Një ajsberg i madh po ndahet nga Antarktida

Ajsberg

Un copë e madhe e raftit të akullit Larsen C i Antarktidës do të prishej për disa muajt e ardhshëm dhe kështu do të formonte një nga 10 ajsbergët më të mëdhenj të parë ndonjëherë.

Nëse ajsbergu më në fund prishet, dhe është ashtu siç duket se do të jetë, ajo do të jetë rezultat i një çarje të madhe në raftin e akullit që është rritur vazhdimisht për dekadat e fundit.

Çarja papritmas filloi të rritet mbi 17,7 milje në dhjetor dhe tani është 80 kilometra i gjatë me vetëm 18,5 kilometra për t’u thyer plotësisht. Uji më i ngrohtë nën raftin e akullit dhe ajri i ngrohtë sipër mund të kenë kontribuar në rritjen eksponenciale të përçarjes, megjithëse shkencëtarët aktualisht nuk kanë prova të qarta të shkaqeve aktuale.

Profesori i Universitetit të Swansea dhe udhëheqësi i ekipit të monitorimit të çarjeve Adrian Luckman i tha BBC-së se nëse ajsbergu nuk ndahet në muajt e ardhshëm, thjesht do të habiteshit që nuk ndodhi kështu:

Nuk ka qenë aq sa duhet imazhe pa re nga LandsatPor ne kemi qenë në gjendje të kombinojmë disa imazhe radarësh të Esa Sentinel-1 për të kuptuar shkallën, dhe kështu duket pothuajse e pashmangshme që çarja totale do të ndodhë.

El problem real me thyerjen e ajsbergut është se kjo mund të ndikojë në pjesën tjetër të Larsen C. Rafti fqinj i akullit njihet si Larsen B dhe është fragmentuar në mijëra copa që nga viti 2002. Nëse Larsen C pëson të njëjtin fat, niveli i detit mund të rritet me tetë centimetra me 20 centimetra , të cilat mund të dëmtojnë habitatet bregdetare.

Do të jetë një çështje muajsh që mund të dimë nëse ajo raft akulli me të vërtetë që ne tashmë e dinim për ndarjen e tij 4 muaj më parë, mbetet i paprekshëm dhe nuk ndahet përfundimisht nga Antarktida.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.