Burimet e reja të panjohura të energjisë

Pjepër

Pas termit metanizimi fsheh një proces natyror për degradimin e lëndës organike në mungesë të oksigjenit. Kjo prodhon gaz dhe për këtë arsye pushtet. Shumë kompani sot e përdorin këtë teknikë për të hequr qafe mbeturinat e tyre, duke përdorur burime të reja, të panjohura të energjisë interesante.

Pjeprat e kalbur

Çdo sezon, një kompani frutash në Francë gjen 2000 tonë pjeprat që nuk mund të shesin. Sidoqoftë, menaxhimi i këtyre mbeturinave ka një kosto të përafërt prej 150.000 € në vit për transport dhe trajtim. Në vitin 2011, kompania bleu një njësi metanizimi të zhvilluar nga një kompani belge, GreenWatt. Parimi është i thjeshtë. Frutat e dëmtuara ose të kalbura vendosen në një vend ku ato janë degraduar nga bakteret që japin biogaz. Energjia e prodhuar rishitet, ndërsa nxehtësia përdoret brenda vetë fabrikës.

Karrota të kalbura

I njëjti parim ndodh me karotat. Një grup francez, një nga udhëheqësit evropianë në kultivimin e karotë, përuroi në 2014 një njësi biometanizimi, e zhvilluar gjithashtu nga kompania GreenWatt. Grupi prodhon energji për ekuivalentin e 420 shtëpive.

Energjia nga djathi

Djathi gjithashtu ka veti të padyshimta. Bashkimi i prodhuesve në zonën e Savojës, Francë, përuroi tetorin e kaluar një njësi për transformimin e hirrë, lëngu i verdhë i gjeneruar nga prodhimi i djathit. Përveç prodhimit të gjalpit, ky element është gjithashtu një burim energjie përmes një procesi të metanizim. Kjo njësi duhet të lejojë prodhimin e afro tre milion kWh energji në vit, domethënë ekuivalentin e konsumit të energjisë elektrike prej 1500 banorëve.

Jashtëqitje njerëzore

Një autobus shumë i veçantë udhëton në rrugët e Bristol, Në Angli. Origjinaliteti i automjetit është se ai qarkullon falë jashtëqitjeve njerëzore. Isshtë një karburant i gjelbër pasi lëshon 80% të dioksidit të karbonit dhe midis 20 dhe 30% të dioksid karbon më pak se një motor nafte. Ky biobus mund të udhëtojë deri në 300 km falë jashtëqitjeve natyrore vjetore organike të 5 personave. Përballë suksesit të projektit të saj pilot, kompania GJENEKO sapo ka nisur një kërkesë për financim tek Qeveria për të zhvilluar rrjetin e saj të energjisë së pastër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   casaalameda dijo

    Ka shumë përparësi të biogazit. Mund të përdoret si furnizim me energji në orët e pikut, pasi nuk ka nevojë për diell ose erë për ta prodhuar dhe nuk ka nevojë për bateri për ta grumbulluar atë.