Pemishte vertikale

kopsht vertikal i ricikluar

Ka shumë njerëz që janë të dhënë pas kopshteve urbane ose kopshteve të shtëpive. Kjo është një zonë ku ju mund të mbillni të korrat tuaja ndërsa mësoni rreth kopshtarisë dhe bujqësisë. Mund të jetë një përdorim i mirë për të vegjlit dhe të jesh me familjen. Shërben gjithashtu për vetë-mjaftueshmëri. Sidoqoftë, shumë njerëz nuk kanë hapësirë ​​të mjaftueshme për të rritur të korra në këtë kopsht familjar. Për këtë arsye, quhet një ide zhvillimi Pemishte vertikale.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë për të gjitha karakteristikat dhe funksionin e kopshtit vertikal.

tipare kryesore

vazo vertikale

Siç sugjeron emri i saj, ne po flasim për rritjen e bimëve në një kopsht vertikal. Në vend që të zënë një hapësirë ​​horizontale, ne do të mbjellim vertikalisht për ta zhvilluar hapësirën shumë më mirë. Kjo mënyrë e jetës ka ekzistuar për një kohë të gjatë dhe është një alternativë e shëndetshme në përputhje me mjedisin. Pak nga pak ata janë njerëz të këqij që bëhen të vetëdijshëm për të ngrënë ushqime të shëndetshme dhe ato produkte që ne vendosim në gojën tonë. Mjedisi ka nevojë për pak frymë kundër plehrave, herbicideve, pesticideve etj. Që përdoren në bujqësi.

Në këtë mënyrë, ne arrijmë një zhvillim të mundshëm të të korrave në shtëpi pa zënë shumë territor. Aktiviteti i një kopshti vertikal lidhet me një dietë të ndërgjegjshme dhe aktivitete që lidhen me riciklimin dhe energjinë e rinovueshme. Gjithnjë e më shumë njerëz po i bashkohen kësaj mënyre jetese në të cilën ata kanë një kopsht organik në shtëpi. Ka disa dizajne të bukura vertikale të kopshtit që përdorin objekte të ricikluara për këtë.

Një mënyrë për të krijuar një kopsht vertikal është të përdorni kuti, kuti kartoni, paleta, etj. Struktura vertikale e kopshtit mund të ecet nga stafi nga një skaj në tjetrin për të qenë në gjendje të shijojnë brendësinë. Zakonisht ka një batanije të madhe jeshile që mbulon të gjithë sipërfaqen dhe bimët e zgjedhura për këtë pjesë janë të tolerueshme në hije. Duhet të merret në konsideratë që të korrat jo vetëm që do të jenë për ushqim, por gjithashtu mund të jenë edhe kultura zbukuruese. Ne mund të projektojmë strukturën që na ka lënë për kopshtin tonë vertikal në stilin tonë.

Kërkesat vertikale të kopshtit

kuti vertikale

Bimët e zgjedhura për këtë duhet të jenë të tolerueshme ndaj hijes në të njëjtën kohë kur sipërfaqja e strukturës duhet të moderojë temperatura për një ambient të freskët dhe të ajrosur. Ideja e një kopshti vertikal duhet të marrë parasysh instalimin e ndikimit të ulët në mjedis pasi që propozon një alternativë të re në kopshtet vertikale. Ky është një shembull i shkëlqyeshëm sesi është e mundur të riciklohen objektet në mënyrë që të krijoni një hapësirë ​​unike dhe të përfitoni nga speciet e shumta të bimëve që mund të rriten nëse është e nevojshme një hapësirë ​​në tokë dhe të mbillen në të.

