Pse duhet të ricikloni vajin e përdorur?

vaji i përdorur duhet të riciklohet

Diçka që është thelbësore në çdo shtëpi dhe që përdoret çdo ditë është vaji i gatimit. Imagjinoni numrin e litrave në ditë që duhet të prodhohen me vaj të përdorur në të gjithë planetin.

Epo, vetëm një litër vaj i përdorur është një shtresë ndot gati 1.000 litra ujë të pijshëm. Prandaj, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm dhe të ricikloni vajin në vend që ta derdhni atë në lavaman. A doni të dini se si dhe pse duhet të riciklojmë vajin e përdorur?

Mbeturina vaji

Pothuajse 35% e të gjithë miliona litrave vaj që përdoret në kuzhinë përfundon si mbeturinë në fund të jetës së tij të dobishme. Derdhja e vajit që ne përdorim poshtë lavamanit shkakton ndikime serioze në mjedis. Pa shkuar më tej, ndodhin bllokime në tuba, komplikojnë trajtimin e ujit në stacionet e pastrimit, kontribuojnë në shfaqjen e baktereve të dëmshme dhe, si rezultat, në rritjen e dëmtuesve urbanë dhe gjenerimin e aromave të këqija në shtëpi.

Siç e dimë të gjithë, uji dhe vaji nuk mund të përzihen pasi vaji është një lëng i papërzier. Nëse vaji nga kanalizimet arrin në lumenj formohet një film sipërfaqësor (vaji qëndron në majë sepse është më pak i dendur) gjë që ndikon negativisht në shkëmbimin e oksigjenit midis ajrit dhe ujit, dhe, për këtë arsye, dëmtohen qeniet e gjalla që banojnë në lumenj. Nëse një litër vaj ndot 1000 litra ujë, a e merrni me të vërtetë përgjegjësinë për derdhjen e vajit në lavaman?

Rritja e konsumit të energjisë dhe ujit

Vaji i përdorur riciklohet në këto kontejnerë

Uji i ndotur nga vaji kërkon pastrim në impiantet e trajtimit të ujit. Në mënyrë që të pastrohet i gjithë uji me vaj të përdorur, përdoret një vëllim i konsiderueshëm i litrave ujë të pijshëm, shumë i pakët dhe i shtrenjtë, i cili duhet të nxehet me shpenzimet pasuese të energjisë. Ky pastrim afërsisht barazohet me rreth 40 euro shtesë për familje dhe vit. Me fjalë të tjera, për 5.000.000 familje në Spanjë, ne marrim një rezultat prej 600.000.000 € të investuar në një detyrë absurde që mund të shmanget.

Më shqetësuese është vëllimi i ujit të pijshëm që kërkohet për këtë proces pastrimi, i cili arrin shifrën e 1.500 milion litra në vit.

Për të ricikluar vajin e përdorur duhet vetëm ta mbani atë në shishe dhe t'i depozitoni në kontejnerët për vajin e përdorur. Ata kanë ngjyrë portokalli dhe janë afër koshave të tjerë të riciklimit. Ju gjithashtu mund të shkoni në pikën e pastër të qytetit tuaj.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.