Gjithçka që duhet të dini për biogazin

biogazit

Ekzistojnë burime të shumta të ripërtëritshme të energjisë përveç atyre që ne i njohim si erë, diellore, gjeotermale, hidraulike, etj. Sot ne do të analizojmë dhe mësojmë rreth një burimi të ripërtëritshëm të energjisë, ndoshta jo aq i njohur sa pjesa tjetër, por me një fuqi të madhe. Bëhet fjalë për biogazin.

Biogas është një gaz i fuqishëm që nxirret nga mbetjet organike. Përveç përfitimeve të shumta, ajo është një formë e energjisë së pastër dhe të ripërtëritshme. Dëshironi të dini më shumë rreth biogazit?

Karakteristikat e biogazit

Biogas është një gaz që gjenerohet në mjedise natyrore ose në pajisje specifike. Isshtë produkt i reaksioneve të biodegradimit të lëndës organike. Ato zakonisht prodhohen në deponi pasi të gjitha materiet organike të depozituara degradojnë. Kur lënda organike në fjalë është e ekspozuar ndaj agjentëve të jashtëm, veprimi i mikroorganizmave të tilla si bakteret metanogjene (bakteret që shfaqen kur nuk ka oksigjen dhe ushqehen me gaz metani) dhe faktorë të tjerë e degradojnë atë.

Në këto mjedise ku oksigjeni nuk ekziston dhe këto baktere hanë lëndë organike, produkti i tyre i mbeturinave është gazi i metanit dhe CO2. Prandaj, përbërja e biogazit është një përzierje e përbërë nga 40% dhe 70% metan dhe pjesa tjetër e CO2. Ai gjithashtu ka përmasa të tjera të vogla të gazrave si hidrogjeni (H2), azoti (N2), oksigjeni (O2) dhe sulfuri i hidrogjenit (H2S), por ato nuk janë thelbësore.

Si prodhohet biogazi

prodhimi i biogazit

Biogazi prodhohet nga dekompozimi anaerobik dhe është shumë i dobishëm për trajtimin e mbetjeve të biodegradueshme, pasi prodhon një lëndë djegëse me vlerë të lartë dhe gjeneron një derdhje që mund të aplikohet si kondicioner toke ose plehrash gjenerike.

Me këtë gaz energjia elektrike mund të gjenerohet në mënyra të ndryshme. E para është përdorimi i turbinave për të lëvizur gazin dhe për të gjeneruar energji elektrike. Një tjetër është përdorimi i gazit për të gjeneruar nxehtësi në furra, soba, tharëse, kaldaja ose sisteme të tjera të djegies që kërkojnë gaz.

Ndërsa gjenerohet si rezultat i dekompozimit të lëndës organike, ajo konsiderohet si një lloj i energjisë së rinovueshme që është i aftë të zëvendësojë lëndët djegëse fosile. Me të ju gjithashtu mund të merrni energji për gatim dhe ngrohje ashtu si funksionon gazi natyror. Në mënyrë të ngjashme, biogazi është i lidhur me një gjenerator dhe krijon energji elektrike përmes motorëve me djegie të brendshme.

Potenciali energjetik

Nxjerrja e biogazit në deponi

Nxjerrja e biogazit në deponi

Kështu që mund të thuhet se biogaz ka një potencial të tillë që të zëvendësojë karburantet fosile është sepse me të vërtetë duhet të ketë një fuqi të madhe energjetike. Me një metër kub biogaz mund të gjenerojë deri në 6 orë dritë. Drita e gjeneruar mund të arrijë deri në të njëjtën gjë me një llambë 60 vat. Ju gjithashtu mund të përdorni një frigorifer me metër kub për një orë, një inkubator për 30 minuta dhe një motor HP për 2 orë.

Prandaj, biogazi konsiderohet një gaz i fuqishëm me kapacitet të pabesueshëm energjetik.

