Cilat sisteme ngrohjeje janë më efikase

Cilat sisteme ngrohjeje janë më efikaset në shtëpi?

Kur ndërmerrni një projekt rinovimi, rehabilitimi ose ndërtimi të ri, është thelbësore të merret parasysh aspekti i ngrohjes për të arritur kursime të konsiderueshme energjie dhe ekonomike. Është e rëndësishme të theksohet se kërkesat për ngrohje të një shtëpie një familjeje ndryshojnë shumë nga ato të një apartamenti, pasi karakteristikat dhe hapësira e ngrohjes janë të ndryshme. Për më tepër, zona klimatike në të cilën ndodhet shtëpia luan një rol themelor në përcaktimin e nevojave për ngrohje. Duke marrë parasysh të gjithë këta faktorë, ne mund të identifikojmë se çfarë sistemet e ngrohjes janë më efikase.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat sisteme ngrohjeje janë më efikase në mënyrë që të zgjidhni atë që i përshtatet më së miri shtëpisë tuaj.

Cilat sisteme ngrohjeje janë më efikase

ngrohje në shtëpi

Për të zgjedhur sistemin më efektiv të ngrohjes, është thelbësore të njihni opsionet e ndryshme të disponueshme në treg. Biomasa, ngrohja nën dysheme, kaldaja me kondensim dhe pompat e nxehtësisë janë vetëm disa nga mundësitë e shumta. Rekomandohet shumë të kuptoni të mirat dhe të këqijat e secilit sistem. Kërkimi i udhëzimeve të një instaluesi profesionist është gjithmonë një zgjedhje e mirë. Për më tepër, vendndodhja e vendbanimit luan një rol vendimtar në përcaktimin e karburantit më të përshtatshëm, veçanërisht nëse ka akses në një rrjet furnizimi me gaz të lëngshëm.

Ne kemi përpiluar një listë të sistemeve kryesore të ngrohjes për t'ju ndihmuar të përcaktoni opsionin më efikas për nevojat tuaja specifike.

Kaldaja kondensuese

Nuk ka dyshim se kaldaja me gaz zë një vend të spikatur si një nga sistemet kryesore të ngrohjes që përdoret në shtëpitë spanjolle. Kur bëhet fjalë për kaldaja me gaz, Kaldaja me kondensim mbretërojnë si prodhuesit më efikas të nxehtësisë si për apartamentet ashtu edhe për banesat me një familje.. Këto sisteme të jashtëzakonshme dallohen për sigurimin e ngrohjes dhe ujit të nxehtë shpejt dhe me efikasitet. Ata jo vetëm që kursejnë energjinë, por gjithashtu reduktojnë ndjeshëm konsumin e energjisë. karburanti dhe çlirimi i emetimeve të NOx dhe CO2 në krahasim me opsionet alternative të bojlerit.

Kaldaja e kondensimit është opsioni i vetëm i prodhuar në Evropë për shkak të performancës së tij të jashtëzakonshme. Megjithatë, vlen të theksohet se nuk do të përdoret më për projekte të reja ndërtimore, pasi efikasiteti i tij është tejkaluar nga pompa e nxehtësisë. Megjithatë, ka ende një treg të konsiderueshëm për kaldaja me kondensim në fushën e rinovimit të shtëpive. Në Spanjë, një numër i konsiderueshëm i shtëpive janë të vjetruara dhe joefikase, gjë që e bën rehabilitimin e tyre energjetik vendimtar në përpjekjen për të reduktuar emetimet e karbonit.

Pompë nxehtësie

Aktualisht, ai qëndron si sistemi i ngrohjes më efikas dhe i pranuar gjerësisht në treg. Duke funksionuar me energji elektrike, ai funksionon si një sistem gjenerimi i nxehtësisë (dhe të ftohtit). Duke nxjerrë nxehtësinë latente nga ajri dhe duke e rritur atë përmes qarkut të tij shumë efikas, ai ofron performancë të jashtëzakonshme. Përshtatshmëria e tij e lejon atë të integrohet në mënyrë të përsosur me sisteme të ndryshme të shpërndarjes së nxehtësisë, duke përfshirë radiatorë me temperaturë të ulët, ngrohje nën dysheme dhe fan coils. Efikasiteti i tij i dukshëm e kualifikon atë si një burim energjie të rinovueshme, pasi mund të prodhojë një sasi të konsiderueshme nxehtësie me hyrje minimale elektrike.

Këto sisteme janë krijuar posaçërisht për nxjerrjen e nxehtësisë nga burime të ndryshme, duke përfshirë ajrin (aerotermal), ujin (hidrotermik) ose tokën (gjeotermale). Ndër këto opsione, sistemet aerotermale janë më të përdorurat. Përdorimi i këtyre sistemeve çon në një reduktim të konsiderueshëm të emetimeve dhe konsumit të energjisë. Përveç kësaj, ato mund të kombinohen me energjinë fotovoltaike për të kompensuar plotësisht konsumin e energjisë së sistemit të kondicionimit. Kjo do të thotë se energjia elektrike e gjeneruar nga panelet diellore përdoret për të fuqizuar pompën e nxehtësisë, duke rezultuar në konsumin zero neto të energjisë për kondicionerin.

