Bast mbi qymyr helmon ajrin e Vietnamit

Ndotja e qymyrit në Vietnam

Bast i miratuar nga autoritetet vietnameze për termocentralet me qymyr në mënyrë që të plotësohet rritja e fortë e kërkesës për energji sjell me vete rritja e emisioneve ndotëse, duke e bërë kështu ajrin në qytetet kryesore jo të shëndetshëm.

Hanoi është qyteti më i prekur, tashmë vetëm në vitin 2017 shijoi 38 ditë ajër të pastër, duke katërfishuar nivelet minimale mesatare të OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë), sipas një raporti të ri nga Green ID (Qendra Vietnameze për Inovacionin dhe Zhvillimin e Gjelbër).

Në të njëjtën kohë që trafiku dhe industritë përreth kanë të bëjnë diçka me emetimet si në çdo qytet tjetër shtohen më shumë se 20 termocentrale përreth kryeqytetit.

Raporti i sipërpërmendur tregon këtë fakt si një nga faktorët kryesorë, me cilësinë e ajrit në vendet e fundit në Azinë Juglindore.

Nguyen Thi Khanh, Drejtor i Green ID, shpjegoi në një konferencë të fundit në Hanoi se:

"Vende si Kina dhe Koreja e Jugut po i kthejnë shpinën qymyrit sepse ai paraqet një rrezik për shëndetin.

Timeshtë koha që ne të zgjedhim një mënyrë të re zhvillimi që nuk përfshin sakrificën e mjedisit dhe ajrin e pastër ”.

Sidoqoftë, zëra si ai i Khanh, për fat të mirë gjithnjë e më të shumtë, nuk i ndryshojnë planet e autoriteteve Vietnameze, të cilat ata i kanë parë në Qymyri është një burim i lirë energjie për të përmbushur nevojat e industrisë dhe vetë konsumatorëve, të cilët rriten me më shumë se 10% çdo vit.

Më shumë termocentrale me qymyr

Progresi i jashtëzakonshëm ekonomik i 3 dekadave të fundit ka shkaktuar kërkesën për energji, si pasojë kemi shumë dëmtime në mjedis.

Midis 1991 dhe 2012, PBB-ja e vendit (Prodhimi i Brendshëm Bruto) u rrit me 315% ndërsa rritja e emetimeve të gazeve serrë qëndroi në 937%.

Nga ana tjetër, me 26 impiantet e qymyrit që vendi ka në veprim, regjimi komunist planifikon të shtojë 6 të tjera deri në vitin 2020 dhe të ketë operacione deri në 2030 të paktën 51 fabrika qymyri, duke shpresuar në këtë mënyrë për të prodhuar më shumë se gjysmën e energjisë së konsumuar, duke djegur rreth 129 milion ton qymyr në vit.

makineri thelbi qymyri

Në provincën e Long An, shumë afër Ho Chi Ming (qyteti më i populluar në vend dhe ku ajri rritet në mënyrë alarmante), është planifikuar ndërtimi i një prej më të fuqishmëve nga këto termocentrale me qymyr.

Qendra Vietnameze për Inovacionin dhe Zhvillimin e Gjelbër vlerëson se nëse ndërtimi i kësaj fabrike përfundon, vëllimi i pluhurit në ajër në disa zona do të shumëzohet me 11, përveç kësaj, oksidi i squfurit do të rritet me 7 dhe ai i oksidit të nitratit me 4 krahasuar me nivelet e vendosura në 2014.

Kjo do ta bëjë të vështirë Angazhimi i Vietnamit për të ulur emetimet e tij ndotëse me 2030 me 25%.

Vdekjet e parakohshme

Sipas një studimi të botuar nga Universiteti i Harvardit dhe Greenpeace, ndërtimi dhe hapja e këtyre termocentraleve me qymyr do të shkaktojë gjithashtu një rritje të mprehtë të vdekjeve të parakohshme në vend.

Vlerësohet se deri në vitin 2030 më shumë se 20.000 Vietnamisht do të vdesin në vit, rreth pesë herë më shumë se në 2011 dhe madje tejkalon mesataren e vendeve përreth.

Kim Yong Kim, President i Bankës Botërore paralajmëroi në një konferencë që:

"Nëse Vietnami vazhdon me planet e tij dhe vendet e rajonit ndjekin të njëjtën rrugë, do të ishte një katastrofë për planetin."

Kjo njësi, e cila ka financuar disa fabrika qymyri në Azi vitet e fundit, do të përfundojë me ndihmën e saj nga viti 2019. Sidoqoftë, Vietnami do të kthehet në financim nga vende të tilla si Koreja e Jugut, Japonia dhe Kina, vende ku qymyri po humbet terren dhe kërkesat e tij mjedisore janë shumë më të rrepta për kompanitë.

Për këto arsye, alternativa e qëndrueshme e kërkuar nga Banka Botërore dhe grupet mjedisore për numrin e orëve me diell dhe potencialin e erës së disa rajoneve për regjimin e Hanoi nuk duket një përparësi.

Hoang Quoc Vuong, Zëvendës Ministër i Industrisë, justifikuar se:

"Impulsi për të ecur përpara do të vazhdojë të jetë ai i energjisë së gjeneruar me qymyr për shkak të vështirësive teknike dhe mungesës së stabilitetit të diellit dhe erës në vend."

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.