kafshë të egra tundrës

Renos

Në planetin tonë ekzistojnë ekosisteme të ndryshme me karakteristika unike që e bëjnë të ndryshme bimësinë dhe faunën që zhvillohet në to. Një nga ekosistemet që do të studiojmë është tundra. Të fauna tundra Është zhvilluar në një mjedis që është disi i ndërlikuar. Megjithatë, speciet janë në gjendje të përshtaten me mjedisin në mënyrë që të mbijetojnë dhe të zhvillohen.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë për karakteristikat e faunës së tundrës, si mbijetojnë dhe cila është mënyra e tyre e jetesës.

ekosistemi tundrës

fauna tundra

Tundrën mund ta përkufizojmë si biome që nuk kanë bimësi për shkak të klimës së tyre, pasi ato janë zona që shtrihen nga rajonet polare të tokës. Ky është një vend ku bimësia pothuajse nuk ekziston që atëherë shtrihet përtej zonës ku rriten pemët.

Megjithatë, për shkak të motit të ftohtë dhe të lagësht, toka ishte e mbuluar me myshk dhe liken, madje në disa vende u rritën edhe shelgjet arktike. Kjo falë verërave të saj, të cilat edhe pse të shkurtra (zgjatin jo më shumë se dy muaj), janë shumë më të ftohta se dimrat, megjithëse rrallëherë i kalojnë 10 gradë.

Rezulton se këtu nuk bie shumë shi, kështu që bimësia e vogël që rritet mund të mbështesë jetën dhe kështu të bëhet ushqim për faunën e tundrës. Zakonisht janë sipërfaqe të sheshta me kube akulli poshtë, të cilat mund të jenë midis 30 cm dhe 1 m të trasha. Kështu, uji në këto vende nuk mund të kullojë, ai ngec, duke formuar laguna dhe këneta Ato sigurojnë lagështinë e nevojshme për mbijetesën e bimëve.

Shkrirja e vazhdueshme krijon çarje gjeometrike në tokë dhe aty ku akulli nuk zhduket, nyjet dhe tumat mund të shihen në sipërfaqe. Është gjithashtu e lehtë të gjesh peizazhe shkëmbore të mbuluara me likene, të cilat lejojnë një shumëllojshmëri kafshësh të kenë habitatet e tyre të vogla.

kafshë të egra tundrës

lloj peizazhesh

Për shkak të klimës së çuditshme të tundrës, fauna duhet të përgatitet për t'i bërë ballë të nxehtit, kështu që është e mundur të gjejmë specie që nuk i shohim askund tjetër. Kjo perfshin:

 • renë: ata shkojnë gjithmonë në tundra kur vjen vera, sepse nuk e durojnë dot vapën askund tjetër. Tundra u siguron atyre një klimë deri në 10 gradë.
 • Kau i myshkut. Përveç emrit “Musk”, ka një erë të fortë që e bën tërheqëse për femrat. Ato janë të mbuluara me flokë të harlisur në ngjyrë kafe çokollatë që mund t'i rezistojnë temperaturave të ulëta dhe mund të rriten deri në 60 cm të gjata.
 • Lepuri Arktik. Ky lepur i bardhë me njolla të zeza në veshët e tij të gjatë duket më shumë si një lepur, por jo, ai është një nga lepujt më të mëdhenj në botë. Ka një lëkurë të trashë të mbuluar me flokë të trashë dhe të butë që e mbron atë nga temperaturat e ulëta.
 • dhi bore: Është një lloj i zakonshëm dhie që mund të gjendet në faunën e tundrës, pasi qimet dhe forca fizike e bëjnë atë ideale për të jetuar në klimat e këtyre biomeve.
 • Lemmings: janë brejtës të vegjël gëzofë që për kuriozitet do t'ju themi, njihen për prirjet e tyre vetëvrasëse, e bëjnë kolektivisht duke u hedhur në det.

Përveç këtyre kafshëve, në faunën e tundrës mund të gjenden edhe lloje të tjera të zakonshme si arinjtë polarë, ujqit, shqiponjat, bufat; në ujë, peshk si salmoni. Përveç faunës së tundrës, ekziston një florë e madhe, e përbërë kryesisht nga barishte dhe shkurre të vogla, falë lagështisë së krijuar nga akulli i nëntokës.

