Centrali i parë lundrues i energjisë diellore në Hollandë

energjia diellore Holandë

Hollanda sapo ka prezantuar një konsorcium prej 6 kompanive që do të kenë mbështetjen financiare të qeverisë, termocentrali i parë lundrues diellor, e cila është instaluar në Detin e Veriut.

Ndodhet rreth 15 km nga Scheveningen, rrethi bregdetar i Hagës, Oqeanet e Energjisë, firma ku lindi ideja dhe Universiteti i Utrecht.

Ky i fundit heton këtë lloj të prodhimit elektrik dhe sipas llogaritjeve të tij, impiantin lundrues energjia diellore mund gjenerojnë deri në 15% më shumë sesa ajo e marrë nga bimët në tokë me instalimin e paneleve të ngjashme.

Sidoqoftë, një platformë e tillë lundruese do të duhet rreth 3 vjet punë për të qenë e gatshme.

Allard Van Hoeken, CEO Oqeanet e Energjisë (dhe gjithashtu i zgjedhur Inxhinier i Vitit në Hollandë në 2015) ka theksuar se:

“Ju duhet të hetoni alternativat e energjisë kur toka është e pakët.

Por gjithashtu duke ditur që deti nuk është si uji i qetë i një rezervuari, ku tashmë ka objekte të këtij lloji ”.

Një shembull i këtij lloji mund të gjendet në Kinë, ku një ndarje e Korporata Three Gorges (të specializuar në projekte hidroelektrike), ka ndërtuar një në lindje të vendit, konkretisht në provincën e Anhui, ata kanë vendosur platformën e tyre në një liqen artificial të krijuar në një minierë të vjetër të përmbytur të qymyrit.

Sipas Van Hoeken:

“Në ujë të hapur, megjithatë, nuk ishte provuar më parë për shkak të efekteve të erës dhe valëve. Por me njohurinë e partnerëve tanë dhe përvojën Hollandeze në platformat offshore, ne do të kemi sukses.

Panelet fotovoltaike të përdorura do të jenë si ato në tokë, dhe rezistenca e tyre ndaj ujit të kripur dhe motit të keq do të testohet "

Interesi i centraleve diellore lundrues

Në të njëjtën kohë dhe nëse gjithçka është e favorshme, ekspertët e konsorciumit argumentojnë se ky lloj i impianteve lundruese të energjisë diellore mund të përfitojnë nga ujërat e qetë të krijuara midis fermave të erës që aktualisht ekzistojnë dhe nga ana tjetër janë të lidhura me rrjetin e përgjithshëm.

Nga ana e Universitetit të sipërpërmendur të Utrecht, i cili do të ketë përgjegjësinë e mbikëqyrjes së punimeve së bashku me firmën Oqeanet e Energjisë, ajo llogarit që prodhimi i energjisë përmes kësaj metode ajo mund të mbulojë një përqindje të lartë të kërkesës së vendit, deri në 75%.

Çmimi i Inxhinierisë Allard Van Hoeken

Van Hoeken, mori 3 vjet më parë çmimin inxhinierik për të qenë përgjegjës për një platformë lundruese, e cila gjeneronte energji me energjinë e baticave të detit Wadden, Deti Wadden.

Kjo platformë ndodhet midis Detit të Veriut dhe Ishujve Frizianë, në njërën anë të brigjeve të Hollandës, Danimarkës dhe Gjermanisë.

Një zonë me shirita rëre të cekët ku i gjithë kompleksi ishte i lidhur me rrjetin elektrik të ishullit Hollandez të Texel.

Çmimi i inxhinierisë

E ardhmja e Hollandës

Një nga problemet që ka Hollanda është që rrjedhin nga nxjerrja e gazit natyror në verilindje të vendit, në provincën e Groningen, ku ata janë detyruar të rimendojnë burimet e tyre të energjisë sesa ato që furnizojnë.

Në atë zonë është depozita më e madhe evropiane, por si rezultat i nxjerrjes së tij intensive ka shkaktuar tërmete e cila lehtë mund të arrijë deri në 4,5 gradë në shkallën Ritchet.

Gazi natyror nga i cili burojnë mbulon rreth 40% të nevojave kombëtare për energji dhe megjithatë, qeveria ka dhënë fjalën për të zvogëluar shfrytëzimin në fjalë në gjysmën e shifrës që ata kanë aktualisht, e cila do të ishte ekuivalente me rreth 12.000 milion metra kub, në mënyrë që të shmangen probleme më serioze.

Nga ana tjetër, përdorimi i ujërave sipërfaqësorë nën kontrollin e tij u njoftua nga Ministria Hollandeze e Mjedisit dhe Infrastrukturave, për planet që përfshijnë energji të rinovueshme, mes tyre, impiantet diellore lundrues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.