Sa panele diellore më duhen për të karikuar një makinë elektrike?

Sa panele diellore më duhen për të karikuar një makinë elektrike dhe si ta bëj?

Një nga polemikat e krijuara nga makinat elektrike është se, megjithëse nuk ndotin gjatë vozitjes, ato e bëjnë këtë gjatë gjenerimit të energjisë elektrike që konsumojnë. Në këtë rast, nëse energjia diellore mund të përdoret për të rimbushur një automjet elektrik, ajo do të ishte 100% e rinovueshme. Një nga dyshimet që lind është sa panele diellore më duhen për të karikuar një makinë elektrike.

Prandaj, në këtë artikull do të sqarojmë të gjitha dyshimet se sa panele diellore më duhen për të karikuar një makinë elektrike.

Makina të ngarkuara me panele diellore

Sa panele diellore më duhen për të karikuar një makinë elektrike?

Vitet e fundit, koncepti i fuqizimit të automjeteve elektrike duke përdorur panele diellore ka marrë një vrull të konsiderueshëm. Forca kryesore lëvizëse pas këtij trendi është shqetësimi në rritje në lidhje me qëndrueshmërinë dhe dëshirën për të reduktuar varësinë tonë nga burimet jo të rinovueshme.

Është e rëndësishme të theksohet se karikimi i automjetit tuaj në shtëpi duke përdorur panele diellore është një opsion i mundshëm. Megjithatë, është thelbësore të kihet parasysh se instalimi i paneleve diellore duhet të plotësojë kërkesat minimale specifike në mënyrë që të funksionojë siç duhet.

Ekzistojnë kryesisht dy lloje shërbimesh që ju lejojnë të rikarikoni pajisjet tuaja nga komoditeti i shtëpisë tuaj:

  • Një instalim fotovoltaik që funksionon në mënyrë të pavarur quhet instalim i izoluar fotovoltaik. Ky sistem përfiton nga energjia e diellit përmes paneleve diellore dhe e ruan atë në bateri të fuqishme. Edhe pse kjo metodë nuk është më e rekomanduara për karikimin e një makine, pasi nuk varet nga rrjeti elektrik, është sërish një opsion i zbatueshëm. Megjithatë, kjo do të thotë gjithashtu se karikimi i automjetit në ditët me dritë minimale të diellit do të jetë një detyrë sfiduese.
  • Instalimi Fotovoltaiku vetëkonsumues është një sistem unik që ndryshon nga modelet e mëparshme duke u lidhur me rrjetin elektrik. Kjo veçori lejon një furnizim të pandërprerë me energji për të rimbushur automjetet elektrike, pavarësisht nga disponueshmëria e diellit. Për të optimizuar përdorimin e këtij sistemi, rekomandohet të keni një normë diellore që kompenson konsumin e tepërt.

Sa panele diellore më duhen për të karikuar një makinë elektrike?

100% energji e rinovueshme

Ngarkimi i një automjeti elektrik duke përdorur panele diellore përfshin marrjen në konsideratë të më shumë sesa thjesht procesit të instalimit. Përveç kësaj, është thelbësore të merren parasysh faktorë të tjerë si sasia e energjisë së nevojshme për të drejtuar makinën, shpejtësia dhe fuqia e procesit të karikimit dhe vendndodhja gjeografike e automjetit.

Përpara se të konsideroni instalimin e paneleve diellore në makinën tuaj, është e rëndësishme të përcaktoni sasinë e energjisë elektrike që makina juaj konsumon çdo 100 kilometra. Mesatarisht, Makinat elektrike konsumojnë midis 14 dhe 21 kW për 100 kilometra. Përveç kësaj, është thelbësore të sigurohet që sasia e fuqisë së kontraktuar të jetë e mjaftueshme për të mbuluar konsumin e ngarkesës shtesë të automjetit. Vendndodhja gjeografike e vendbanimit tuaj luan një rol të rëndësishëm në këtë vendim, pasi ndikon në sasinë e energjisë diellore që mund të aksesohet.

