Ekuadorianët thonë Jo për nxjerrjen e naftës në Amazon

Provinca Orellana

Disa javë më parë, Ekuadorianët folën në favor të të zvogëlojë zonën e nxjerrjes së naftës dhe të jetë në gjendje të zgjerojë zonën e mbrojtur në Parkun Kombëtar Yasuní, e vendosur në rajonin e Ekuadorit Amazon.

Presidenti Lenín Moreno thirri një konsultë popullore në të cilën qytetarët iu përgjigjën pozitivisht pyetjes 7, e cila ishte; A jeni dakord të rrisni zonën e paprekshme me të paktën 50.000 hektarë dhe të zvogëloni zonën e shfrytëzimit të naftës të autorizuar nga Asambleja Kombëtare në Parkun Kombëtar Yasuní nga 1.030 hektarë në 300 hektarë?

Rezultatet e marra ishin shumë të qarta me 67,3% e votave duke u përgjigjur "Po" dhe vetëm 32,7% të votave duke u përgjigjur "Jo". Duke llogaritur në një përqindje 99,62% të të dhënave të përpunuara nga Këshilli Kombëtar Zgjedhor (CNE).

En Pastaza dhe OrellanaNë provincat ku ndodhet Yasuní, votat e marra në favor të "Po" ishin edhe më të larta. Në të parën, 83,36% e votuesve dhanë pohimin e tyre dhe në të dytën, 75,48% e popullsisë i dha "Po" pyetjes.

Parku Kombëtar Yasuní, Rezervati i Biosferës

Parku Kombëtar Yasuní është një nga zonat më biodiversite në planet.

Ka identifikimin e më shumë se 2.100 specieve të florës, megjithëse vlerësohet se ka më shumë se 3.000. Për më tepër, janë identifikuar rreth 598 lloje zogjsh, 200 gjitarë, 150 amfibë dhe 121 lloje zvarranikësh.

Ky Park u krijua në 1979, duke arritur mbulojnë një sipërfaqe prej 1.022.736 ha dhe, 10 vjet më vonë, UNESCO (Organizata Arsimore, Shkencore dhe Kulturore e Kombeve të Bashkuara) e deklaroi të gjithë këtë territor si një Rezervat Biosfera.

Yasuní, përveç që është shtëpi e një numri të madh të specieve, Shtë shtëpia e disa grupeve etnike autoktone si: Waorani, Shuar, Kichwa, Tagaeri dhe Taromenane. 2 të fundit janë gjithashtu qytete në izolim vullnetar.

Ndarja territoriale

Tashmë në vitin 1999, Zona e Ndalueshme Tagaeri-Taromenane (ZITT) u krijua me dekretin e presidentit të atëhershëm Jamil Mahuad.

Sidoqoftë, gjatë viteve 2005-2007, kohëzgjatja e mandatit të Alfredo Palacios, zona u caktua, në një total prej 758.773 ha, një zonë e sigurt për popujt stërgjyshër dhe e lirë nga nxjerrja e çdo lloji, që përfshin kompaninë e naftës.

Prandaj, kuptimi dhe fushëveprimi real i pyetjes së konsultuar për të cilën është votuar popullsia është zgjeroni ZITT dhe zvogëloni zonën e shfrytëzimit të naftës.

Zgjero ZITT

758.773 ha, ata duan të shtojnë të paktën edhe 50.000 ha.

Carlos Pérez, ministri i hidrokarbureve, ka specifikuar tashmë që ato do të jenë 62.188 ha shtesë.

Disa grupe mjedisore, duke përfshirë YASunidos, bënë thirrje për një votë "Po" në konsultim nën parullën "As një më mirë". Sidoqoftë, ata pranuan që kishte disa pika jo shumë të përcaktuara në plebishit për këtë çështje.

Pedro Bermeo, anëtar i YASunidos theksoi se:

"Megjithëse nuk është e qartë, nuk thotë kur dhe si, fakti që Shteti njeh ekzistencën e Popujve të Izoluar - ose më saktë popujve me qoshe - është shumë pozitiv për mbijetesën e këtyre popujve, madje edhe më shumë për të zgjeruar ZITT.

Ulja e shfrytëzimit të naftës në Park

Në pjesën e dytë të pyetjes së konsultimit ku ai tha "zvogëloni sipërfaqen e shfrytëzimit të naftës të autorizuar nga Asambleja Kombëtare në Parkun Kombëtar Yasuní nga 1.030 hektarë në 300 hektarë", nuk i referohet asgjë tjetër përveç 1.030 hektarë që Asambleja Kombëtare miratoi që ato të ishin hapësirë ​​për nxjerrjen e naftës në Yasuní, veçanërisht në të ashtuquajturin bosht Ishpingo, Tambococha dhe Tiputini (ITT), i cili filloi të shfrytëzohej në 2016. Zonë që përmban 42% të rezervave të papërpunuara të vendit.

Miratimi u tha me kërkesë të Presidentit të atëhershëm Rafael Correa, pasi iniciativa Yasuní ITT ishte e pasuksesshme, e cila kërkoi një kontribut ndërkombëtar prej 3.600 milion dollarë, kontribuar gjatë 12 viteve, në këmbim të lënies së naftës në këtë zonë nën tokë.

Bermeo, i cili ka studime teknike të bazuara në raporte nga vetë Petroamazonas, që punojnë në të njëjtën zonë dhe tregojnë se më shumë se 300 ha janë duke u shfrytëzuar tashmë në Yasuní që qeveria propozon, tregon se ata do të japin gjithçka të mundur për të bërë luftën të ndodhë ndalo aty.

fraza me njerëz

Për më tepër, Ramiro Avila Santamaría, avokat, ekspert në të drejtat e njeriut dhe mjedisit dhe profesor në Universidad Andina Simón Bolívar, i cili konsideron se nuk ka qartësi me atë që qeveria synon në Yasuní tregoi se:

“Nuk dihet nëse zgjerimi i zonës së paprekshme është në veri, jug, lindje apo perëndim dhe nuk dihet se ku do të jenë 300 hektarë.

Ndërkohë, tashmë dihet që një komision teknik i përbërë nga ministritë e Hidrokarbureve, Drejtësisë dhe Mjedisit do të jetë përgjegjës për vlerësimin e zonave që do të përfshihen në ZITT ".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.