ACS fituesi i madh i ankandit të fundit të rinovueshëm

park diellor ACS është fituesi i shkëlqyeshëm i ankandit të burimeve të ripërtëritshme me këtë rast. Përmes filialit të saj Cobra ka marrë më shumë se gjysmën e asaj që Qeveria ka hedhur në ankand,  konkretisht 1.550MW energji diellore fotovoltaike.

Grupi Forestalia është dhënë 316MW të energjisë fotovoltaike gjithashtu në ofertën e mbajtur nga OMIE këtë të Mërkurë. Përveç kësaj, Enel Green Power España, në pronësi të Endesa, ka arritur të blejë 339MW

Të gjitha kompanitë kanë arritur të fusin në ofertë me oferta me zbritje maksimale që lejoi ankandin, e cila ishte 65% e vlerës standarde të investimit të një impianti fotovoltaik. Kjo zbritje është më e lartë se në ankandin e majit, kur ishte në 59%.

Kompania e grupit e kryesuar nga presidenti i Madridit nga Florentino Pérez, e specializuar në seShërbime gjithëpërfshirëse të energjisë elektrike, gazit, komunikimeve dhe hekurudhave, kështu bëhet fituesi përpara XElio, me 455 MW; Endesa, përmes Enel Green Power, me 339 MW; Forestalia Group, me 316 MW (në atë të mëparshmin u deshën 1.200 nga 3.000); Gas Natural Fenosa, 250 MW, si Solaria; Opde, 200 MW; Prodiel, 182 MW. Gestamp, i cili zotëron 20% të XElio (80% u shit në fondin e KKR), i është dhënë 24 MW. Alter ka arritur 50 MW dhe Alten, 13 MW.

energjia diellore zvogëlohet nga ndotja

Në fushën e erës, fituesi ka qenë kryeqyteti Alfamar Energya, me 720MW, përpara Greenalia (Renova era), me 133 MW dhe Ibervento, me 172 MW, kryesisht.

Ishujt Kanarie rrisin sasinë e energjisë së rinovueshme

Në total, ato tejkalojnë 5.000 MW, një sasi më e lartë se ajo e vendosur në parim. Kjo është për shkak të kërkesës së lartë dhe se ato janë tejkaluar shumë. Në të vërtetë, ankandi fillestar është për 2.000 MW, i zgjerueshëm në 3.000. Edhe pse, Qeveria mbajti një klauzolë konfidenciale në mënyrë që më shumë megavat nga 3.000 të pranohen në rast se bëni ofertë në zbritjen maksimale.

çmim i ulët i energjisë diellore

Hyrja e kompanisë së grupit të kryesuar nga Florentino Pérez është një surprizë e ngjashme me atë të Forestalia, e cila ishte fituesi më i madh i dy ankandeve të fundit për caktimin e skemës së shpërblimit për të ri objektet e energjisë së rinovueshme, me një total prej 1.500 MW të energjisë së erës dhe 108,5 MW të energjisë elektrike përmes biomasës. Në këtë mënyrë, Forestalia shton 1924,5 megavat të dhënë midis tre ankandeve të fundit dhe konsolidon më tej vizionin e saj si pikë referimi në paradigmën e re të gjenerimit të energjisë së rinovueshme, në një treg efikas, të hapur dhe konkurrues.

Në ankandin e majit, prapa Forestalia Gas Natural Fenosa ishte vendosur, me pak më shumë se 600 MW; Enel Green Power Spanjë, me pak më shumë se 500 MW; dhe Siemens Gamesa, me 206 MW. Norvento ka marrë 128 MW.

Në befasi, Iberdrola, kompania kryesore spanjolle në energjinë e erës, ka lënë jashtë kastit. Të gjitha kompanitë konkurruese ofruan zbritjen maksimale të lejuar, të vendosur në 63,43% të çmimit për megavat.

Ndërtimi i pjesëve të një turbine me erë

Rezultatet përfundimtare të ankandit do të dorëzohen nesër nga Ministria e Energjisë tek Komisioni Kombëtar i Tregjeve dhe Konkurrencës (CNMC) për vërtetim. Me këto dy ankande, ESpanja do të jetë brenda disa të dhjetave të përmbushjes së objektivit të vendosur për vitin 2020, e cila do të ketë një prodhim të rinovueshëm prej 20%.

Të mëdhenjtë e tjerë janë lënë jashtë (Iberdrola dhe EDP)

Përkundër faktit se ata janë dy nga grupet më të mëdha në sektor, Iberdrola dhe EDP janë lënë jashtë çmimit. Të dy kompanitë kishin dalë përpara, por nuk e kanë arritur qëllimin e tyre. EDP ​​fitoi 100MW energji të erës në Ankandi i Janarit 2016. Sidoqoftë, Iberdrola është lënë jashtë në tre ankandet e mbajtura deri më tani. Burimet e industrisë tregojnë se firma e kryesuar nga Ignacio Sánchez Galán kishte përgatitur 1.800MW për ankand. Sidoqoftë, ata kanë konsideruar të mos bëjnë oferta në zbritjen maksimale, gjë që i ka lënë anash. Acciona, një tjetër nga 'lojtarët' kryesorë të burimeve të rinovueshme, refuzoi të marrë pjesë në këto ankande që nga fillimi, duke i konsideruar ata jo tërheqës për shkak të dizajnit të tyre të vështirë rregullator.

Lidhur me zbritjen e ofertës, punëdhënësi fotovoltaik i UNEF shpjegon se ka një ndikim për qëllime të financimit, e cila është më e vështirë të arrihet sa më e ulët të jetë kjo madhësi. Megjithatë, drejtori i përgjithshëm i kësaj shoqate kohët e fundit shpjegoi se të gjitha bimët do të tarifojë me çmimin e tregut. Këto pajisje të reja janë përveç atyre që janë dhënë tashmë, të cilat do të duhet të jenë gati para fillimit të janarit 2020. Kjo kërkesë është për shkak të faktit se Spanja ka një angazhim për prodhimin përmes burimeve të ripërtëritshme nga 20% të totalit të energjisë së gjeneruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.