Çfarë është dhe si funksionon energjia termike diellore

Energjia diellore termike

Kur flasim për energjinë diellore, gjëja e parë që mendojmë janë panelet diellorë. Kjo është energjia diellore fotovoltaike, ndoshta më e famshmja nga të gjitha energjitë e rinovueshme, së bashku me erën. Megjithatë, ekziston një lloj tjetër: energjia diellore termike.

Nëse doni të dini gjithçka në lidhje me këtë lloj energjie diellore, nga ajo që është te ajo që përdor, përmes karakteristikave të saj, vazhdoni të lexoni

Çfarë është energjia termike diellore?

Çfarë është energjia termike diellore

Siç sugjeron emri i saj, ai është një lloj i energjisë së rinovueshme dhe të pastër që konsiston në shfrytëzimin e energjisë së diellit për të gjeneruar energji elektrike. Ndryshe nga panelet diellore të përdorura në energjinë fotovoltaike për të gjeneruar energji elektrike nga fotone të dritës që gjenden në rrezatimin diellor, kjo energji përfiton nga ky rrezatim për të ngrohur një lëng.

Kur rrezet e diellit godasin lëngun, ai e ngroh atë dhe ky lëng i nxehtë mund të përdoret për përdorime të ndryshme. Për të marrë një ide më të mirë, 20% e konsumit të energjisë së një spitali, një hoteli ose një shtëpie korrespondon me përdorimin e ujit të nxehtë. Me energji termike diellore ne mund ta ngrohim ujin me energjinë e diellit dhe ta shfrytëzojmë atë në mënyrë që, në këtë sektor të energjisë, të mos kemi nevojë të përdorim fosile ose energji tjetër.

Me siguri po mendoni se uji i lumenjve, liqeneve dhe rezervuarëve janë të ekspozuar ndaj rrezatimit diellor dhe, megjithatë, ato nuk nxehen. Dhe është se për të përfituar nga ky rrezatim diellor është e nevojshme një instalim i veçantë që ndihmon në ngrohjen e lëngjeve për t'i përdorur më vonë.

Energjia termike diellore kontribuon ndjeshëm në zvogëlimin e kostove, duke kursyer kështu energji dhe duke zvogëluar emetimet e CO2 që shkaktojnë ngrohjen globale dhe shkaktojnë ndryshimin e klimës.

Përbërësit e një instalimi termik

Sapo të dimë se çfarë është energjia termike diellore, duhet të kemi elementët e nevojshëm për të ndërtuar një instalim diellor që të na lejojë të përfitojmë nga ky burim energjie.

Tërheqëse

kolektori i energjisë termike diellore

Gjëja e parë që duhet të ketë një instalim i këtij lloji është një kolektor ose panel diellor. Ky panel diellor nuk funksionon njësoj si fotovoltaiku i mirënjohur. Nuk ka një qelizë fotovoltaike që mbledh fotone të dritës për t'i shndërruar ato në energji, por përkundrazi na lejoni të kapim rrezatimin diellor për të filluar ngrohjen e lëngut që qarkullojnë brenda tyre. Ekzistojnë lloje të ndryshëm të koleksionistëve dhe me ndryshime në performancën e tyre.

Qarku hidraulik

Qarku hidraulik

E dyta është qarku hidraulik. Këto janë tubat që përbëjnë qarkun ku ne do të transportojmë lëngun e transferimit të nxehtësisë që do të kujdeset për veprimin që do të kryejmë. Qarku zakonisht është i mbyllur në shumicën e instalimeve. Prandaj, flitet për të qarqet njëkahëshe, nga paneli, dhe qarqet kthyese, deri në panel. Asshtë sikur ky qark të ishte një lloj kazani me ujë që kontribuon në ngrohjen e një vendi.

Këmbyesi i nxehtësisë

Ata janë të ngarkuar me transportimin e nxehtësisë përmes qarkut. Këmbyesi i nxehtësisë transferon energjinë e kapur nga dielli në ujë. Zakonisht ato janë të jashtme të rezervuarit (të quajtur shkëmbyes të pllakave) ose të brendshëm (spiral).

