Avantazhet dhe disavantazhet e energjisë gjeotermale

Procesi industrial

Energjitë e rinovueshme janë padyshim e ardhmja në planin afatmesëm dhe afatgjatë, nevoja për të kërkuar lloje të tjera të energjisë për të zëvendësuar rezervat fosile gjithnjë e më të varfëra

Nëse flasim për energji gjeotermale, ne i referohemi një lloji të energjisë plotësisht të rinovueshme, por nëse përdorimi i saj e drejtpërdrejtë është e lartë, që do të thotë, kapaciteti i rigjenerimit të depozitës është më i vogël se ai i nxjerrjes, tha që ripërtëritja do të humbasë.

Çfarë është energjia gjeotermale?

Energjia gjeotermale është një energji e rinovueshme që përfiton nga nxehtësia e nëntokës në ajër të kondicionuar dhe për të marrë ujë të ngrohtë sanitar në një mënyrë ekologjike. Megjithëse është një nga burimet e ripërtëritshme të energjisë më pak i njohur, efektet e tij janë spektakolare për t’u admiruar në natyrë. Me siguri që të gjithë mund të kujtojmë imazhet e vullkanit Etna në Siçili në shpërthim të plotë, ne kemi provuar ndonjëherë efektet relaksuese të ujërave termale ose fumarolët dhe gejzerat e admiruara, të tilla si ato në parkun Timanfaya në Lanzarote, për shembull.

Pothuajse gjithmonë, përdorimi i tij i drejtpërdrejtë për prodhimin e energjisë elektrike bëhet vetëm në vende të caktuara në tokë, ku ka rrethana të caktuara. shumë e veçantë, ndërsa nëse doni ta përfitoni atë për qëllime termike, mundësitë janë rritur ndjeshëm.

aplikimet

Zbatimet gjeotermale varen nga karakteristikat e secilit burim. Burimet gjeotermale me temperaturë të lartë (mbi 100-150ºC) përdoren kryesisht për prodhimi i energjisë elektrike. Kur temperatura e rezervuarit nuk është e mjaftueshme për të prodhuar energji elektrike, aplikimet e tij kryesore janë termike në sektorët industriale, të shërbimeve dhe të banimit.

histori

Suedia ishte vendi i parë evropian që përdori energjia gjeotermike, si pasojë e krizës së naftës të vitit 1979. Në vende të tjera të tilla si Finlanda, Shtetet e Bashkuara, Japonia, Gjermania, Hollanda dhe Franca, energjia gjeotermale është një energji e njohur që zbatohet për dekada.

Avantazhet dhe disavantazhet

Nëse flasim për avantazhet dhe disavantazhet e kësaj burim i rinovueshëm, bien në sy:

avantazh

 1. Isshtë plotësisht falas dhe lokale, pasi që nuk varet nga palët e treta për përdorimin e tij.
 2. Ajo është e rinovueshme në natyrë, me atë që do të thotë në drejtim të emisioneve të gazit nga efekt serrë, dhe në veçanti, dioksid karboni.
 3. Ai favorizon zhvillimin e industrisë lokale, përveç krijimit të një lloji të punësim i kualifikuar.

meta

 1. performanca termodinamike e objekteve nuk është shumë e lartë.
 2. Në përgjithësi kërkohen investime të mëdha për të përfituar elektrikisht ky burim, kur përveç kësaj fuqia e nxjerrjes nuk është e lartë.
 3. Shfrytëzimi i depozitës gjithmonë përfshin një shkallë të caktuar pasigurie, veçanërisht për shkak të ndryshimit në potencialin e tij në kërkim dhe shfrytëzimi. Kjo është ajo që shkakton një ndryshim të rëndësishëm në përfitimin e projekteve.
 4. Përdorimi i burimit duhet të kryhet afër vendit të origjinës, në mënyrë që nganjëherë objektet të jenë larg qendrave urbane, në thelb kur ka prodhim të energjisë elektrike.

Energjia gjeotermale në Spanjë

Në Spanjë përdorimi i këtij burimi të energjisë është pothuajse zero, megjithëse kjo nuk do të thotë se nuk ka potencial. Në lidhje me prodhimin e energjisë elektrike, vetëm Ishujt Kanarie Për shkak të origjinës së tyre vullkanike, ata do të kishin një potencial të mjaftueshëm apriori për të pritur një instalim, ndërsa përdorimi i tyre për qëllime termike mund të përdoret tashmë në një numër më të madh vendesh.

Lajmet e fundit na çojnë në faktin se Galicia mund të bëhet një nga qytetet pioniere në përdorimin e energji gjeotermike për ngrohje, kondicionim të ajrit dhe ujë të nxehtë në ndërtesa. Madje është folur për kompaninë e parë të prodhimit të pompave të nxehtësisë

Ky është në kontrast me realitetin e vendeve të tjera, i tillë është rasti i Kilit, ku impianti i parë gjeotermal në Amerikën e Jugut , me një investim prej më shumë se 320 milion dollarë, i cili do të gjenerojë energji për 165000 familje.

Isshtë një impiant energjie i instaluar 48 MW që do të gjenerojë afërsisht 340 GWh në vit.

Nxjerrja e lëngut me temperaturë të ulët nga brendësia e Tokës dhe përdorimi i tij, për shembull, në serrat e ngrohjes, supozon një përfitim në prodhimi hortikulturor, pasi lejohet të kultivohen jashtë sezonit specie hortikulturore që nuk mund të kryheshin ndryshe.

Në sektorin e banimit dhe shërbimeve, ky burim mund të përdoret gjithashtu sepse kërkon energji nga entalpi e ulet.

Shembuj të jashtëzakonshëm të këtyre përdorimeve mund të jenë projekti i kondicionimit të ajrit të platformave, dhomave teknike dhe lokaleve komerciale të Stacioni i metrosë Pacífico në qytetin e Madridit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.