Këshilla për larjen e rrobave pa ndotur

Lavatriçe

La larë Isshtë një nga detyrat që bëhet në mënyrë rutinore pa matur pasojat e tij, duke konsumuar sasi të mëdha uji (normalisht të pijshëm) dhe detergjent. Le të shohim disa këshilla për larjen e pajisjes ropa pa ndotur shumë.

Sapun jeshil ekologjike, Arra indiane, top bio, ujë të ftohtë ... të gjitha këto terma kanë të bëjnë me ekologjinë. Ata sigurisht që kanë një marrëdhënie me sapunin për larë, dhe më saktësisht me mënyrën për të larë rrobat pa ndotur aq shumë.

Nëse kërkohet pastrim e një këmishë me një farë urgjence, lavatriçe nuk duhet të përdoret me atë veshje të vetme, pasi makina rrezikon të konsumojë kaq shumë energji dhe ujë sa i përket tërësisë së një shporte të plotë rrobash. Prandaj këshillohet që ta plotësoni me rroba të tjera ose të merrni dhimbjen e larjes me dorë.

Doza e sapun e cila përdoret varet nga fortësia e ujit. Në parim, zakonisht tregohet në etiketën e sapunit, ku shënohet sasia që do të shtohet në veshje. Për të konsumuar më pak sapun, ju mund të përdorni arrat larëse, i cili është një produkt natyral që pastron falë saponina që përmban.

La arrë larëse Pastron në mënyrë efektive veshjet me ngjyra dhe delikate. Arra larëse përdoret për larje me dorë ose në një makinë larëse, në një temperaturë që varion nga 30 deri në 90º C. Arrat e larjes janë frutat e një peme që rritet në Indi, në Nepal, Sapindus Mukorossi, e quajtur gjithashtu "pemë sapuni".

Njerëzit që përdorin larja e arrave janë të mendimit se është një sapun ekologjik, dhe që lan si dhe soaps klasike. Por duhet sqaruar se për ropa shumë e ndotur duhet të përdorni arrat larëse me disa Sode buke. Arra larëse pastron rrobat mirë me ujë në 30º C.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.