Historia e biogazit

marrja e biogazit shtëpiak

Përmendjet e para që mund të shihen për këtë gaz datojnë që nga viti 1600, kur disa shkencëtarë e identifikuan këtë gaz si atë që vjen nga dekompozimi i lëndës organike.

Me kalimin e viteve, në 1890, ajo u ndërtua biodigester i parë ku prodhohet biogaz dhe ishte në Indi. Në vitin 1896 llambat e rrugës në Exeter, Angli, u furnizuan me gaz të mbledhur nga tretësit që fermentonin llumin nga kanalizimet e qytetit.

Kur mbaruan dy luftërat botërore, të ashtuquajturat fabrika për prodhimin e biogazit filluan të përhapeshin në Evropë. Në këto fabrika u krijua biogaz për t'u përdorur në automobilat e kohës. Depozitat Imhoff njihen si ato të afta për të trajtuar ujërat e ujërave të zeza dhe për të fermentuar lëndë organike për të prodhuar biogaz. Gazi që u gjenerua u përdor për funksionimin e termocentraleve, për automjetet komunale dhe në disa qytete u injektua në rrjetin e gazit.

Përhapja e biogazit u pengua nga aksesi i lehtë dhe performanca e lëndëve djegëse fosile dhe, pas krizës energjetike të viteve 70, kërkimi dhe zhvillimi i biogazit filloi përsëri në të gjitha vendet e botës, duke qenë më i përqendruar në vendet e Amerikës Latine.

Gjatë 20 viteve të fundit, zhvillimi i biogazit ka pasur shumë përparime të rëndësishme falë zbulimeve në lidhje me procesin mikrobiologjik dhe biokimik që vepron në të dhe falë hetimit të sjelljes së mikroorganizmave që ndërhyjnë në kushte anaerobe.

Çfarë janë biodigesat?

impiantet e biogazit

Biodigestuesit janë lloje të kontejnerëve të mbyllur, hermetikë dhe të papërshkueshëm nga uji, ku lënda organike vendoset dhe lejohet të dekompozohet dhe gjenerojë biogaz. Biodigester duhet të jetë i mbyllur dhe hermetik në mënyrë që bakteret anaerobe të mund të veprojnë dhe degradojnë lëndën organike. Bakteret metanogjene rriten vetëm në mjedise ku nuk ka oksigjen.

Këta reaktorë kanë dimensione me më shumë se 1.000 metra kub kapacitet dhe ato punojnë në kushtet e temperaturave mezofile (midis 20 dhe 40 gradë) dhe termofile (më shumë se 40 gradë).

Biogas gjithashtu nxirret nga deponitë ku, ndërsa shtresat e lëndës organike mbushen dhe mbyllen, krijohen mjedise pa oksigjen në të cilat bakteret metanogjene po degradojnë lëndën organike dhe gjenerojnë biogaz që nxirret përmes tubave përçues.

Përparësitë që biodi tretësit kanë mbi objektet e tjera të gjenerimit të energjisë është se ato kanë një ndikim të ulët mjedisor dhe nuk kërkojnë personel shumë të kualifikuar. Përveç kësaj, si një nënprodukt i dekompozimit të lëndës organike, mund të merren plehra organikë që ripërdoren për të fekonduar të korrat në bujqësi.

Gjermania, Kina dhe India janë disa nga vendet pioniere në prezantimin e kësaj lloj teknologjie. Në Amerikën Latine, Brazili, Argjentina, Uruguaji dhe Bolivia kanë treguar progres të rëndësishëm në përfshirjen e tyre.

Aplikimi i biogazit sot

përdorimet e biogazit sot

Në Amerikën Latine, biogaz përdoret për të trajtuar stilin në Argjentinë. Stilimi është mbetja që prodhohet në industrializimin e kallamit të sheqerit dhe në kushte anaerobe është degraduar dhe gjeneron biogaz.

