Energjia aerotermale kundrejt energjisë gjeotermale: cili sistem klimatizimi është më i përshtatshëm për shtëpinë tuaj?

Aerotermale vs Gjeotermale

Është gjithnjë e më e zakonshme të dëgjosh rëndësinë e burimeve të rinovueshme të energjisë për të reduktuar ndikimin mjedisor dhe për të arritur kursime më të mëdha të energjisë në të njëjtën kohë. Në kërkimin tonë për efikasitetin e energjisë, ne kemi zbuluar dy sisteme që lejojnë aksesin në energji me kosto të ulët dhe janë miqësore me planetin tonë dhe të ardhmen e tij. Ne flasim për aerotermale dhe gjeotermale, dy teknologji që përdorin burimet natyrore për të gjeneruar nxehtësi për shtëpitë tona. Të dyja mund t'u ofrojnë përdoruesve ngrohje në dimër, ftohje në verë dhe ujë të ngrohtë shtëpiak gjatë gjithë vitit. Në rastin e gjeotermisë, ajo përdor stabilitetin e temperaturës së tokës për të gjeneruar nxehtësi për shtëpinë, ndërsa aerotermale merr nxehtësi nga ajri përreth.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cili është sistemi më efikas për shtëpinë tuaj nëse energjia aerotermale apo energjia gjeotermale.

Funksionimi i pompave të nxehtësisë aerotermale dhe gjeotermale

Prodhimi i energjisë

Si gjeotermale ashtu edhe ato aerotermale punojnë me teknologjinë e pompës së nxehtësisë, duke lejuar një shkëmbim energjie midis dy burimeve, si p.sh. midis brendësisë së shtëpisë dhe ajrit të jashtëm, ose midis brendësisë së shtëpisë dhe tokës.

Teknologjia e pompës së nxehtësisë lejon që ky shkëmbim energjie të ndodhë në kundërshtim me natyrën. Në dimër jemi mësuar që nxehtësia brenda shtëpisë shpërndahet drejt jashtë, ndërsa në verë vërejmë fenomenin e kundërt. Në këtë kuptim, në dimër një pompë nxehtësie na lejon të nxjerrim nxehtësinë nga jashtë dhe ta marrim brenda (edhe nëse është ftohtë), ndërsa në verë na lejon të marrim nxehtësinë nga brenda dhe ta nxjerrim jashtë dhe të arrijmë një ambient i ftohtë.

Për të zgjedhur midis aerotermale dhe gjeotermale, është e rëndësishme të njihni karakteristikat e secilit në mënyrë që të vendosni se cila i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

Karakteristikat dhe konsumi i energjisë i aerotermalit

alternativat e ajrit të kondicionuar

Ne gjejmë një burim të pashtershëm në ajrin e jashtëm falë teknologjisë së pompës së nxehtësisë, e cila na lejon të transportojmë nxehtësinë brenda shtëpive tona. Këtë mund ta arrijmë edhe nëse temperatura e jashtme është nën zero dhe duhet të shkojmë në drejtim të kundërt, duke transportuar nxehtësinë nga brenda shtëpisë në jashtë.

Falë funksionimit të këtij sistemi ne do të jemi në gjendje të furnizojmë një sasi të madhe të energjisë termike të rinovueshme për shtëpinë dhe do të na duhet vetëm një sasi e vogël konsumi elektrik për të nisur sistemin tonë.

Në përgjithësi, një pompë aerotermale kontribuon çdo katër njësi të energjisë termike në një shtëpi dhe konsumon vetëm një njësi të energjisë elektrike. Prandaj, konsiderohet si një nga sistemet më efikase në energji.

Karakteristikat dhe konsumi i energjisë i energjisë gjeotermale

Aerotermale vs krahasuese gjeotermale

Energjia gjeotermale nuk është e re, por ashtu si energjia termike e ajrit, nevoja për të ruajtur burimet natyrore dhe rëndësia e kujdesit për planetin e kanë vënë këtë energji të rinovueshme në qendër të vëmendjes.

Siç e shpjeguam më parë, teknologjia e pompës së nxehtësisë e nxjerr nxehtësinë nga jashtë dhe e sjell brenda, ose anasjelltas, në varësi të stinës së vitit.

