Energjia dinamike e baticës

Energjia dinamike e baticës

Në botën në të cilën jetojmë sot, prodhimi i energjisë është shumë i nevojshëm, kështu që mund të mbështetemi në burime të ndryshme të energjisë. Sidoqoftë, njerëzit po zhvillojnë masivisht disa burime të kufizuara që mund të përdoren përmes përdorimit të burimeve jo të rinovueshme. Kjo është pjesërisht për shkak të njohjes së dobët të mundësive më të mira për gjenerimin e llojeve të tjera të energjisë dhe mungesës së investimeve në teknologjitë e nevojshme për përparimin. Ne po flasim për energjitë e rinovueshme. Një prej tyre është energjia dinamike e baticës.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me karakteristikat dhe rëndësinë e energjisë dinamike të baticës.

Paradigma e energjisë

karakteristikat e energjisë dinamike të baticës

Nafta aktualisht është burimi kryesor i energjisë dhe ne mund ta përdorim atë për t'i bërë karburantet dhe përbërësit të dobishëm për jetën e përditshme. Sidoqoftë, ai ka një disavantazh serioz: është një burim i pa rinovueshëm. Isshtë marrë nga sedimentet organike shumë të vjetra, ku speciet bimore dhe shtazore kanë jetuar mijëra vjet më parë ose më shumë. Për këtë arsye, përdorimi i energjisë së rinovueshme po fiton vëmendje të madhe midis shkencëtarëve, inxhinierëve dhe kompanive të njohura.

Energjia e rinovueshme është energjia e marrë nga burime që mund të ripërdoren lehtë dhe nuk shterojnë për shkak të zhvillimit të vazhdueshëm. Ekzistojnë një larmi e këtyre llojeve të burimeve në botë që mund të prodhojnë energji më të pastër pa u shqetësuar për ndotjen e mbeturinave ose kostot e larta.

Një opsion interesant është fuqia e baticës, e cila mund të arrihet duke përdorur lëvizjen e baticave për të gjeneruar energji elektrike në një mënyrë të sigurt dhe të rinovueshme. Si çdo energji tjetër, kërkon një lloj specifik të teknologjisë dhe një nga metodat për ta marrë atë.

Energjia e ujit të detit

teknologji e rinovueshme

Duke mos konsumuar elemente fosile ose duke gjeneruar gazra që kontribuojnë në efektin serë, konsiderohet një burim i pastër dhe i ripërtëritshëm i energjisë. Përparësitë e tij përfshijnë një furnizim të parashikueshëm dhe të sigurt së bashku me një potencial që nuk ndryshon ndjeshëm nga viti në vit, por vetëm në ciklet e baticave dhe rrymave.

Instalimi i këtij lloji të energjisë kryhet në lumenj të thellë, gryka, grykëderdhje dhe në det duke përdorur rrymat oqeanike. Pjesëmarrësit në këtë efekt janë dielli, hëna dhe toka. Hëna është më e rëndësishmja në këtë veprim sepse është ajo që gjeneron tërheqjen. Hëna dhe toka ushtrojnë një forcë që tërheq objektet drejt tyre: kjo gravitet bën që hëna dhe toka të tërheqin njëra-tjetrën dhe t’i mbajnë ato së bashku.

Meqenëse sa më afër të jetë masa, aq më e madhe është forca e gravitacionit, tërheqja e hënës drejt tokës është më e fortë në zonën më të afërt sesa në zonën më të largët. Tërheqja e pabarabartë e hënës në tokë është shkaku i baticave të oqeanit. Meqenëse toka është e fortë, tërheqja e hënës ka një ndikim më të madh në ujë sesa në kontinentet, kështu që uji do të ndryshojë ndjeshëm në varësi të afërsisë së hënës.

Ekzistojnë 3 metoda të gjenerimit të energjisë së baticës. Ne do të shpjegojmë dy të parat më lart dhe do të përqendrohemi në njërën prej tyre në thellësi.

Energjia dinamike e baticës

digat për të gjeneruar energji

Këto janë dy format e para të gjenerimit të energjisë baticë:

  • Gjeneratori i rrymës së baticës: Gjeneratorët e rrymës së baticës përdorin energjinë kinetike të ujit që rrjedh për të drejtuar turbina, të ngjashme me erën (ajrin që rrjedh) e përdorur nga turbinat e erës. Krahasuar me digat e baticës, kjo metodë është më pak e kushtueshme dhe ka më pak ndikim ekologjik, për këtë arsye po bëhet gjithnjë e më popullore.
  • Diga e baticës: Digat e baticës përdorin energjinë e mundshme që ekziston në ndryshimin në lartësi (ose humbjen e kokës) midis baticës dhe baticës. Diga është në thelb një digë në anën tjetër të grykëderdhjes, e prekur nga kostoja e lartë e infrastrukturës civile, mungesa e vendeve në dispozicion në të gjithë botën dhe problemet mjedisore.

Dhe tani do të përshkruajmë se cila është forma e gjenerimit përmes energjisë dinamike të baticës. Isshtë një teknologji gjeneruese teorike që përdor bashkëveprimin midis energjisë kinetike dhe energjisë potenciale në rrymat e baticës. Propozohet të ndërtohen diga shumë të gjata (për shembull, 30 deri në 50 kilometra të gjata) nga bregu në det ose oqean, pa kufizuar një zonë. Diga fut një ndryshim të fazës së baticës, duke shkaktuar ndryshime të konsiderueshme të nivelit të ujit (të paktën 2-3 metra) përgjatë lumenjve të cekët, ku baticat lëkunden paralelisht me bregdetin, siç janë ato që gjenden në Mbretërinë e Bashkuar, Kinë dhe Korenë e Jugut. Kapaciteti i gjenerimit të energjisë së secilës digë është midis 6 dhe 17 GW.

Avantazhet dhe disavantazhet e energjisë dinamike të baticës

Avantazhi i kësaj energjie është se nuk ka fare lëndë të parë harxhuese, pasi batica është e pafund dhe e pashtershme për njerëzit. Kjo e bën energjinë e baticës energji e pashtershme e ripërtëritshme dhe e pashtershme.  Nga ana tjetër, nuk prodhon nënprodukte kimike ose toksike dhe eliminimi i tij nuk përfshin përpjekje shtesë, si plutoniumi radioaktiv i prodhuar nga energjia bërthamore ose gazi serrë i lëshuar nga djegia e hidrokarbureve fosile.

Disavantazhi kryesor i kësaj forme të energjisë është efikasiteti i ulët. Nën rrethana ideale, ajo mund të furnizojë qindra mijëra shtëpi. Megjithatë, investimi i madh ka një ndikim shumë negativ në peizazhin dhe mjedisin sepse ekosistemi detar duhet të ndërhyjë drejtpërdrejt. Kjo e bën marrëdhënien midis kostos së impiantit të prodhimit, dëmit ekologjik dhe sasisë së energjisë në dispozicion jo shumë fitimprurëse.

Energjia e baticës përdoret si burim i energjisë elektrike për qytetet e vogla ose objektet industriale. Kjo energji elektrike mund të përdoret për të ndriçuar, ngrohur ose aktivizuar mekanizma të ndryshëm. Unë gjithashtu duhet të kem parasysh se jo të gjitha vendet në botën e baticave kanë të njëjtën forcë.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth energjisë dinamike të baticës dhe karakteristikave të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.