Frymëmarrja e Tokës përmes cikleve të bimësisë sezonale

Fryma e Tokës

Për të përcaktuar periudhat e vitit ne bazohemi në stacione, brenda të cilave ato periudha kohore të cilave u referohemi kanë disa kushte të qëndrueshme klimatike në një rajon të caktuar, brenda një diapazoni të caktuar.

Siç e dini, këto periudha janë 4 (pranverë, verë, vjeshtë dhe dimër) dhe zgjasin rreth 3 muaj.Në rast se nuk e dini, stinët në fakt janë për shkak të animit të boshtit të rrotullimit të Tokës në lidhje me rrafshin e orbitës së saj në lidhje me Diell, duke arritur kështu që rajone të ndryshme marrin sasi të ndryshme të dritës së diellit në varësi të periudhës së vitit.

Kjo natyrisht është për shkak të kohëzgjatja e ditës dhe prirja e Diellit mbi horizont.

Fryma e Tokës

Por unë nuk do të flas me ju për sezonet në përgjithësi por për ato ciklet sezonale të vegjetacionit.

Me ndërrimin e stinëve bimësia gjithashtu ndryshon me ciklet e saj, veçanërisht për gjerësitë gjeografike më larg ekuatorit.

Për shembull, kur vjeshta arrin Bimëve me emrin qumeshtit humbasin gjethet për t’i rikuperuar më vonë kur të hyjë pranvera.

Mbirja e farave, rritja e tyre, humbja e gjetheve, lulëzimi, etj. ato janë pjesë e cikleve sezonale të bimësisë.

Ne, dua të them qeniet njerëzore në përgjithësi, kemi filluar të ndërhyjmë shumë në këto cikle sezonale, edhe kështu, ata bëjnë një paraqitje dhe na lënë me imazhe si kjo që do t'ju tregoj më pas.

Në këtë mënyrë ne mund të shohim ciklet sezonale të vegjetacionit e cila nuk është asgjë më shumë sesa të shohësh vet toka "merr fryme" dhe duke i dhënë jetë. Pasi, të gjitha gjallesat varen nga këto cikle në rritjen e bimëve, qoftë për ushqim, për oksigjen dhe shumë më tepër.

YJA NOAA

Askush Bremer ka krijuar një seri imazhesh që na tregojnë "frymëmarrjen" e Tokës përmes këtyre cikleve sezonale të bimësisë përgjatë një viti.

Të dhënat vijnë nga YJA NOAA, aplikimet satelitore dhe qendra kërkimore, të cilat përdorni sensorin VIIRS (Suite e Dukshme Infrared Imager Radiometer Suite) në bordin e satelitit SNPP (Suomi National Polar-Orbiting Partnership) për të marrë informacione të hollësishme rreth bimësisë së Tokës sonë çdo javë.

Ciklet sezonale të bimësisë

Ciklet sezonale 52 javë

Në hartën e ju mund të shihni ciklet sezonale përmes semanas 52 e kohëzgjatjes që ka një vit, posaçërisht këto imazhe përfaqësojnë 2016.

Rritja dhe rënia e rritjes së bimësisë në hemisferën veriore ato janë veçanërisht të dukshme.

Sidoqoftë, siç tregojnë pjesë të ndryshme të planetit, ciklet dhe stinët e tjera gjithashtu tregojnë veten e tyre.

Rajonet e Zelandës së Re, Brazilit dhe Afrikës Jugore ato kanë ciklin e kundërt me atë të Veriut.

Vëzhgohet gjithashtu se si në Indi klima gjithnjë e më e thatë fillon musonet.

Gjelbërim

Ndryshorja specifike që mund të shihet në hartë quhet "Gjelbërimi", ose në terma më shkencorë, është Indeksi i Bimësisë së Ndryshimit të Normalizuar (SMN).

E gjelbra mund të përdoret për të vlerësuar fillimin dhe plakjen e bimësisë, fillimin e sezonit të rritjes dhe fazat fenologjike.

Për zonat pa bimësi (shkretëtirë, male të larta, etj.), Vlerat e treguara karakterizojnë kushtet e sipërfaqes.

Sfida e madhe

Krijimi i "frymëmarrjes" së Tokës përmes cikleve sezonale të bimësisë paraqiti mjaft sfidë që prej asaj kohe animacioni përbëhet nga 50.000 cikle që korrespondojnë me 52 javët e vitit.

Çdo gjë ndahet nga madhësi, ngjyra dhe perde të ndryshme, kështu që ato u studiuan 3 metoda të ndryshme për të parë se cila mund të jetë e ngjashme me atë më natyrore derisa të merrni rezultatin që mund ta shihni më sipër.

Dhe nëse ende jeni të interesuar të shihni ndryshimet në më shumë detaje ju mund të shihni versionin më të ngadaltë këtu, megjithëse ju paralajmëroj se nëse është e vërtetë që është më ngadalë, kështu që do të duhet të jeni të durueshëm duke parë 52 javët.

Siç pritej dhe falë ndihmës së Nadieh Bremer ne mund të shijojmë këtë punë në të cilën ne vëzhgojmë qartë se si vegjetacioni vepron si mushkëritë e planetit dhe ne duhet të kujdesemi për ta dhe t'i mbrojmë ato me çdo kusht.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.