Kondrikti

Kondrikti

L Kondrikti (Chondrichthyans), të quajtur edhe peshq kërcorë, janë një grup vertebrorësh ujorë shumë të lashtë. Edhe pse nuk janë aq të shumtë apo të larmishëm sa peshqit kockor, përshtatshmëria e tyre morfologjike, indet muskulore të notit, organet shqisore dhe zakonet e fuqishme grabitqare dhe nofullat tregojnë se atyre u është dhënë një status i fortë ekologjik në mjedisin ku jetojnë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për Chondrichthyes, karakteristikat dhe biologjinë e tyre.

Karakteristikat kryesore të Chondrichthyes

riprodhimi i peshkut kërcor

Ekzistojnë dy lloje të peshqve kërcorë. Më tej, ne do të përshkruajmë karakteristikat e tij kryesore:

Elasmodegët

Peshkaqenët dhe rrezet i përkasin këtij grupi kafshësh. Disa prej tyre janë mishngrënës, ata e lokalizojnë prenë përmes organeve të nuhatjes për shkak të zhvillimit të dobët të shikimit. Aktualisht, ka më shumë se 400 lloje peshkaqenësh në 8 rende dhe rreth 500 lloje rrezesh në 4 rend. Sa për peshkaqenë, shumica kanë karakteristikat e mëposhtme:

 • cuerpo: Një trup në formë gishti me një fytyrë të mprehtë me një bark përpara. Bishti i trupit ka një bisht të mbyllur jonormal, domethënë ka dy forma dhe struktura të ndryshme gjethesh, njëra prej të cilave përmban fundin e shtyllës kurrizore, dhe ajo e përparme ka një palë pendë gjoksi, një palë pendë pelvike. , dhe dy dorsal. pendë teke. Tek meshkujt, pendët e legenit janë modifikuar më parë si organe seksuale për çiftëzim dhe quhen glikoptera, pteropodë ose gjini.
 • Vizioni, lëkura dhe organet receptore: në raport me gojën kanë vrimat e hundës uniforme, barkore dhe të përparme. Sytë nuk kanë kapakë, megjithëse disa specie kanë membrana thithëse, me një stoma pas çdo qepallë. Lëkura është e ashpër dhe në disa specie i ngjan letrës zmerile, ka luspa në formë pllake, të quajtura edhe luspa dermale, të cilat janë të rregulluara në mënyrë të tillë që të reduktojnë turbulencat dhe të kthejnë fytyrën prapa. Ata kanë neuroma në të gjithë trupin dhe kokën e tyre, të cilët janë receptorë jashtëzakonisht të ndjeshëm ndaj dridhjeve dhe rrymave të ujit. Ata gjithashtu kanë receptorë të veçantë që mund të zbulojnë prenë përmes fushës elektrike që lëshojnë, janë flluska Lorenzini në kokë.
 • dhëmbët: Dhëmbët nuk bashkohen me nofullën e poshtme, ka dy rreshta, rreshti i fundit zëvendëson dhëmbët që mungojnë në rreshtin e parë, kështu që dhëmbët e rinj mund të rriten gjithmonë. Në varësi të specieve, këto mund të kenë një formë të dhëmbëzuar për të prerë ushqimin, të mprehta dhe të kenë një funksion kapëse, në rastin e specieve me vija, ato kanë dhëmbë të sheshtë që mund të gërvishten në sipërfaqe.
 • Kockat dhe noti: Ata kanë kocka kërci të mineralizuar, jo aq kockore sa peshqit e tjerë. Gjithashtu, ata nuk kanë një fshikëz noti, gjë që i bën ata të notojnë vazhdimisht ose të qëndrojnë në fund, përndryshe do të fundosen. Nga ana tjetër, ata kanë një mëlçi të madhe, e cila përmban lipide (squalene), e cila gjithashtu e pengon atë të fundoset.

