Energjia e valës vjen nga lëvizja e valëve

Energjia jomotorike

Valët e detit nuk janë të dobishme vetëm për surfers por të gjithë mund të përfitojmë nga energjia që prodhon lëkundja e tyre për të prodhuar ELECTRICIDAD me teknologjinë e duhur për të. Kjo energji e ripërtëritshme jo-ndotëse quhet valë ose fuqi e valëve dhe deri më tani ka pak projekte në botë pasi teknologjia e saj është e shtrenjtë dhe e vështirë.

Në Spanjë, energjia e valëve nuk është shfrytëzuar ende komercialisht, ka vetëm dy stacione pilot në Komunitetin e Cantabria dhe Vendin Bask, dhe njëri është në tubacion në Granadilla, Tenerife.

Energjia e prodhuar nga valët shfrytëzohet nga vozitje që zbresin dhe ngrihen mbi një piston, në të cilën është instaluar një pompë hidraulike. Uji largohet dhe hyn në pompë dhe me lëvizjen drejton një gjenerator që prodhon energji elektrike i cili dërgohet në tokë nga një kabllo nëndetëse.

Kompania Iberdrola vëni në punë impiantin, në CantabriaDeri më tani, ajo ka instaluar 10 varka në një thellësi prej 40 metra midis 1,5 dhe 3 kilometra nga bregu, uzina zë një sipërfaqe prej 2 kilometra katrorë.

Blerjet kanë një fuqi prej 1,5 MW, ato ngjiten lart e poshtë duke mbështjellë dhe zgjidhur një kabllo që lëviz gjenerator.

Iberdrola siguron se një nga avantazhet e saj është siguria e saj sepse është e zhytur, një tjetër do të ishte qëndrueshmëria e saj më e madhe dhe, sipas kompanisë, ndikimi në mjedis është minimal.

Nga ana e saj, në Motrico, Vend Baske, një fabrikë pilot është duke u ndërtuar aktualisht ku quhet një vozë me një teknologji kolona e ujit lëkundëse. Ndërsa uji hyn në kolonë, ai detyron ajrin në kolonë të kalojë përmes turbinës dhe të rrisë presionin brenda kolonës. Kur uji del, ajri kthehet përsëri përmes turbinës sepse ana oqeanike e turbinës ka më pak presion. Turbina rrotullohet në të njëjtin drejtim dhe bën që gjeneratori të prodhojë energji elektrike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.