Kina vazhdoi të thyejë të gjitha rekordet e energjisë së rinovueshme në 2016

Kinë

Ne thjesht po shikojmë yin yang-un me Kinën. Nga njëra anë, ne kemi qytetet e saj më të rëndësishme zhytur në ndotjen më të tepruar për shkak të varësisë nga lëndët djegëse fosile, ndërsa nga ana tjetër vazhdon thyer rekorde investimesh dhe përdorimi i energjisë së rinovueshme vit pas viti.

Y shpejtësia me të cilën po arrihet tranzicioni është e tillë energji, se është mjaft e vështirë të marrësh një ide të planeve për të ardhmen e afërt. Këto ditë më parë vendi ka postoi planin tuaj pesë-vjeçar për sektorin e energjisë, në të cilin vendos objektiva që do të ishin festuar si spektakolare vetëm disa vjet më parë.

Konsumi i qymyrit do të jetë kufizuar nën nivelin e saj kulm në 2013-2014 si energjitë e pastra ata do të arrijnë 15 përqind. Edhe të dhënat paraprake tregojnë se Kina ka vazhduar të mbajë ato rekorde dhe t'i kalojë ato objektiva në 2016-n.

Kinë

Në frontin e energjisë së rinovueshme, në 2015, Kina vendosi rekordin botëror për kapacitetin diellor më të lartë të instaluar në një vit. Në vitin 2016, vendi e ka thyer atë rekord duke dyfishuar lehtësitë në tre fusha futbolli në orë. Thjesht mahnitëse.

Synimi i kapacitetit të energjisë diellore për vitin 2020 është gati se do të arrihet vitin e ardhshëm, dy vjet para afatit.

Lidhur me përdorimin e lëndëve djegëse fosile, konsumi i qymyrit ka rënë në tre vitet e fundit. Emetimet e C02 duket se kanë qenë të sheshta. Si rezultat i kërkesës më të ulët totale të energjisë dhe një përqindje më të lartë të energjisë së pastër, emetimet e CO2 do të jenë më të ulëta sesa ato të dhëna nga objektivi.

Sfida e madhe është krijimi i hapësirës së mjaftueshme që sasi të mëdha të kapacitetit të energjisë së rinovueshme të futen në rrjet. Në thelb porcelani ju jeni në një tranzicion të vështirë, kaotike dhe të shpejtë nga qymyri te energjia e pastër, me të gjitha sfidat që do të vijnë me të.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.