eksternalitetet negative

mjedisi dhe qëndrueshmëria

Eksternaliteti negativ i referohet të gjitha llojeve të efekteve të dëmshme për shoqërinë, të krijuara nga aktivitetet e prodhimit ose konsumit, të cilat nuk janë të pranishme në kostot e tyre. Për mjedisin, qeniet njerëzore dhe biodiversitetin eksternalitetet negative Ato janë mjaft të rëndësishme për t'u analizuar.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se cilat janë eksternalitetet negative, karakteristikat e tyre dhe pasojat kryesore për mjedisin.

Cilat janë eksternalitetet negative

eksternalitetet negative

Ne mund t'i përkufizojmë eksternalitetet si ato efekte dytësore të shkaktuara nga veprimtaria e një individi ose kompanie që nuk janë përgjegjëse për të gjitha pasojat sociale ose mjedisore të atij aktiviteti.

Në përgjithësi, ekzistojnë dy lloje të eksternaliteteve, pozitive dhe negative, të cilat do t'i zgjerojmë më poshtë. Për ta kuptuar më mirë: Një shembull i qartë i një eksternaliteti pozitiv është ndotja që prodhon një industri në mjedis kur prodhon makina. Kjo kompani është përgjegjëse për blerjen e materialeve, shndërrimin në automjete dhe shitjet, por nisur nga eksternalitetet negative të këtyre aktiviteteve, mund të ketë përdorur makineri shumë ndotëse në procesin e prodhimit, me pasoja të rënda për mjedisin.

eksternaliteti pozitiv

Eksternalitetet pozitive janë të gjitha efektet pozitive të aktiviteteve të anëtarëve të shoqërisë, jo të nënkuptuara në kostot ose përfitimet e atyre aktiviteteve. Përkufizimi i një eksternaliteti pozitiv nuk kufizohet në ndonjë fushë apo shkencë të caktuar, përfshin të gjitha efektet pozitive, të mëdha e të vogla, që mund të kenë në shoqërinë tonë veprimet e çdo individi apo kompanie.

Bëhet fjalë për pasoja pozitive që nuk përfshihen në kostot e prodhimit apo çmimet e blerjes, por që mund të kenë rezultate shumë të dobishme për shoqërinë në tërësi. Investimi i spitaleve dhe laboratorëve për të gjetur kura për sëmundje të caktuara është një shembull i kësaj. Në fillim, dikush mund të mendojë se ky angazhim për të Kërkimi dhe zhvillimi mund të kushtojë shumë nëse studiuesit nuk e gjejnë shpejt një kurë.

Realiteti na thotë krejt të kundërtën, se ky lloj aktiviteti është shumë i nevojshëm për mirëqenien dhe shëndetin e njerëzve, pasi herët a vonë do të zbulohet një ilaç që pakëson efektet e sëmundjes shoqëruese. Ky ilaç, i cili do të marrë kohë për t'u marrë, i shtuar në një investim të madh ekonomik, do të ketë një eksternalitet shumë pozitiv në shoqëri duke shpëtuar mijëra jetë, por kjo nuk reflektohet në hetimet që janë bërë dhe janë përballur për kaq shumë kohë.

Po kështu, ka shumë më tepër aktivitete që mund të gjenerojnë eksternalitete pozitive për shoqërinë, të cilat nga ana e tyre janë thelbësore për funksionimin e duhur të saj:

 • Investoni në mirëmbajtjen e të mirave publike (rrugë, ndërtesa, parqe, stadiume, spitale).
 • Arsim (mirëmbajtja e shkollave, mësues të kualifikuar, kurrikulë adekuate).
 • Hetimi Mjekësor (vaksina, barna, trajtime inovative).

eksternalitetet negative

Ndryshe nga një eksternalitet pozitiv, një eksternalitet negativ është pasojë e ndërmarrjes së çdo veprimtarie që i shkakton dëm shoqërisë, e pa nënkuptuar nga kostoja e saj. Edhe pse kemi të bëjmë me koncepte nga fusha ekonomike, koncepte këto mund të ekstrapolohet në çdo fushë të jetës së përditshme.

