kWh, që është një shifër e përafërt për fillimin e vitit 2023. Shumëzojeni këtë shifër me 9,2 për të marrë 0,64 €. Për energjinë elektrike ne përdorim çmimin më të lartë të energjisë elektrike në tregun e rregulluar, që është 0,19 EUR/kWh. Shumëzojeni me 2,5 kWh dhe përfitoni 0,47 euro.

Energjia aerotermale është më e favorshme gjatë llogaritjes së kostove të energjisë, megjithëse duhet të merren parasysh më shumë faktorë, duke përfshirë çmimin e instalimit, i cili është shumë më i lartë se instalimi i një kazani me gaz natyror.

Jetëgjatësia dhe mjedisi

Jeta e dobishme e ngrohjes tradicionale me gaz natyror është rreth 10 vjet, megjithatë, me mirëmbajtjen e duhur mund të zgjasë më shumë. Kjo qëndrueshmëri është tejkaluar gjerësisht nga sistemet aerotermale, jeta e dobishme e të cilave mund të zgjatet deri në 20 vjet, ose edhe më shumë në varësi të kujdesit për mirëmbajtjen. Arsyeja kryesore për këtë ndryshim është se ngrohja me djegie vendos më shumë stres në makineri sesa ciklet e ngrohjes dhe ftohjes së ajrit.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, ne diskutojmë ndikimin mjedisor të këtyre teknologjive. Ngrohja e gazit natyror gjatë djegies prodhon dioksid karboni ndotës që lëshohet në atmosferë, duke kontribuar në efektin serë dhe ndryshimet klimatike.

Vetvetiu, Energjia aerotermale nuk lëshon emetime dhe nuk prodhon mbetje të asnjë lloji. Kjo nuk do të thotë që sistemi është 100% i rinovueshëm, pasi kjo varet nga furnizimi me energji i pompës së nxehtësisë. Por është e qartë se energjia termike e gazit ka një ndikim shumë më të ulët në mjedis sesa ngrohja me gaz natyror.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për atë që është më mirë: energjia aerotermale ose gazi natyror.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.