E hënë, 6 shkurt, Spanja gjeneroi më shumë energji të erës se çdo vend tjetër evropian

Erë Spanja gjeneroi më shumë energji të erës këtë të hënë se çdo vend tjetër evropian, arriti në 311 GWh dhe u mbulua me këtë energji 50% e kërkesës. Konsumatorët nën PVPC ishin në gjendje të kursenin 1,15 euro / MWh përmes erës gjatë gjithë ditës krahasuar me të hënën e mëparshme, domethënë 16%. Rekordi i fundit i regjistruar nga energjia e erës në Spanjë ishte prodhimi ditor, më 12 shkurt 2016, me një gjeneratë prej 367 GWh dhe 47,7% mbulim të kërkesës.

Era e madhe që kemi pasur këto ditë të para të muajit ka ndryshuar trendin rritës të pësuar nga çmimet e energjisë elektrike në muajin e kaluar të janarit. "Si shembull, të hënën, 6 shkurt, gjenerimi i erës së lartë, prej 311.000 MWh, ishte 102% më i lartë se e hëna e mëparshme, 27 janar, dhe konsumatorët nën PVPC kursyen 1,15 euro / MWh gjatë gjithë ditës në krahasim me atë ditë, që përfaqëson një kursim prej 16% ", theksojnë ata nga PREPA. 

Gjatë javëve të fundit kemi dëgjuar shumë për (përfshirë Kryeministrin tonë dhe Ministri i Energjisë) se si mungesa e erës ka qenë një nga faktorët që ka shkaktuar rritjen e çmimeve të energjisë elektrike. Megjithëse nuk ishte aspak arsyeja kryesore (ka faktorë strukturorë dhe të përkohshëm që kanë pasur më shumë peshë), është e vërtetë që në janar era ka fryrë disi më pak se në vitet e tjera. Në shkurt, gjërat kanë ndryshuar.

çmimi i dritës

Dhe është e hëna e kaluar Spanja ishte vendi i parë evropian në gjenerimin e erës me 311 GWh krahasuar me 2GWh të Lituanisë. Pas vendit tonë, Gjermania dhe Italia u renditën të dytat dhe të tretat, përkatësisht me 125 GWh dhe 116 GWh.

Siç kemi komentuar në postimet e tjera, fuqia e erës u rrit vitin e kaluar në Spanjë me 38 MW, e cila vendosi totalin në 31 Dhjetor 2016 në 23.026 MW, sipas të dhënave të mbledhura nga Shoqata e Biznesit të Erërave. Dhe është se në tre vitet e fundit, vetëm 65 MW të energjisë së erës janë instaluar në vend, krahasuar me 2.334 MW në periudhën e mëparshme tre-vjeçare.

Nga PREPA ata sigurojnë se "Nëse do të ishin instaluar 2.500 MW të energjisë së erës të parashikuar për në fund të vitit 2016 në Planifikimin e Energjisë 2015-2020, Spanja mund të përfitonte nga një prodhim më i lartë i energjisë elektrike me kosto të ulët dhe, për këtë arsye, çmime më të ulëta të energjisë elektrike. Me fjalë të tjera, nëse ato 2.500 MW të planifikuara do të funksiononin, gjenerimi i erës do të ishte rritur me 10% me efektin e tij korrektues dëshpërues në çmimin e energjisë elektrike.".

Kursyer 227 € për secilin konsumator mesatar në 2012-2015

Në fakt, është e nevojshme të thuhet se nëse në Spanjë nuk do të kishte 23.000 MW energji të erës që sigurojnë energji të pastër dhe autoktone për konsumatorët, në 2016 çmimi i tregut të energjisë elektrike do të kishte qenë 15,26 euro / MWh më i lartë -28% -, sipas llogaritjeve të PREPA.

 

Të dhëna të tjera të energjisë së erës në Spanjë

Rekordi i fundit i regjistruar nga energjia e erës në Spanjë ishte prodhimi ditor, më 12 shkurt 2016, me një gjeneratë prej 367 GWh dhe 47,7% mbulim të kërkesës. 

Një vit më parë, më 29 janar 2015 në orën 19:27 pasdite, ai theu një rekord të fuqi e çastit duke arritur 17.553 MWh, e cila në atë kohë përfaqësonte 45,9% të kërkesës për energji elektrike dhe 76% të energjisë totale të erës së instaluar në punë. Kështu, ajo tejkaloi 17.014 MW në 6 Shkurt 2013.

grafiku i erës Platforma #DaylyWind

Informacioni i ofruar nga platforma #DaylyWind vjen nga më shumë se 13.000 pika të të dhënave të mbledhura të operatorëve të sistemit të transmetimit, shkëmbimet e energjisë, WindEurope dhe statistikat e Eurostat.

Skeda e parë e mjetit tregon se sa përqind e kërkesës është mbuluar me erë një ditë më parë. Skeda e dytë paraqet vendet që gjeneruan më shumë energji si në tokë ashtu edhe në det të hapur, një klasifikim që ndryshon me kohën dhe kushtet e tregut. Skeda e tretë ofron informacion mbi përzierjen e energjisë së secilit Shtet Anëtar sipas orëve. Dhe së fundmi, skeda e katërt ofron të dhëna për tregtinë ndërkufitare.

Fuqia e erës së përditshme


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.