Llojet e tundrës

fauna e tundrës arktike

tundra arktike

Ne mund ta vendosim atë në hemisferën veriore nën kapakun e akullit të Arktikut, duke u shtrirë nga territori jomikpritës deri në skajin e taigës së përcaktuar nga taiga. Në një hartë, do të ishte gjysma e Kanadasë dhe një pjesë e madhe e Alaskës.

Në shumicën e rasteve, ne mund të gjejmë një shtresë e nëntokës së ngrirë, e quajtur zakonisht ngrirja e përhershme, i cili përbëhet kryesisht nga materiale më të imëta. Kur uji ngop sipërfaqen e sipërme, formohen moçalet dhe pellgje torfe, duke siguruar ujë për bimët.

Bimësia e tundrës së Arktikut nuk ka sisteme të thella rrënjë, por ka ende një shumëllojshmëri bimësh që mund t'i rezistojnë motit të ftohtë: shkurre të ulëta, myshqe, kërpudha, krimba toke dhe barëra... etj

Kafshët janë përshtatur për t'i bërë ballë dimrave të gjatë e të ftohtë dhe riprodhohen dhe shumohen me shpejtësi gjatë verës. Kafshët si gjitarët dhe zogjtë gjithashtu kanë izolim shtesë të yndyrës. Shumë kafshë bien në dimër për shkak të mungesës së ushqimit. Një tjetër mundësi është të migroni në jug për dimër, siç bëjnë zogjtë.

Për shkak të temperaturave jashtëzakonisht të ftohta, zvarranikët dhe amfibët janë të paktë ose nuk ekzistojnë. Popullsia është në luhatje të vazhdueshme për shkak të imigrimit dhe imigrimit të vazhdueshëm.

Tundra alpine

Ndodhet në një rajon malor kudo në planet, në një lartësi të konsiderueshme mbi nivelin e detit dhe nuk rritet fare pemë. Periudha e rritjes është rreth 180 ditë. Temperaturat e natës janë shpesh nën zero. Ndryshe nga tundra arktike, toka në Alpe është e drenazhuar mirë.

Këto bimë janë shumë të ngjashme me ato që gjenden në Arktik dhe përfshijnë bimë barishtore si barëra, shkurre me gjethe të vogla dhe shqopa, pemë xhuxh. Kafshët që jetojnë në tundrën alpine janë gjithashtu të përshtatura mirë: gjitarët si marmotat, dhitë, delet, zogjtë me gëzof të fortë dhe insektet si brumbujt, karkalecat, fluturat dhe më shumë.

tundra antarktike

Është një nga ekosistemet më pak të zakonshme të tundrës. Ne mund ta shohim atë në Ishujt e Gjeorgjisë Jugore dhe Ishujt Sandwich Jugor, të cilët janë pjesë e Territorit Britanik, si dhe në disa nga ishujt Kergallen.

Klimë

Për shkak të lartësisë dhe afërsisë me polet, Moti i tundrës do të qëndrojë nën ngrirje për pjesën më të madhe të vitit, rreth 6 deri në 10 muaj. Le të kujtojmë elementët jo të gjallë, si toka ose toka, malet, uji, atmosfera etj. Quhet biome dhe është interesante të studiohet.

Në përgjithësi, dimrat e tundrës janë të gjatë, të errët, jashtëzakonisht të ftohtë dhe të thatë, duke arritur deri në -70 gradë Celsius në disa zona. Megjithëse sipërfaqja është me borë shumicën e vitit, disa reshje të lehta ndodhin në formën e borës gjatë verës, kur temperaturat bien.

Në rajonet ekstreme, temperatura mesatare është -12 deri në -6 gradë celsius. Në dimër ato mund të arrijnë 34 gradë centimetra, ndërsa në verë zakonisht arrijnë -3 ºC. Nëse flasim për malësi apo male, në verë ato mund të arrijnë 10 gradë Celsius, por natën do të jenë disa gradë nën zero për t'u mbrojtur.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për faunën e tundrës dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.