Nëse e keni pyetur ndonjëherë veten se sa panele diellore nevojiten për të karikuar një makinë elektrike, jeni në vendin e duhur. Numri i paneleve të nevojshme ndryshon ndjeshëm në varësi të një sërë faktorësh. Më i rëndësishmi nga këta faktorë përfshin kapacitetin e baterisë së automjetit, vendndodhjen gjeografike në të cilën ai banon dhe fuqinë e panelit diellor.

Kapaciteti i një baterie makine ndryshon në varësi të llojit të automjetit. Në makinat plotësisht elektrike, bateria zakonisht ka një kapacitet prej rreth 50 kWh. Nga ana tjetër, hibridet plug-in zakonisht kanë bateri më të vogla, me një kapacitet që varion midis 10 dhe 15 kWh.

Vendi ku banoni luan një rol jetik në instalimin e paneleve diellore. Procesi i vendosjes së paneleve diellore në zonën jugore të Spanjës ndryshon në krahasim me atë të rajonit verior. Për shembull, në Andaluzi ka afërsisht 3.200 orë diell në vit. Ne te kunderten, Galicia ka vetëm një mesatare vjetore midis 2.500 dhe pak më shumë se 3.000 orë me diell, në varësi të provincës. Kjo pabarazi në orët e dritës së diellit ndikon në sasinë e energjisë së prodhuar.

Panelet diellore janë në gjendje të gjenerojnë energji brenda intervalit 250-500 W. Është thelbësore të theksohet se kjo sasi e energjisë mund të ndryshojë shumë në varësi të kohëzgjatjes së ekspozimit ndaj dritës së diellit. Prandaj, prodhimi i energjisë i një paneli diellor është subjekt i luhatjeve.

Pas marrjes parasysh të të gjithë faktorëve të lartpërmendur, është e qartë se përcaktimi i numrit të paneleve diellore të nevojshme për të karikuar një makinë elektrike kërkon një studim të plotë. Nëpërmjet këtij studimi mund të llogaritet sasia e energjisë së kërkuar dhe rrjedhimisht sasia e nevojshme e paneleve diellore. Për ta ilustruar këtë, le të shqyrtojmë një shembull praktik.

Shembull se sa panele diellore më duhen për të karikuar një makinë elektrike

panele diellore për automjete

Duke supozuar se keni një makinë elektrike me një kapacitet baterie 50 kWh dhe udhëtoni mesatarisht 15.000 kilometra në vit, do t'ju nevojiten afërsisht 2.200 kWh për ta rimbushur atë. Për të gjeneruar këtë sasi energjie, do të nevojiteshin pesë panele diellore që gjenerojnë 500 kWh secili.

Koha e nevojshme për të karikuar një automjet elektrik varet nga disa variabla. Faktorë të tillë si kapaciteti i baterisë së automjetit, fuqia dalëse e stacionit të karikimit dhe lloji i lidhësit të karikimit të përdorur mund të ndikojnë në kohën që duhet për të përfunduar një karikim të plotë. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se koha e karikimit të automjeteve elektrike po përmirësohet vazhdimisht ndërsa teknologjia përparon. Prandaj, Koha e nevojshme për të karikuar një makinë elektrike sot mund të ndryshojë nga ajo e së nesërmes.

Koha e nevojshme për të ngarkuar baterinë e makinës suaj elektrike varet nga variablat që lidhen si me automjetin tuaj ashtu edhe me instalimin. Fuqia e paneleve diellore, si dhe lloji i objektit të karikimit të makinës në banesën tuaj, mund të kenë një ndikim të rëndësishëm në kohën e karikimit.

Si një vlerësim, nëse përdorim një fuqi prej 4 kWh për katër orë, do të mjaftonte për të ngarkuar baterinë e një hibridi plug-in. Nga ana tjetër, nëse përdoret një fuqi prej 7 kWh, do të duheshin afërsisht shtatë orë për të rimbushur plotësisht një automjet 100% elektrik.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se sa panele diellore më duhen për të karikuar një makinë elektrike.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.