Për më tepër, duhet theksuar se sistemi Ka kapacitet për ngrohje, ujë të ngrohtë dhe ftohje shtëpiake. Si rezultat, një sistem i vetëm mund të përmbushë në mënyrë efektive të gjitha kërkesat e ajrit të kondicionuar të një shtëpie. Megjithatë, mund të ketë raste kur fuqia shtesë është e nevojshme, si për shembull një kazan kompakt me kondensim. Pa dyshim, pompa e nxehtësisë ofron përfitime të shumta.

Ngrohja me biomasë

Në Spanjë, biomasa po fiton popullaritet si një lëndë djegëse alternative shumë efikase për ngrohje, siç është edhe pompa e nxehtësisë. Opsione të ndryshme të karburantit të biomasës janë në dispozicion me çmime konkurruese, duke përfshirë pelet, dru zjarri dhe gropa ulliri. Përdorimi i lëndëve djegëse të rregulluara në biomasë siguron që ajo të mbetet një burim energjie i rinovueshëm dhe i qëndrueshëm.

Stufat dhe kaldaja me biomasë ofrojnë një mundësi të gjithanshme dhe interesante për ngrohjen e shtëpive. Ata kanë aftësinë për të siguruar ngrohje direkte në shtëpi, qoftë përmes radiatorëve, ngrohjes nën dysheme ose duke ngrohur ujin për ujin e ngrohtë të shtëpisë (DHW). Këto soba mund të funksionojnë edhe si kaldaja tradicionale, duke ju lejuar të ngrohni dhoma të shumta. Është e rëndësishme të theksohet se një dalje tymi e rregulluar dhe e ligjshme kërkohet gjithmonë kur përdoret kjo pajisje.

Sistemet e difuzionit të nxehtësisë

Cilat sisteme ngrohjeje janë më efikase?

Kur bëhet fjalë për sistemet e difuzionit të nxehtësisë në shtëpitë tona, ka disa opsione në dispozicion. Një opsion janë sistemet e difuzionit me temperaturë të lartë, siç janë radiatorët tradicionalë. Nga ana tjetër, ekzistojnë sisteme ngrohjeje me temperaturë të ulët, duke përfshirë ngrohje nën dysheme dhe radiatorë me temperaturë të ulët. Këto sisteme janë të njohura për efikasitetin e tyre të shkëlqyer të energjisë. Për të përcaktuar sistemin më të përshtatshëm të difuzionit për shtëpinë tonë dhe sistemin e zgjedhur të gjenerimit të nxehtësisë, është thelbësore të konsultoheni me një profesionist ose një instalues.

Çfarë masash mund të merren për të rritur efikasitetin?

Duke marrë parasysh faktorët e mëposhtëm, konsumi i energjisë i këtyre sistemeve tashmë shumë efikase mund të optimizohet më tej:

Sistemet e rregullimit

Duke përfshirë sistemet e rregullimit elektronik, mund të sigurohen nivele të jashtëzakonshme të efikasitetit. Këto sisteme lejojnë rregullimet automatike të temperaturës së ngrohjes duke përdorur sonda të jashtme, duke shmangur në mënyrë efektive konsumin e panevojshëm të energjisë.

Vlerësimi i energjisë i klasifikuar si Tipi A

Etiketa e energjisë shërben si një tregues për të përcaktuar efikasitetin energjetik të një sistemi ngrohjeje. Një vlerësim më i lartë, duke filluar nga A në G, tregon një nivel më të lartë të efikasitetit. Prandaj, kur zgjidhni midis sistemeve të ndryshme të ngrohjes, është thelbësore të merrni parasysh me kujdes etiketimin e tyre. Detaje të vlefshme si konsumi vjetor i energjisë, nivelet e decibelit të zërit dhe nivelet e efikasitetit (COP dhe SEER për pompat e nxehtësisë), midis informacioneve të tjera përkatëse, mund të gjenden brenda etiketës.

Izolimi termik

Efikasiteti i energjisë i një shtëpie nuk përcaktohet vetëm nga një sistem efektiv ngrohjeje. Gjithashtu varet shumë nga izolimi. Forconi izolimin Është thelbësore të minimizohen humbjet e energjisë dhe të sigurohet që temperatura e brendshme të mbetet e qëndrueshme pa konsumim të tepërt të energjisë. Përmirësimi i izolimit kërkon përdorimin e materialeve të përshtatshme dhe adresimin e urave termike. Pasi të jenë identifikuar zonat e humbjes së energjisë, të tilla si dritaret, tavanet, dyshemetë dhe muret, mund të përdoren sisteme të ndryshme për të korrigjuar këto probleme dhe për të përmirësuar efikasitetin e përgjithshëm të energjisë.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se cilat sisteme ngrohjeje janë më efikase dhe karakteristikat e tyre.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.