Kapsulat e kafesë duhet të riciklohen në enë specifike

kapsolla kafeje

Në shoqërinë e sotme ne prodhojmë një sasi të pafund mbeturinash në fund të ditës. Jo vetëm në sasi, por në larmi. Të mësuar me mbeturina dhe riciklimin e zakonshëm, të tilla si plastika, paketimi, letra dhe karton, qelqi dhe organike, ne nuk e perceptojnë se ka shumë lloje të tjera të mbeturinave dhe se diçka duhet të bëhet me to.

Në këtë rast, do të flasim mbetje kapsule kafeje. Përkundër asaj që dikush mund të mendojë, kapsulat e kafesë nuk duhet të derdhen në enën e verdhë, por ka mekanizma të zhvilluar nga ndërmarrjet për të mbledhur dhe trajtuar këtë lloj mbetjeje. Dëshironi të dini se çfarë bëhet me kapsulat e kafesë?

Mbetjet e kafesë

kontejnere kapsule kafeje

Kapsulat e kafesë nuk konsiderohen paketim sipas Ligji për Paketimet dhe Mbeturinat. Kjo sepse kapsula është e pandashme nga produkti që përmbajnë. Për këtë arsye, ajo nuk hyn në zinxhirin e riciklimit të paketimit siç janë shishet, kanaçet ose tullat që depozitohen në enën e verdhë, por duhet të bëhet në mënyra të tjera.

Për të trajtuar këto mbeturina, kompani të tilla si Nespresso dhe Dolce Gusto kanë zbatuar programe për trajtimin e këtyre mbeturinave dhe riciklimin e tyre. Pikat e pastra për riciklimin e kapsollave të kafesë janë instaluar që nga Shkurti 2011 në Barcelonë. Në të gjithë Spanjën, ka shpërndarje përreth 150 pika grumbullimi për Dolce Gusto dhe 770 për Nespresso. Kompanitë pretendojnë se janë në gjendje të riciklojnë 75% të kapsollave që shesin, por nuk arrijnë të konfirmojnë vëllimin që klientët në të vërtetë kthejnë në kontejnerë.

Materiale të riciklueshme

riciklimi i kapsulës

Kjo masë është një ide e mirë, por mungesa e njohurive se kapsulat kanë pikën e tyre të riciklimit është pothuajse e përgjithshme. Pas një studimi të kryer nga Organizata e Konsumatorëve të Spanjës (OCU), u mësua se vetëm 18% e klientëve që blejnë këto kapsula i riciklojnë ato në pikat përkatëse të tyre. Megjithatë, 73% e pranuan që i hodhën larg.

Kompanitë ndajnë materiale plastike ose alumin, përkatësisht, nga kafeja. Të parat riciklohen në impiantet e specializuara në këto materiale. Plastika përdoret, për shembull, për prodhimin e mobiljeve urbane të tilla si stola ose shporta mbeturinash. Kafja riciklohet gjithashtu si plehrash për bimët.

Prandaj, është e nevojshme që kjo njohuri të shtrihet në më shumë njerëz në mënyrë që këto materiale të përdoren.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.