Ata gjenerojnë energji të rinovueshme me një njësi të lëvizshme të quajtur Aurora

Montimi i plotë i njësisë mobile

Përparimi i teknologjisë që mund të çojë në energji të rinovueshme ku është më e vështirë të lidhesh me rrjetin si vende të izoluara, quhet Aurora, ose më saktë është shkurtesa për Njësia e lëvizshme e automatizuar dhe e vetë-vendosshme për prodhimin e energjisë së pastër.

Aurora do të ndriçohet në kohëra të errëta si një katastrofë natyrore ose humanitare, në të cilën, në shumicën e rasteve, mungesa e energjisë elektrike vështirëson aktivitetet e shpëtimit.Këto janë përdorimet kryesore që ka Aurora, megjithëse nuk janë të gjitha, me të cilat është krijuar kjo pajisje pioniere që, me prototipin e saj të parë, është i aftë të përfshijë pothuajse njëqind panele fotovoltaike si dhe një krah robotik 18 metrash.

Materialet dhe puna

Ky krah robotik do të jetë ai që do të vendosë panelet dhe që në të njëjtën kohë bën direk për një turbinë me erë, me të cilin, në më pak se 5 orë, instalimi do të përfundojë plotësisht dhe do të fillojë gjenerimin e energjisë së erës dhe diellit.

Me gjithë këtë të shtuar (panele fotovoltaike dhe turbinë me erë) kapaciteti i instaluar i energjisë është rreth 32 KWp, diçka që nuk është aspak e keqe të jetë një prototip i një Njësie Automatike dhe Vetë-vendosëse Lëvizëse për Prodhimin e Energjisë së Pastër.

Këto materiale për prodhimin e energjisë janë të organizuara në një Kontejner me madhësi standarde 40ft, e cila është arsyeja pse transporti hyn në lojë këtu, ai mund të transportohet kudo në botë në sistemet konvencionale të transportit të mallrave.

Po kështu, puna për instalimin dhe komisionimin e saj është minimale dhe lejon të kontrollohet funksionimi i saj nga çdo vend, pasi kjo njësi e lëvizshme e energjisë së rinovueshme monitorohet nga distanca.

Avantazhet e Aurora

Këto nuk janë avantazhet e vetme që Aurora ka, pasi me gjithë funksionimin e saj janë të jashtëzakonshme mbeturinat nga kjo njësi janë vetëm avuj uji, gjë që e bën atë një madhështore alternative për të zëvendësuar grupet e gjeneratorëve që përdoren zakonisht sot.

Këta gjeneratorë, nga njëra anë, rezultojnë të jenë shumë të kushtueshëm përveç ndotjes, dhe nga ana tjetër, dhe nganjëherë, ata nuk janë shumë funksionalë për furnizimin e spitaleve në terren, kampe ndihmash në kriza humanitare ose objekte të tjera të ngjashme.

Aurora, akronim i zgjedhur gjithashtu nga perëndesha romake e agimit

Ka qene pajisur me bateri xheli për të ruajtur energjinë dhe për të siguruar që nuk ka ndërprerje të energjisë.

Kontejner dhe panele Aurora

Një kontejner i dytë

Në të njëjtën mënyrë dhe nëse dëshironi, kjo njësi mund të përforcohet edhe me një enë të dytë, në këtë rast do të jetë më e vogël (rreth 20 këmbë), e cila do të kishte një qelizë shtesë për gjenerimin dhe ruajtjen e hidrogjenit përmes një elektrolizeri që gjeneron gjithashtu oksigjen.

Projekti

Projekti shumë sipërmarrës dhe i shkëlqyeshëm drejtohet nga Universiteti i Huelva së bashku me një konsorcium të kompanive spanjolle; Ariema Enerxia, Kemtecnia dhe Sacyr.

Të gjithë ata bashkëpunojnë për të qenë në gjendje të prodhojnë këtë njësi mobile që financohet përmes programit Ndërlidhjet Feder.

Siç mund ta shihni, në sajë të këtyre ideve të shkëlqyera dhe punës së madhe të njerëzve të aftë, Aurora ka dhënë fryte, pasi ky prototip ka një fuqi të instaluar prej pak më shumë se 32KWp të energjisë plotësisht të rinovueshme.

Një hap më shumë

Megjithëse ata nuk duan të ndalen këtu, nga konsorciumi, qëllimi që synojnë është që të jenë në gjendje të vazhdojnë avancimin për të komercializuar njësitë mobile për gjenerimin e energjisë së rinovueshme me fuqi më të madhe.

Përfshirë 5 ose më shumë turbina ere dhe madje 120 panele diellore.

Nga RenovablesVerdes ne duam të falënderojmë të gjithë ata njerëz që janë të përkushtuar për një botë të qëndrueshme në të cilën energjitë e rinovueshme janë përgjigjja e sigurt.

Këto ide që janë shndërruar në projekte dhe më vonë në prototipa që funksionojnë vërtet derisa të tregtohen, pavarësisht nëse janë turbina të mëdha me erë për tu instaluar në mes të detit ku askush nuk i sheh, apo llamba të vogla diellore të afta të ndezin një llambë kopshti, janë me të vërtetë boshti kryesor drejt ndryshimit dhe një e ardhme shumë më efikase.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.