Efekti i mundshëm i ortekut i ankesave në lidhje me shkurtimet e burimeve të ripërtëritshme

kalifornia krijon shumë energji diellore

Ish banka publike gjermane WestLB, ka qenë subjekti i fundit që ka paraqitur një proces gjyqësor kundër Mbretërisë së Spanjës para ICSID (Qendra Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve) nga shkurtimi i shpërblimit të energjisë së rinovueshme të kryera nga Qeveria e PP.

Me këtë, tashmë ka më shumë se 30 arbitra kundër vendit tonë në organizata të ndryshme ndërkombëtare për paditë e paraqitura nga investitorë të huaj në Spanjë: një, para Uncitral (Komisioni i Kombeve të Bashkuara); tre, përpara Institutit të Arbitrazhit të Dhomës së Tregtisë së Stokholmit dhe 28 para ICSID (Banka Botërore).

Që nga procesi i parë gjyqësor, i cili u ngrit 6 vjet më parë, kundër reformës së sektorit të kryer nga qeveria Zapatero deri më sot, vetëm tre arbitra janë zgjidhur. Dy në Stokholm, i favorshëm për vendin tonë, dhe një në ICSID, më i fundit dhe i tillë siç komentohet në këtë faqe në internet, e favorshme për fondin e investimeve Eiser.

ICSID dënoi Spanjën majin e kaluar me një gjobë prej 128 milion euro, plus interes, për dëmet që shkaktoi ulja e primeve në tre termocentralet e saj diellorë e vendosur në jug të Spanjës.

energia diellore

Prerje të shumëfishta pa kompensim

Miguel Angel Martinez-Aroca, president i Anpier (Shoqata Kombëtare e Prodhuesve të Energjisë Fotovoltaike), pohon se ekzistojnë dy nuanca të rëndësishme që dallojnë dy çmimet e Gjykatës së Stokholmit nga ajo e ICSID. “Nga njëra anë, çështjet e Stokholmit i referoheshin reformës së sektorit të miratuar nga qeveria socialiste e Rodríguez Zapatero dhe asaj të ICSID për reformën e fundit të PP.

Nga ana tjetër, dhe më e rëndësishmja, qeveria Zapatero kompensoi tre vitet e shkurtimeve me pesë vjet të tjera duke ruajtur shpërblimin, domethënë, kompensimin ishte superior ndaj shkurtimeve. Sidoqoftë, Qeveria e Rajoy nuk ka caktuar asnjë kompensim për shkurtimet e saj shumë të larta.

Z. Martínez shton se, Konflikti i ripërtëritshëm e ka vendosur Spanjën si një nga tre vendet në botë me më shumë procese gjyqësore të ngritura kundër saj. Dhe ç'është më e rëndësishmja, shteti mund të duhet të përballet me kompensim që do të arrinte gjithsej 7.000 milion nëse pjesa tjetër e arbitrazheve pajtohen me investitorët. "Kjo do ta linte vendin tonë me një imazh të keq".

Nga ana e tij, Ministri i Energjisë, Turizmit dhe Agjendës Dixhitale, varlvaro Nadal, ka thënë publikisht se këto kompensime ata nuk e shqetësojnë shumë, pasi ato gjithmonë do të jenë më të ulta se kursimet e gjeneruara nga reforma e sektorit të energjisë elektrike.

Pas arbitrazhit ICSID që dënon Mbretërinë e Spanjës me një gjobë prej 128 milion, qeveria ka miratuar një ligj me të cilin teprica e sistemit elektrik do të përdoret për të paguar kaq shumë kjo gjobë si të tjerët e ardhshëm.

rajoy dhe esteban

Ky vendim nuk u pëlqye aspak në sektor, pas dymbëdhjetë vjet deficiti, sistemi kishte akumuluar që nga viti 2014 një suficit prej rreth 1.130 milion deri në 2016. Sipas disa organizatave, «Përdorimi i tepricës së sektorit për të paguar kompensimin për shkurtimet e investitorëve ndërkombëtarë është për keqardhje.

Nga ana tjetër, në këtë konflikt ekziston një paradoks serioz që investitorët spanjollë nuk munden për momentin të rimarrin investimet e bëra në impiante të rinovueshme sepse si Gjykata Kushtetuese ashtu edhe Gjykata e Lartë i kanë dhënë arsye për qeverinëNdërsa investitorët e huaj në të njëjtat impiante mund të marrin kompensim falë arbitrazheve ndërkombëtare (të cilat mund të përdoren vetëm nga subjekte të huaja).

Avokati i Popullit në ndihmë

Kjo situatë u denoncua nga një grup i të prekurve para Avokatit të Popullit, i cili rekomandoi që Qeveria "të miratojë masat e nevojshme në mënyrë që investitorët Spanjollë në energjinë fotovoltaike të cilët kanë parë shpërblimin e tyre të mos marrin trajtim më të keq se investitorët nga vendet nënshkruese të Traktati mbi Kartën e Energjisë.

Për më tepër, ai duhet të krijojë mekanizmat që konsiderohen të përshtatshëm për të kompensuar sakrificën e veçantë që nënkupton ndryshimi i shpërblimit për punonjësit. Investitorët spanjollë".

Material LPP për panele diellore

ICSID

Lidhur me arbitrazhet ndërkombëtare, duhet të theksohet se ato janë procese shumë të ngadalta dhe se rezolutat e tyre janë përfundimtare. Në çështjen ICSID, 27 nga 28 çështje tashmë kanë caktuar gjykatën përkatëse, të formuar nga një president dhe dy gjyqtarë, një i zgjedhur nga secila palë. Të tre janë nga vende të ndryshme dhe të ndryshme. Shpenzimet e arbitrazhit të fundit ICSID, i cili i dha arsyen Britanik Eiser, arritën në gati 900.000 euro, nga të cilat 255.000 i korrespondonin presidentit të gjykatës, amerikanit John Crook, 163.000 euro arbitrit bullgar Alexandrov, i cili mbrojti padites, dhe 114.000 te Zelandezi i Ri McLachlan, i cili mbrojti interesat e Mbreterise se Spanjes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.