Për më tepër, origjinaliteti hyn në lojë në këtë lloj projekti. Dhe është që një objekt i përbashkët mund të shndërrohet në diçka më origjinale dhe se është formuar për të ndihmuar njerëzit e tjerë t'i inkurajojnë ata të krijojnë modelin e tyre të kopshtit vertikal. Ju mund të keni një hapësirë ​​të gjelbër në shtëpi pa zënë shumë hapësirë ​​dhe me shumë origjinalitet. Merrni një shembull dhe ndiqni modelin dhe më pas transformojeni atë në diçka në stilin tuaj. Edhe pa shumë hapësirë ​​në shtëpi mund t’i shijoni këto bimë me propozime të ndryshme dhe inovative.

Si të bëni një kopsht vertikal

Pemishte vertikale

Ne do të shpjegojmë hapat kryesorë që duhet të merrni parasysh për të bërë kopshtin tuaj vertikal. Për të bërë një kopsht vertikal në shtëpi, ju duhet vetëm një mur në të cilin do të montoni strukturën dhe kontejnerët për vendosjen e bimëve, tokës dhe plehut. Padyshim që ka edhe bimë që do të rriteni. Mbjellësit mund të riciklohen plotësisht. Ashtu si kanceri në kopshte, në kopshtet vertikale ato kanë disa teknika më specifike të kultivimit. Ekzistojnë lloje të ndryshme të materialeve që mund të përdoren si kontejnerë ose tenxhere.

Disa nga materialet më të rekomanduara janë si më poshtë:

 • Enë plastike: Ato që janë 5 litra janë shumë të lehta për tu gjetur dhe janë me përmasa mjaft të mëdha. Thjesht duhet ta vendosim me kokë poshtë duke prerë pjesën e sipërme dhe mund të kemi një hapësirë ​​të mirë për tu mbjellë.
 • Shishe plastike: Ato janë të përshtatshme për bimë më të vogla dhe mund të vendosen duke i prerë nga maja.
 • Paleta druri: një qese plastike duhet të vendoset në hapësirën e paletave ku do të mbillen të korrat.
 • Raft këpucësh prej pëlhure: Shtë një tjetër nga enët e ricikluara që mund të riciklojmë për kopshtin tonë vertikal. Quiteshtë mjaft e thjeshtë për t’u përdorur. Duhet të vendosim vetëm një fabrikë në secilën ndarje.

Këshilla për dizajnin

Le t'ju japim tani disa këshilla të dizajnit për kopshtin vertikal:

 • Zgjidhni një zonë të shtëpisë ku dielli shkëlqen për disa orë në të njëjtën kohë. Dielli është një përbërës i rëndësishëm që bimët të rriten dhe të korrat të zhvillohen mirë. Ne duhet të zgjedhim një mur që merr dritë të mjaftueshme.
 • Zgjidhni mirë kontejnerët: më të zakonshmet janë shishet plastike ose argjile. Nëse do të ndërtojmë kopshtin për rritjen e perimeve, ena duhet të jetë më e thellë se 20 cm.
 • Toka dhe plehrat: Shtë e nevojshme të përdorni një tokë që është e pasur me lëndë ushqyese dhe një pleh organik që punon për tenxhere.
 • Njihni bimët që mbjellim: Ne duhet të dimë se çfarë lloji të bimëve po mbjellim dhe llojin e tyre të rritjes. Nëse është një rritje e shpejtë ose e ngadaltë, sasia e ujit dhe dritës që u nevojiten, etj.
 • Sistemi i ujitjes: Duke qenë një strukturë vertikale ne mund të përdorim forma të ndryshme të sistemit të ujitjes. Më e vjetra nga të gjitha është të bësh një vrimë të vogël në kontejnerët e sipërm që uji i tepërt të bjerë në pjesën e poshtme. Në këtë mënyrë, ne mund të zgjedhim ujitje dhe ujë shumë më me efektshmëri.

Siç mund ta shihni, një kopsht vertikal është një mënyrë e mirë për të mësuar për gjithçka që lidhet me bujqësinë në shtëpi dhe mund të jetë një aktivitet shumë i mirë për të qenë me familjen. Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se si të bëni një kopsht vertikal dhe cilat janë karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.