Numri i biodigesave në botë nuk është akoma shumë përcaktues. Në Evropë ka vetëm 130 biodi tretës. Sidoqoftë, kjo funksionon si fusha e energjive të tjera të rinovueshme si dielli dhe era, domethënë ndërsa teknologjia zbulohet dhe zhvillohet, kostot e prodhimit ulen dhe besueshmëria e gjenerimit të biogazit përmirësohet. Prandaj, besohet se ato do të kenë një fushë të gjerë zhvillimi në të ardhmen.

Zbatimi i biogazit në zonat rurale ka qenë shumë i rëndësishëm. E para ka shërbyer për të gjeneruar energji dhe plehra organikë për fermerët në zonat më margjinale që kanë më pak të ardhura dhe qasje të vështirë në burimet konvencionale të energjisë.

Për zonat rurale, është zhvilluar teknologjia që kërkon të arrijë tretjen me një kosto minimale dhe me mirëmbajtje të lehtë për tu operuar. Energjia që duhet të prodhohet nuk është aq sa në zonat urbane, prandaj nuk është aq e kushtëzuar që efikasiteti i saj të jetë i lartë.

Një zonë tjetër për të cilën përdoret biogaz sot Isshtë në sektorin e bujqësisë dhe agro-industriale. Objektivi i biogazit në këta sektorë është sigurimi i energjisë dhe zgjidhja e problemeve serioze të shkaktuara nga ndotja. Me biodigesters ndotja e lëndës organike mund të kontrollohet më mirë. Këta biodi tretës kanë më shumë efikasitet dhe zbatimi i tyre, përveç që kanë kosto fillestare të lartë, kanë sisteme më komplekse të mirëmbajtjes dhe funksionimit.

Përparimet e fundit në pajisjet e kogjenerimit kanë lejuar një përdorim më efikas të gazit të gjeneruar dhe përparimet e vazhdueshme në teknikat e fermentimit sigurojnë një zhvillim të qëndrueshëm në këtë fushë.

Kur përfshihet kjo lloj teknologjie, është e detyrueshme që produktet që shkarkohen në rrjetin e kanalizimeve të qyteteve janë ekskluzivisht organike. Përndryshe, funksionimi i tretësve mund të ndikohet dhe prodhimi i biogazit është i vështirë. Kjo ka ndodhur në disa vende dhe biodigestuesit janë braktisur.

Një praktikë shumë e përhapur në të gjithë botën është ajo e deponisë sanitare. Qëllimi i kësaj praktike është atë të eleminimit të sasive të mëdha të mbetjeve të gjeneruara në qytete të mëdha dhe me këtë, me teknikat moderne, është e mundur të nxirret dhe pastrohet gazi i metanit që gjenerohet dhe që dekada më parë kjo krijoi probleme serioze. Probleme të tilla si vdekja e bimësisë që ishte në zona pranë spitaleve, erërat e këqija dhe shpërthimet e mundshme.

Përparimi i teknikave të nxjerrjes së biogazit ka lejuar që shumë qytete në botë, të tilla si Santiago de Kili, të përdorin biogaz si burim energjie në rrjetin e shpërndarjes së gazit natyror në qendrat urbane.

Biogas ka pritje të mëdha për të ardhmen, pasi është një energji e rinovueshme, e pastër që ndihmon në lehtësimin e ndotjes dhe problemet e trajtimit të mbeturinave. Për më tepër, ai kontribuon pozitivisht në bujqësi, duke dhënë si nënprodukt plehra organikë që ndihmojnë në ciklin jetësor të produkteve dhe pjellorinë e të korrave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ek. Jorge Bussi dijo

  boas,
  Unë jam duke kërkuar për të bërë një biodigester.
  Duke punuar në një fermë derrash me 8000 krerë, kam nevojë për një kompani që ka përvojë në ndërtimin e biodigesave.
  Kjo është në rajonin e jugut.
  Sinqerisht
  G. Bussi