Holocefalos

Brenda Chondrichthyes gjejmë këtë grup që përfshin kimerat. Ky grup i vogël përbëhet nga afërsisht 47 lloje sot. Anatomikisht ka një përzierje të karaktereve të peshkut elasmobranch dhe kockor:

 • trup: Kanë një formë shumë të çuditshme, trupi i tyre është i zgjatur dhe kokat e tyre të dala, kanë një strukturë klasike që mund të mbështesë femrat gjatë çiftëzimit. Hunda e tij është si një lepur dhe bishti i tij është si një kamxhik.
 • Nofullat dhe dhëmbët: Ata nuk kanë dhëmbë, por pllaka të gjera dhe të sheshta. Nofulla e sipërme është e shkrirë plotësisht me kafkën, ndryshe nga të tjerat, prej nga vjen emri i saj (holo = të gjitha, të gjitha dhe cefalo = kokë).
 • madhësia: Ato mund të jenë deri në 2 metra të gjata.
 • mbrojtje: Penda e saj dorsal ka një shpinë helmuese.
 • Ushqimet: Dieta e tyre bazohet në krustacet, molusqet, ekinodermat, peshqit e vegjël dhe algat, të cilat janë përzierje ushqimore që ata bluajnë gjatë ushqyerjes.

Noti i Chondrichthyes

chondrichthyans

Elasmobranchs kanë luspa të lëkurës, të cilat u lejojnë atyre të zvogëlojnë turbulencat kur notojnë. Nga ana tjetër, së bashku me mëlçinë e tyre të pasur me lipide, aftësinë e tyre për të gëlltitur ajrin dhe pendët e tyre, ata janë notarë të shkëlqyer dhe këto përshtatje i lejojnë ata të qëndrojnë në ujë. Pendat e çuditshme mund t'ju bëjnë të lëkundeni, madje edhe pendët mund t'ju kontrollojnë. Nga ana tjetër, krahu i pasmë mund të kontrollojë shtytjen dhe të gjenerojë forcë pezullimi për shkak të formës së tij të pazakontë.

Rrezet Manta janë përshtatur për jetën nën ujë, trupi është i rrafshët, me pendë uniforme që zgjerohen dhe bashkohen me kokën, duke u bërë si krahë gjatë notit. Dhëmbët e tyre janë të rrafshët, të aftë për të kruar sipërfaqe dhe për të bluar ushqimin, që zakonisht janë krustace, molusqe dhe peshq të vegjël.

Bishti i tyre është në formë kamxhiku, me një ose më shumë gjemba në fund, të cilat janë të lidhura me gjëndrat helmuese të specieve të caktuara. Ata gjithashtu kanë organe elektrike në të dy anët e kokës, të cilat mund të prodhojnë goditje elektrike dhe të trullosin gjahun ose grabitqarët e tyre.

riprodhim

Evolucioni i Chondrichthyes

Peshqit kërcorë kanë fekondim të brendshëm dhe modalitete të ndryshme riprodhuese që do t'i shohim më poshtë:

 • Vezore: Bëjnë vezë të mbushura me të verdha menjëherë pas fekondimit. Shumë peshkaqenë dhe rreze vendosin vezët e tyre në qeskën keratinoze. Në fund të qeskës formohen filamente të ngjashme me tendilet, të cilat përdoren për t'u ngjitur në objektin e parë të ngurtë që prekin. Embrionet mund të formohen në 6 muaj deri në 2 vjet. Zakonisht ky model shfaqet te speciet e vogla bentike, të cilat mund të bëjnë deri në 100 vezë.
 • Viviparous: Ata do të zhvillojnë një placentë të vërtetë nga e cila embrioni mund të hajë. Kjo mënyrë riprodhimi promovoi suksesin e tyre evolucionar në këtë grup. Ndodh në pothuajse 60% të peshqve kërcorë dhe specieve të mëdha aktive.
 • Vezore: ata e mbajnë embrionin në tubin fallopian gjatë zhvillimit embrional dhe ushqehen me qeskën e tij të verdhë deri në lindje. Nga ana tjetër, ai u siguron embrioneve lloje të ndryshme ushqimi, si lecitina, ku embrioni ushqehet me të verdhën e vezës; ushqyerja e indeve, ku një ose më shumë embrione ushqehen nga lëngu (ushqimi i indeve) të prodhuar nga villi në sipërfaqen e brendshme të mitrës. Nga ana tjetër, ka vezë, pra embrione që ushqehen me vezë të fekonduara kur ato janë në mitër. Së fundi, ka oleandrat ose kanibalizmin në mitër.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth Chondrichthyes dhe karakteristikat e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)