Ripërtëritshme furnizojnë më shumë se 80% të energjisë në Nikaragua

Fuqia e erës Skoci

Prodhimi i energjisë elektrike me burime të rinovueshme në Nikaragua është rreth 53% e totalit, por këtë vit, sipas Ministrit të Energjisë dhe Minierave (MEN) Salvador Mansell, ka disa ditë në të cilat këto burime furnizuan rrjetin hasta un 84% të energjisë së përdorur në vend.

Kjo do të thotë, sipas qeverisë, potenciali i madh që ka vendi energjitë e pastra. Ministri i MEN komentoi se në muaj si nëntori, prilli ose marsi, kur vendi ka erëra të forta, të gjitha fermat me erë punojnë me 100%, përveç kontributit të hidrocentraleve, gjenerimi arrin afërsisht 84% me burime të rinovueshme.

Mansell shtoi se "Kur kushtet janë optimale që burimet e rinovueshme të jenë në gjendje të gjenerojnë, ato kanë përparësi në funksionimin e përditshëm të sistemit dhe është të rëndësishme në menaxhimin e tregut. Në vend po shfrytëzojmë në maksimum burimet natyrore ”.

Mullinjtë e erës

Në fakt, Mansell nuk përjashtoi që këtë vit ka ditë në të cilat është e mundur të arrihet një rritje mbi 85% e gjeneratës me burime të pastra, megjithëse ai këmbënguli që disa duhet të plotësohen. kushtet klimatike për të arritur atë rekord të ri. Përveç kësaj, në vitin 2017 një uzinë e re diellore 12 megavat u përurua në sektorin Puerto Sandino.

Energji diellore

Sipas qeverisë: "Ne kemi gjenerim termik, por është për të mbështetur, kur ka një problem, kur nuk ka erë, nuk ka shi, ka probleme në pjesën diellore, atëherë ne kemi rezervë termike për të vazhduar shërbimin e energjisë për popullatën ”.

2016 u mbyll me 53% gjeneratë e qëndrueshme me burime të rinovueshme dhe qëllimi i institucioneve është rritja e kësaj figure.

Referenca Botërore

Në fakt, Nikaragua vazhdon të jetë një shembull i prodhimit të energjisë elektrike me burime të rinovueshme. Kohët e fundit, fondacioni The Climate Reality Project - themeluar në vitin 2006 nga ish Nënkryetari i Shteteve të Bashkuara, Al Gore - e njohu vendin si një të tre kombeve, së bashku me Suedinë dhe Kosta Rikën, të cilat po përcaktojnë rrugën për të ndjekur në këtë fushë në të gjithë botën, e cila është mënyra kryesore për të zvogëluar emetimet e gazeve serë.

Dhe nuk është për më pak. 27.5% që përfaqësonte gjenerimin e energjisë së rinovueshme në 2007, shkuan në 52% në 2014, dhe 53% në 2016. Qëllimi i madh i Qeverisë është të arrijë 90% në vitin 2020, me projekte investimesh publike, private dhe të përziera. Vetëm midis 2007 dhe 2013, projektet e erës, biomasës, hidroelektrikës dhe diellit furnizuan një shtesë prej 180 megavat në rrjetin kombëtar të shpërndarjes së energjisë elektrike, i cili çdo ditë ka një kërkesë prej 550 megavat.

biomasa

Energjia e erës në Nikaragua

Siç u përmend më lart, Sistemi Kombëtar i Ndërlidhur (SIN) regjistroi se në vitin 2016, përqindja e gjenerimit të energjisë elektrike me burime të rinovueshme arriti në 53%. termocentralet e erës ato përfaqësonin 31%, impiantet gjeotermale 28.6%, hidrocentralet 26.8% dhe fabrikat e sheqerit 13.6%.

Në rastin e energjisë së erës, projektet më përfaqësuese në vend janë Amayo I dhe II të vendosura në departamentin e Rivas dhe drejtuar nga konsorciumi Kanadez Amayo SA, të cilat prodhojnë rreth 63 megavat

Ndërtimi i pjesëve të një turbine me erë

Këtë vit, kontributi i impianti fotovoltaik e cila është në Puerto Sandino, për momentin është e vetmja që gjeneron energji diellore për rrjetin e shpërndarjes së vendit.

Në fakt, energjia diellore është shumë e pranishme në vend, por më shumë për një brez individual.

vetkonsumi

Në fund të këtij viti, qeveria synon të arrijë 94% mbulim të energjisë elektrike në territorin kombëtar. "Bazuar në planet dhe proceset e zhvilluara, qëllimi ynë është të arrijmë 2021% të mbulimit të energjisë elektrike deri në 99," tha Mansell.

Diversiteti i burimeve

Vendi ka makro projektin hidroelektrik Tumarín, i cili është në zhvillim e sipër në Karaibet jugore të Nikaragua, sipas parashikimeve do të sigurojë 253 megavat, sapo të fillojë operacionet e saj në fund të vitit 2019.

César Zamora, menaxher i vendit i kompanisë energjetike IC Power, vuri në dukje se angazhimi i Nikaragua për të energji të pastër doli si një zgjidhje për krizën e mungesa e energjisë elektrike e përjetuar nga vendi para vitit 2007.

"Ligji për Nxitjen e Prodhimit të Energjisë Elektrike me Burime të Ripërtëritshme u propozua dhe me Qeverinë e re (2007, Daniel Ortega) filloi një dialog me përfaqësuesit e sektorit të energjisë dhe Cosep (Këshilli Superior i Ndërmarrjeve Private) për të planifikuar se si të dilni nga atë krizë, ”kujton ai.

Zamora përmendi se ka qenë e mundur të injektohet 180 megavat energji ere në rrjetin e shpërndarjes, 70 megavat energjia gjeotermike nga kompleksi San Jacinto-Tizate, 50 megavat energji hidroelektrike nga projektet larreynaga (shteti), Hidropantasma dhe El Diamante, të cilat u bënë operacionale dhjetorin e kaluar, ndërsa ishin në biomasa Një impiant me 30 megavat dhe fabrikat e sheqerit Santa Rosa dhe San Antonio, me 80 megavat midis të dyve, kanë hyrë në punë.

Energji e rinovueshme në Nikaragua

Investimet e huaja

Për Jahosca López, koordinatore e zyrës së Shoqatës së Ripërtëritshme të Nikaraguanës, bumi i madh i vendit në këtë sektor është për shkak të politikave që qeveria ka promovuar për të inkurajuar investimet kombëtare dhe të huaja, konkretisht Ligji për Nxitjen e Prodhimit të Energjisë Elektrike me Burime të Ripërtëritshme.

Në qershor 2015, ligji në fjalë u ndryshua nga Asambleja Kombëtare për të zgjatur stimujt për projekte të reja të energjisë së rinovueshme për tre vjet më shumë.

Një nga argumentet e dhëna me atë rast nga ligjvënësit ishte se ndërsa vendi transformon matricën e tij të energjisë ulet tarifa e energjisë elektrike.

Koordinatori gjithashtu theksoi se zhvillimi teknologjik ka ndikuar, i cili ka lejuar formulimin dhe ekzekutimin e projekteve në një me efikase, përveç promovimit të zhvillimit shoqëror të disa komuniteteve me fokus mjedisor.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.