Për sa i përket energjisë termike të ajrit, ky këmbim është me ajrin e jashtëm dhe megjithëse është një sistem shumë i mirë dhe i lehtë për t'u instaluar, luhatjet e temperaturës gjatë gjithë vitit nënkuptojnë se performanca e tij mund të ndryshojë në varësi të temperaturës. Jashtë, rendimentet janë më të mira për shkak të temperaturave më të buta.

Nga ana tjetër, në tokë mund të gjejmë një avantazh, pasi temperatura është e qëndrueshme gjatë gjithë vitit. Kjo është arsyeja pse ekzistojnë sistemet gjeotermale, pasi ato përdorin një teknologji të ngjashme me energjinë aerotermale, por përdorin temperaturën e tokës për të shkëmbyer një temperaturë konstante, e cila lejon performancë më të mirë gjatë gjithë vitit.

Mund të konsiderohet se për çdo gjashtë njësi të energjisë termike që një sistem gjeotermik kontribuon në një shtëpi, konsumohet vetëm një njësi e energjisë elektrike. Megjithatë, është e rëndësishme të mbani mend se sistemet gjeotermale janë më të shtrenjta dhe më të vështira për t'u instaluar sesa sistemet termike të ajrit.

Dallimi midis sistemeve aerotermale dhe gjeotermale

Ka shumë ndryshime midis energjisë termike të gazit dhe energjisë gjeotermale, megjithëse ka katër dallime kryesore kur vendoset për një sistem ose një tjetër: lloji i energjisë, efikasiteti, instalimi dhe investimi.

Lloji i energjisë

Dallimi më i madh midis dy sistemeve është se si sigurohet energjia e rinovueshme. Siç e kemi përmendur më parë, energjia gjeotermale përdor tokën nën tokë për të shkëmbyer energji termike, ndërsa energjia aerotermale përdor energjinë nga ajri.

efikasitet

Meqenëse temperatura në tokë është konstante në një thellësi të caktuar, shkëmbimi i energjisë gjeotermale është më i qëndrueshëm, kështu që efikasiteti i sistemit është gjithmonë i njëjtë. Energjia termike e ajrit, nga ana tjetër, varet në një masë të madhe nga temperatura e jashtme, pra sillet keq kur temperatura është më ekstreme dhe më mirë kur është më e butë.

Në rajonet me pak ndryshime klimatike, performanca e energjisë aerotermale do të rritet. Nga ana tjetër, energjia gjeotermale, nuk ndikohet tepër nga ndryshimet termike dhe, për rrjedhojë, është më efikas.

Efiçenca energjetike e aerotermale mund të arrijë në 400% (çdo 1 kWh energji elektrike e konsumuar mund të sigurojë 4 kWh energji termike), dhe efikasiteti i energjisë gjeotermale mund të arrijë në 600% (çdo kWh energji elektrike e konsumuar mund të sigurojë 6 kWh energji termike).

instalim

Një tjetër ndryshim i rëndësishëm është instalimi i pajisjeve. Sistemet e ventilatorit janë relativisht të lehta për t'u instaluar dhe kërkojnë vetëm një njësi nëse keni hapësirë ​​të mjaftueshme në shtëpinë tuaj, ndërsa sistemet gjeotermale kërkojnë një instalim më të komplikuar pasi ato kërkojnë shpimin e një vrime në tokë dhe si të tilla mund të jenë më të shtrenjta.

Këto puse janë zakonisht rreth 100-150 m të thellë, kështu që përveç nevojës për një vendndodhje në sipërfaqe për kryerjen e tyre, është e nevojshme të punësohet një kompani e specializuar për ta bërë këtë.

Investime

Megjithëse, si rregull i përgjithshëm, sistemet gjeotermale priren të jenë më efikase gjatë gjithë vitit sesa sistemet aerotermale, Këto sisteme priren të kenë kosto më të larta përsa i përket pajisjeve dhe instalimit.

Duke marrë parasysh çmimin e pajisjes dhe instalimin e saj, çmimi total i pajisjeve aerotermale të instaluara mund të jetë afërsisht 40% më i ulët se çmimi total i pajisjeve gjeotermale.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të fitoni dallimet midis aerotermale dhe gjeotermale.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.