Deti ka burime të ndryshme të afta për të gjeneruar energji

Brenda llojeve të ndryshme të energji e rinovueshme, ata që kanë detin si burimin e tyre kryesor janë më efikasët. Kjo deklaratë buron nga fakti se duke mos pasur "hije" në oqeane, burime të tilla si ajri, për shembull, mund të shfrytëzohen plotësisht. Me fjalë të tjera, nuk ka pengesa dhe ajri mund të përdoret plotësisht në rastin e turbinave të erës, të cilat me fletët e tyre të mëdha mbledhin erën më ngadalë dhe e shndërrojnë atë në energji në një përqindje më të madhe.

Era në det të hapur

Padyshim, era e hapur është bërë më e përsëritura e llojit të saj, tashmë në fund të vitit 2009 ajo kishte një fuqi të instaluar prej 2 mijë e 63 Mw dhe megjithëse ka udhëheqës në sektor si Danimarka dhe Mbretëria e Bashkuar, vende të tilla si Kina janë të përkushtuar për të rritur fuqinë e tyre, dhe zhvillimin e më shumë kërkimit, zhvillimit dhe inxhinierisë inovative që lejon shfrytëzimin maksimal të fermat e erës në det të hapur duke u zhvilluar turbinat e erës që mund të veprojnë në mënyrë efikase nga deti.

Energjia e valës

Por në det është një burim i disa burimeve, në këtë kuptim energjia e gjeneruar nga valët (pushtet motor vale) gjithashtu mund të shndërrohet në energji elektrike.

Megjithëse është më pak i zhvilluar, ai ka teknologji eksperimentale:

- Strukturat e ankoruara në bregdet ose në shtratin e detit (gjenerata e parë).

- Struktura në det të hapur me elementë lundrues ose në fund në ujërat sipërfaqësorë (gjenerata e dytë).

- Struktura në det të hapur, në ujëra të thella me një kufi prej 100 metrash, me elementë mbledhës lundrues ose të zhytur (gjenerata e tretë).

- Në Vendin Bask po zhvillohet një projekt me një teknologji të quajtur Shtyllë Uji lëkundëse në të cilën lëvizja e valëve prodhon presion mbi një vëllim të ajrit që përmbahet në një kolonë gjysmë të zhytur, me forcë të mjaftueshme që ai ajër të rrjedhë dhe të funksionojë një turbinë.

- Pajisjet e tjera janë amortizues ose zbutës, të cilat përfitojnë nga lëvizja e valëve për të prodhuar energji mekanike që shndërrohet në energji elektrike.

- Teknologjitë e tjera bazohen sistemet e mbingarkesës dhe terminatorët.

Energjia e baticës

Bëhet fjalë për të përfituar nga ngritja dhe rënia e detit që prodhojnë baticat. Parimi është që një rezervuar uji të mbushet me baticë të lartë dhe të zbrazet me baticë të ulët, kur niveli i ujit midis detit dhe rezervuarit arrin një nivel të caktuar, uji kalon përmes një turbine që prodhon energji elektrike. Në Francë (La Rance) ekziston një strukturë e tillë.

Sistemi ka disavantazhet e tij: lartësia e valëve duhet të kalojë 5 metra, e cila është një kufizim sepse kjo gjendje plotësohet vetëm në vende të caktuara. Disavantazhi i dytë është i tij ndikim mjedisor të larta pasi që këto kushte ndodhin në vende me rëndësi ekosistemet detare.

Vlerësimi termik oqeanik

Isshtë diferenca e temperaturës midis sipërfaqes së detit dhe ujërave të thella, diferenca e temperaturës e të cilave duhet të jetë më e madhe se 20º C (rajone ekuatoriale dhe subtropikale).

Isshtë një teknologji që sapo ka filluar në vende si India, Japonia dhe Hawaii.

Presioni osmotik

I referohet përdorimit të ndryshimit të presionit midis ujit të ëmbël nga lumenjtë dhe ujit të kripur nga deti. Kompania mbajtëse norvegjeze Statkraft zhvillon një projekt në fiordin e Oslos me këto parime.

Notimi i kripës

Bazohet në ndryshimin midis përmbajtjes së kripës midis ujit të lumit dhe ujit të detit. Kur këto ujëra përzihen, prodhohet një energji që mund të shndërrohet në energji elektrike.

Deti ofron shumë potencial energjetik por teknologjitë për të përfituar prej tyre janë ende në fazën e eksperimentimit, me përjashtim të erës në det të hapur, e cila tashmë është konkurruese.

Pengesa kryesore për të energjitë detare është kostoja e lartë e shfrytëzimit të saj, kjo ka ngadalësuar zhvillimin e saj krahasuar me të tjerat energji e rinovueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   XXD dijo

    Faleminderit për informacion