Kili planifikon të heqë dorë nga uzina e qymyrit

Impianti i qymyrit Nëse politikanët bien dakord, Kili po bën një hap gjigand përpara në të vetin politika e rinovueshme. Vendi kilian dëshiron të dekarbonizojë ekonominë e tij deri në vitin 2050.

Në fakt, Kili ka propozuar që të mos fillojë zhvillimi i impianteve të reja me bazë qymyri, të cilat nuk kanë sisteme kapëse dhe depozitimi i karbonit ose teknologji ekuivalente. Përveç kësaj, ai përfshin mbylljen e planifikuar të objekteve të kësaj natyre që aktualisht ekzistojnë.

Vendimi u mor nga kompanitë më të rëndësishme të energjisë elektrike i rëndësishëm të vendit, të tilla si AES, Colbun, Enel dhe Engie në marrëveshje me qeverinë e udhëhequr nga Michelle Bachelet.

"Parashikimi i angazhimeve tona ndaj Marrëveshja e Parisit dhe falë bashkëpunimit të ndërmarrjeve gjeneruese, Kili do të ketë një zhvillim të dekarbonizuar. Ne nuk do të ndërtojmë më shumë termoelektrike me qymyr dhe gradualisht do të mbyllim dhe zëvendësojmë ato që ekzistojnë ", shkroi presidenti në Twitter në lidhje me këtë iniciativë, e cila e vendos Kilin në krye të përpjekjeve që po bëhen në Amerikën Latine për të luftuar ndryshimin e klimës (fenomen i gjeneruar nga qymyri, midis gazrave të tjerë serë).

Taksa e karbonit në Australi

Rinovueshme sot

Aktualisht, 40% e energjisë elektrike kiliane prodhohet në impiantet termoelektrike që furnizohen me qymyr, gjë që e bën këtë burimin kryesor të gjenerimit të energjisë elektrike në vend. Sidoqoftë, ndryshimi i energjisë që po adopton është në përputhje me përparimin e rëndësishëm që teknologjitë e rinovueshme kanë pasur në vend:

Rinovueshme nga Marsi 2014 korrespondonin vetëm me 7% të totalit të matricës, e cila është dyfishuar në Mars 2017. Më e konsoliduar është energjia diellore, e cila sipas Komisionit Kombëtar të Energjisë në Shkurt të këtij viti 76% e projekteve korrespondonin me panele diellore fotovoltaikeKështu, në Sistemin Qendror të Ndërlidhur 5% vjen nga kjo lloj energjie. Ekzistojnë edhe projekte të erës dhe hidraulikës.

Më shumë përfitim

Përveç se janë më të qëndrueshëm, burimet e ripërtëritshme janë më fitimprurëse, ose kështu disa raporte për ndikimin ekonomik thonë: LImpianti fotovoltaik El Romero Solar, i porositur dhe i lidhur me rrjetin në 2016, zbulon se gjatë jetës së tij të dobishme, e vlerësuar në 35 vjet, ajo do të kontribuojë 316 milion dollarë në Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB), "dyfishin e një fabrike ekuivalente standarde qymyri.

El Romero Solar, me 246 MWp, impianti më i madh fotovoltaik në Amerikën Latine kur filloi punën

energjia diellore dhe çmimi i dritës

E ardhmja

Sipas Ministrit kilian të energjisë, Andrés Rebolledo “Ne kemi kushte të jashtëzakonshme për zhvillimin e energjive të rinovueshme. Ne i kemi vënë vetes një qëllim që deri në vitin 2050 te pakten 70% e matricës bazohet në to, dhe ne mund të arrijmë deri në 90% ”.

L ndërmarrjet elektrike Ato duket se përkojnë me qeverinë. Kjo u shpreh në një deklaratë të përbashkët nga Ministria e Energjisë dhe Shoqata e Gjeneruesve: "Falë uljes së konsiderueshme të kostove dhe masivizimit të teknologjive të gjenerimit të rinovueshëm që janë përfshirë në matricën tonë, industria e gjenerimit të energjisë elektrike vizualizon një të ardhme gjithnjë e më të rinovueshme" .

“Vendimi i Kilit është në përputhje me një dekarbonizim progresiv dhe tregon rrugën e madhe që hapën energjitë e rinovueshme falë përfitimet e saj”, Thekson, nga ana tjetër, Enrique Maurtua Konstantinidis, drejtor i Ndryshimit të Klimës në Fundación Ambiente y Recursos Naturales (FARN).

Kështu, qeveria theksoi reformën e thellë të zbatuar në vitet e fundit duke iu përgjigjur politikave publike të hartuara në bashkëpunim me aktorë publikë dhe privatë, duke siguruar që "sektori i energjisë të drejtojë investimet dhe të ketë arritur të zvogëlojë në mënyrë drastike çmimet e tyreIsshtë një qendër tërheqëse për bizneset e reja dhe ka një nivel më të lartë të konkurrencës ”.

Drejtori Ekzekutiv i Imazhit të Kilit, Myriam Gómez, tha se “pa dyshim, të kesh një matricë të përqendruar në energjitë e rinovueshme dhe të përdorësh me përgjegjësi burimet tona natyrore, duke ndërmarrë hapa të qëndrueshëm drejt së ardhmes, janë aspektet kryesore për imazhin e vendit tonë. Në fakt, sipas raportit të vitit 2017 të konsulencës ndërkombëtare Ernst & Young, Indeksi i Atraktivitetit të Vendit të Energjisë së Rinovueshme, vendi renditet vendin e gjashtë në të gjithë botën midis kombeve me mundësitë më të mira në zhvillimin e NCRE ”.

  çmim i ulët i energjisë diellore

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.