Irlanda voton për të ndaluar investimet publike në lëndët djegëse fosile

Irlandë

Se një vend i jep hapi i parë në prerjen zyrtare lidhja me qymyrin dhe naftën është një nga nismat e para që duhet të merret në mënyrë që më shumë vende të marrin një shembull dhe ta ndjekin atë. Duket e habitshme që pas COP të mbajtur më shumë se një vit më parë, ne kemi dashur kaq shumë kohë për të njohur të ardhmen e një vendi në këtë drejtim.

Irlanda bëri një hap përpara në heqjen e qymyrit dhe naftës nga peisazhi i subvencioneve publike. Kjo është për shkak se Parlamenti ka miratuar një projekt-ligj që vendi të ndërpresë investimet në lëndët djegëse fosile si një pjesë e 8.000 milion euro të ofruara si fonde qeveritare.

Masa akoma duhet të rishikohet para se të bëhet ligjPor kjo do ta bënte Irlandën kombin e parë që eleminonte plotësisht fondet publike për burimet e energjisë me bazë karburantesh fosile. Një hap i shkëlqyeshëm pa asnjë dyshim.

Edhe vendet që kanë rënë dakord të shkojnë tërheqja e energjisë së përtëritshmeSiç mund të jetë Islanda, ata nuk mund të thonë të njëjtën gjë me atë që Irlanda do të arrijë. Vendi që i afrohet më shumë është Norvegjia, e cila tërhoqi një pjesë të investimeve tashmë në 2015.

Projekt-ligji u vendos nga kongresmeni Thomas Pringle, i cili e sheh atë si një çështje të "financimit etik". Është një mesazh për kompanitë e energjisë që të dy mohojnë ndryshimet klimatike të bëra nga njeriu dhe politikanët që shikojnë nga ana tjetër, siç janë ata nën lobet.

Vendimi i Irlandës nuk do të ketë ndikimin më të madh në mjedis duke pasur parasysh madhësinë e saj relative, por është një veprim agresiv kur shumë vende nuk janë të përgatitur ose të gatshëm të ndalojnë mbështetjen e energjisë konvencionale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joseph Ribes dijo

  Unë mendoj se ka shumë vullnetarizëm.

  1.    Manuel Ramirez dijo

   Ashtu është, gjithçka përpara galerisë et Përshëndetje Josep!