Kina merr udhëheqjen e Evropës në energjinë e rinovueshme

Energjia diellore në Kinë

Paraardhësi në energjitë e rinovueshme, Bashkimi Evropian, është kapërcyer nga Kina në këtë vit të fundit.

Isshtë e qartë se zhvillimi i energjisë së rinovueshme po përparon në të gjithë botën, provë për këtë janë të gjitha lajmet që kemi çdo ditë në RenovablesVerdes.

Nëse hedhim një vështrim të shpejtë përmes blogut mund të shohim se, nga këto energji, energjia diellore dhe erërave janë ato që përjetojnë një bum të dukshëm dhe ata aktualisht janë në gjendje të shkëlqyeshme për të konkurruar me lëndët djegëse fosile.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë së Rinovueshme (IRENA) na siguroni të dhëna të ndryshme në të cilat mund ta shohim atë kostot tuaja do të vazhdojnë të ulen.

Adnan Amin, Drejtori i Përgjithshëm i IRENA deklaroi në prezantimin e raportit aktual në Abu Dhabi se:

“Kjo dinamikë e re tregon një ndryshim të rëndësishëm në sistemin e energjisë, për shembull, kostot e energjisë fotovoltaike deri në rreth 50 përqind në një mesatare globale në 3 vitet e ardhshme.

“Vendimi për energji të rinovueshme në prodhimin e energjisë elektrike nuk është vetëm ekologjik, por mbi të gjitha, një vendim inteligjent ekonomik. Qeveritë në të gjithë botën e njohin këtë potencial dhe promovojnë sistemet e energjisë të varfër me dioksid karboni ”

Kina merr udhëheqjen e Evropës në energjinë e rinovueshme

Kina lulëzon jashtëzakonisht shumë nga teknologjitë e së ardhmes dhe po zhvillon më shumë energji diellore dhe të erës se çdo vend tjetër në planet.

Ekonomisti Claudia Kemfert Prof, i specializuar në energji, nga Instituti Gjerman për Kërkime Ekonomike theksoi:

"Kina e merr këtë udhëheqje pasi njeh potencialin e madh të tregut dhe avantazhet ekonomike".

Sipas të dhënave nga Bloomberg New Energy Finance, Kina financoi rreth 133 miliardë dollarë në energji të rinovueshme në vitin e fundit. Më shumë se gjysma e këtij buxheti shkoi për energjinë diellore.

Sipas AKM-së, Administrata Kombëtare e Energjisë e Kinës, impiantet fotovoltaike me një kapacitet prej rreth 2017 GW u instaluan vetëm në vitin 53, pak më shumë se gjysma e kapacitetit botëror.

Gjermania, një pioniere deri pak më parë për sa i përket energjisë diellore, për të njëjtin vit prek vetëm 2 GW kapacitet.

Dhe është se, Kina me politikën e saj të rritjes, ka zëvendësuar plotësisht Evropën si një udhëheqëse në energjitë e rinovueshme dhe, sipas Bloomberg New Energy Finance, në 2011 dhe 2017, këto investime janë zvogëluar në më pak se gjysma, konkretisht deri në 57 milion dollarë.

Hans-Josef Fell, Presidenti i Energy Watch Group deklaroi:

“BE kishte një rol të qartë udhëheqës deri në 2011. Për shkak të dështimeve të tij politike, ai e ka dorëzuar atë.

"Madeshtë bërë një politikë për të mbrojtur ekonominë e energjisë atomike, qymyrit, naftës dhe gazit natyror, kundër energjisë së rinovueshme."

A do të rimarrë Evropa terren?

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker deklaroi:

"Unë dua që Evropa të jetë një udhëheqëse në luftën kundër ndryshimit të klimës."

Shtetet Anëtare, Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian studiojnë dhe debatojnë masat e mundshme dhe të nevojshme brenda kornizës së një pakete të gjerë ligjesh nën titullin: "Energji e pastër për të gjithë evropianët".

Ndërtesa e parlamentit Bruksel

Propozimi i thënë i Komisionit Evropian parashikon që pjesa e energjisë së rinovueshme rritet në 27% deri në vitin 2030, në lidhje me konsumin e përgjithshëm të energjisë (aktualisht është 17%).

Problemi kryesor në Evropë është siç theksohet nga Stefan Gsänger, Sekretari i Përgjithshëm i WWEA (Shoqata Botërore e Energjisë së Erës), tregjet ngecin ose tërhiqen.

“Tani në Evropë kemi investimet më të ulëta për më shumë se një dekadë. Në këto kushte, sipërmarrësit padyshim nuk mund të investojnë as në inovacione masive dhe as në inovacione teknologjike. Si pasojë, inovacioni ndodh diku tjetër.

Nëse Evropa dëshiron ta sfidojë seriozisht udhëheqjen, atëherë BE duhet të aspirojë të paktën një objektiv prej 50 përqind të energjisë së rinovueshme në lidhje me konsumin e përgjithshëm të energjisë deri në vitin 2030 ".

Dominimi i Kinës

Padyshim, për Kinën zgjerimi i energjisë së rinovueshme është shumë më i lehtë sesa për Evropën, sepse në vendin e parë konsumi i energjisë është rritur përgjithmonë.

Julian Schorp, nga Dhoma Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë në Bruksel shpjegon:

"Atje ata investojnë në kapacitete të reja, pa nevojën për të hequr kapacitetet fosile ose bërthamore nga qarkullimi," shpjegon ai.

Në Evropë, përkundrazi, ka kapacitete të tepërta dhe konsumi i energjisë, sipas standardeve të BE-së, madje duhet të ulet.

Kështu që energjitë e rinovueshme priren të zhvendosin termocentralet e tjerë nga tregu ”.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.