Një shembull i mirë i një eksternaliteti negativ është ndotja e mjedisit, veçanërisht industrisë, nga korporatat e mëdha. Imagjinoni rastin e një kompanie të madhe minerare e specializuar në nxjerrjen dhe përpunimin e qymyrit. Kur matin koston e kryerjes së një aktiviteti, ata nuk marrin parasysh nivelin e lartë të ndotjes që ai do t'i shkaktojë mjedisit. Kjo konsiderohet si një eksternalitet negativ dhe Është rezultat i procesit të prodhimit të kompanisë. dhe nuk reflektohet në çmimin e shitjes ose në koston e prodhimit të qymyrit.

Nëse ndalemi dhe mendojmë, pothuajse të gjitha veprimet kanë eksternalitete negative për shoqërinë. Për shembull, përdorimi i duhanit ka efekte anësore të dëmshme për shëndetin e përdoruesit, por krijon eksternalitete negative si zhvlerësimi i infrastrukturës (nëse një person pi duhan në një dhomë, muret mund të zbardhen dhe dëmtohen nga tymi), madje mund të ketë një ndikim negativ në shëndetin e dikujt (pacientët astmatikë që thithin tymin e cigares).

Si të kontrollojmë eksternalitetet negative dhe të përmirësojmë ato pozitive?

eksternalitetet negative mjedisore

Qeveria ka masa për të kontrolluar dhe reduktuar gjenerimin e eksternaliteteve negative, si p.sh.

 • Taksoni kompanitë më ndotëse për të promovuar përdorimin e energjisë së rinovueshme dhe proceset e qëndrueshme të prodhimit.
 • Rregulloni aktivitete të caktuara (për shembull, pirja e duhanit, trafiku në qytetet e mëdha).
 • Programet edukative dhe ndërgjegjësimi social.

Nga ana tjetër, ka edhe mekanizma që rrisin dhe rrisin eksternalitetet pozitive të gjeneruara nga kompanitë dhe njerëzit:

 • Grante për qendrat arsimore (çerdhe, shkolla etj.).
 • Sigurimi i fondeve për kërkimin dhe zhvillimin, veçanërisht në fushat shkencore dhe mjekësore.

Eksternalitetet, qofshin pozitive apo negative, ato ekzistojnë jo vetëm në sferën ekonomike të shoqërisë. Çdo lloj sjelljeje, si pirja e duhanit apo hedhja e plastikës në trotuar, mund të ketë efekte afatshkurtra/afatgjata në shoqëri, të cilat mund të jenë negative ose pozitive, në varësi të sjelljes.

Shembuj të eksternaliteteve negative

eksternaliteti pozitiv

Le të mendojmë pak, të gjitha veprimet tona, sado të parëndësishme të jenë për ne, kanë një ndikim tek pjesa tjetër e njerëzve që përbëjnë shoqërinë tonë.

Eksternalitetet negative lindin kur veprimet që ne marrim si kompani, individë ose familje në një aktivitet kanë efekte dytësore të dëmshme për palët e treta. Këto efekte nuk përfshihen në koston totale. Efektet negative për shkak të theksit nuk janë të pranishme në prodhim dhe as në çmimet e shërbimeve publike në momentin e konsumit.

Eksternalitetet negative, si ato pozitive, Ato janë një koncept ekonomik. Por duhet theksuar se këto mund të zbatohen njësoj edhe jashtë botës ekonomike. Kështu, jo vetëm aktivitetet ekonomike gjenerojnë eksternalitete, por edhe ato aktivitete që identifikohen si joekonomike.

Eksternalitetet perceptohen dhe efektet e drejtpërdrejta që nuk janë të pranishme në çmimin e paguar për prodhim, përdorim ose konsum.

Shembujt e eksternaliteteve negative të dhëna më poshtë mund të na ndihmojnë për të thelluar të kuptuarit tonë për të tilla eksternalitete. Ne e dimë se burimet e eksternaliteteve negative mund të jenë të pafundme. Megjithatë, si shembull, mund të përmendim sa vijon.

 • pirje duhani
 • ndotja e mjedisit
 • abuzimi me alkoolin
 • mbetje radioaktive etj
 • zhurma e motorit është shumë e lartë

Mund të konkludohet se një eksternalitet negativ është një zinxhir i madh veprimesh dhe ndikimesh me kostot.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth eksternaliteteve negative dhe karakteristikave të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.