Akumulator

akumulator i energjisë termike diellore

Meqenëse kërkesa për energji diellore nuk është gjithmonë e njëjtë, si në fotovoltaikë, ajo kërkon disa sistem të ruajtjes së energjisë. Në këtë rast, energjia diellore termike ruhet në akumulatorët. Ky akumulator arrin të ruajë ujë të nxehtë për ta pasur në dispozicion kur na duhet. Ato janë rezervuarë që kanë kapacitetin dhe izolimin e nevojshëm për të shmangur humbjet e energjisë dhe për ta mbajtur ujin të nxehtë në çdo kohë.

Pompat e qarkullimit

pompat e qarkullimit

Për të bartur lëngun nga një vend në tjetrin, nevojiten pompa që shërbejnë për të kapërcyer rëniet e presionit të qarqeve dhe forcat e fërkimit dhe gravitetit.

Fuqia ndihmëse

Kur ka më pak rrezatim diellor, prodhimi i kësaj energjie zvogëlohet. Por kjo nuk është arsyeja pse edhe kërkesa bën. Të ballafaquar me këtë lloj situate në të cilën kërkesa tejkalon furnizimin, do të na duhet një sistem mbështetës që ngroh ujin dhe kjo është plotësisht i pavarur nga sistemi diellor. Ky quhet gjenerator rezervë.

Shtë një kazan që fillon të punojë në kushte në të cilat energjia termike diellore është më e pafavorshme dhe ngroh ujin e depozituar.

Sendet e nevojshme për sigurinë

Shtë e rëndësishme të keni një sistem sigurie për të siguruar që instalimi të funksionojë në kushte optimale dhe të mos përkeqësohet me kalimin e kohës. Elementet që përbëjnë një sistem sigurie janë:

Anije zgjerimi

shtrydhni gotat

Siç e dimë, ndërsa uji rrit temperaturën e tij, kështu rritet edhe vëllimi i tij. Për këtë arsye, një element është i nevojshëm që është i aftë të thithë këtë rritje në vëllim ndërsa zgjerohet lëngu i transferimit të nxehtësisë. Anijet e zgjerimit përdoren për këtë. Ekzistojnë disa lloje syzesh: të hapura dhe të mbyllura. Më të përdorurat janë ato të mbyllura.

Valvola sigurie

Valvulat përdoren për kontrollin e presionit. Kur arrihet vlera e presionit e vendosur në procesin e kalibrimit, valvula shkarkon lëngun për të parandaluar presionin nga arritja e kufijve potencialisht të rrezikshëm.

Glikol

Glikoli është një lëng ideal për të transportuar nxehtësinë e instalimit termik diellor. Gjëja më e këshillueshme është që të jetë një lëng antifriz, pasi që në zonat ku temperatura është shumë e ulët, ngrirja e ujit në qarqe mund të shkatërrojë të gjithë instalimin. Për më tepër, lëngu duhet të jetë jo toksik, të mos vlojë, të mos gërryhet, të ketë një kapacitet të lartë nxehtësie, të mos harxhohet dhe të jetë ekonomik. Përndryshe, energjia nuk do të ishte fitimprurëse.

Idealja në një instalim të këtij lloji është të keni një përqindje prej 60% ujë dhe 40% glikol.

Lavamanët e nxehtësisë

Meqenëse në shumë raste uji nxehet tepër, është e rëndësishme të keni lavamanë që parandalojnë këtë ngrohje të rrezikshme. Ka lavamanë statike, tifozë, etj.

Kurthe

kullimi automatik

Kurthet janë të afta të nxjerrin ajrin që grumbullohet brenda qarqeve dhe që mund të shkaktojë probleme serioze në funksionimin e instalimit. Falë këtyre pastruesve ky ajër mund të nxirret.

Kontroll automatik

Qarku i energjisë diellore termike

Theshtë elementi që bën që gjithçka të funksionojë si duhet, pasi supozon një kontroll automatik që mat temperaturat në panele, rezervuarë, programim, aktivizimin e lavamanit elektrik (nëse ekziston ky sistem), programuesin, kontrollin e pompës, etj.

Me këtë informacion mund të mësoni më shumë rreth energjisë termike diellore dhe aplikacioneve të saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.